file Ako na vákuovanú výškovku

Více
10. zář 2011 11:08 #5276 od Karol Chyba
Tento postup som sa rozhodol nafotiť a podať pre všetkých tých ktorý sa ešte nevedia rozhodnúť to skúsiť, alebo pre tých
ktorým je model od výrobcu moc drahý /bohužial nemám zatial prepracovaný marketing tipu TESCO A K C I A/
a ak majú chuť tak by mohli ušetriť a ešte by ich hrial dobrý pocit že sa im to podarilo spraviť.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

vpmodel

Více
10. zář 2011 11:18 #5277 od Karol Chyba
Ale aby som sa tu nevykecával poďme na to . V tomto príspevku preskočíme vyrezávanie jadra to už máme pripravené a všetko naznačené k práci.
Čo na to potrebujeme :
Rukavice , lepiacu pásku, nožničky, rezací nožík, štetec, penový valček, paierové utierky, pravítko, kelímok od jogurtu na zarobenie epoxidu.
Ďalej materiál ako epoxid L 285 /MGS/, tužidlo buď 285MGS /cca 50min na spracovanie/ alebo 286MGS /cca 2hodiny na spracovanie/
uhlíkový roving, jednosmerný uhlík 50K 125g/m2, skelná tkanina 23g/m2, uhlíková tkanina plátno 93g/m2,
Že si to treba dopredu narezať na rozmer je asi samozrejmé. Tak isto už aj nastriekané šablony.
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. zář 2011 11:37 #5278 od Karol Chyba
Zarobíme si epoxid, zarábajte vždy po menších množstvách ako naraz. L285 sa mieša buď váhovo 100:40 alebo objemovo 100:50.
Najlepšie a najlacnejšie je kúpiť si v lekárni striekačky a zarábať ho objemovo, príklad: 5ml epoxidu a 2,5ml tužidla, vždy dôkladne rozmiešajte.
Na igelit si presítime uhlíkovú tkaninu prevalčekujeme a preložíme ešte raz igelit, potom si nožíkom narežieme požadovaný rozmer.
Ďalej na šablony nanesieme štetcom epoxid a znova valčekom všetko prevalčekujeme aby sme mali rovnomerne nanesený všade epoxid.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. zář 2011 11:45 #5279 od Karol Chyba
Položíme opatrne tkaninu a znova valčekujeme kým nemáme celú tkaninu presítenú epoxidom, epoxid musí byť daný v akurát množstve, ak sa vám to už leskne máte ho už nanesený moc, otrite si valček do utierky a prevalčekovaním odsajete prebytočný epoxid. Ešte a aby som nezabudol tkaninu si striháme pod uhlom 45 stupňov a ukladáme ju podla útoku a osnovy
útok od spodu musí byť kolmo na útok tkaniny navrchu. Zle uloženie tkaniny môže mať za následok krútenie výškovky alebo krídielek a brzdových klapiek a podobne. Mal som stým docela dobrú skúsenosť a hlavne nervy že kde je problém. :evil: :oops:
Tkaninu dookola obstrihnúť nožnicami.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. zář 2011 12:08 #5280 od Karol Chyba
Ďalej štetcom presítime nábežnú hranu na ktorej je už prilepená sklenná páska 1cm široká 110g/m2 prilepená striekacím 3M lepidlom.
Tak isto prevalčekujeme, aby sme mali rovnomerne a nie veľa zbytočného epoxidu.
Na vyznačené miesto si uložíme a presítime jednosmerný uhlík , potom odrhávaciu tkaninu / na záves pohyblivej časti výškovky/
Pripravený rozmer uhlíkovej tkaniny si z jednej strany stiahneme, igelit priložíme na požadované miesto kde potrebujeme mať silnejší poťah a stiahneme druhú stranu igelitu, prejdem valčekom.
Uložíme si spravenú stranu na už pripravenú šablonu s nanesenou tkaninou, Postup opakujeme akurát na druhej strane už nie je aj odrhávačka, ale na odokovej hrane výškovky ešte pridáme uhlíkový roving na zosílenie. Po nanesení ostatných častí priložíme druhú šablonu s nanesenou tkaninou.
Šablony prelepíme proti posunutiu páskou.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. zář 2011 12:20 #5281 od Karol Chyba
Nakoniec uložíme výškovku do igelitu ktorý preložíme a z obydvoch vonkajších stráne je odsávacia rohož, /dá sa použiť aj bavlnenná látka zo starého trička, alebo aj papierové servítky. Celé to potom šupnem do igelitového vreca zapnem kompresor s chladničky a vasajem vzduch, pokontrole a či mi niekde neuniká vzduch uložím výškovku do pôvodných vyrezaných negatívov a zaťažím. Kompresor nechám ísť cca 7-8 hodín. Výškovku ale môžete vybrať najskôr až za 24hodín.
Doporučujem ak máte čas nechať výrobok v negatívnej forme ešte dalších 2-3 dni kým ho vyberiete zo šablón.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. zář 2011 12:24 #5282 od Karol Chyba
Ako mi výškovka vyšla napíšem až po tých 2-3 dňoch. Ak by niekomu nebolo niečo jasné napíšte odpoviem,
ak by ste mali niekto pripomienky alebo lepšie postupy taki isto napíšte. :ugeek:
Ďúfam že to niektorých nakopne a skúsia si to.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. zář 2011 13:33 #5285 od Vladimír Čermák
Ahoj Karol,
díky za zveřejnění tvého pracovního postupu, pro zájemce výborná kuchařka.Koukám, že používáš molitanový váleček. Nám se osvědčil Nylonový, je s ním lepší práce. Po skončení ho propláchnu a následně uložím ve skleničce s Acetonem.Takto nám vydržel celou zimu při týdenním intervalu používání.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
13. zář 2011 20:11 #5304 od Petr Jeremiáš

Karol Chyba napsal: Ako mi výškovka vyšla napíšem až po tých 2-3 dňoch. Ak by niekomu nebolo niečo jasné napíšte odpoviem,
ak by ste mali niekto pripomienky alebo lepšie postupy taki isto napíšte. :ugeek:
Ďúfam že to niektorých nakopne a skúsia si to.

Perfektně popsané. Jen bych dodal, že na lepení pásky skelné tkaniny na náběžku fakt doporučuji použít lepidlo od 3M. Je sice drahé, ale podstatně levnější UHU dalo podstatně horší výsledek. Ale třeba je to jen rukama :) Pokud někdo chce ušetřit, tak je možné na náběžku přilepit dva pásky 45 tkaniny zahuštěným epoxidem. Jeden pásek 110 se mi pro malý poloměr náběžky VOP při lepení zahuštěným epoxidem nedařilo přilepit.
Ještě bych měl Karol prosbu, zda by jsi mohl popsat postup stříkání barev na ty folie. já jsem stříkal nějaké doplňky na hotový model, ale přímo do šablon to bude mnohem lepší. Nerad bych pracně vymýšlel a zkoušel už vymyšlené ;)
Dík

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
14. zář 2011 09:07 #5305 od Petr Dušek
Karol, prosím o informaci, jakou pásku používáš na závěs kormidel. Našel jsem tuto:
http://www.havel-composites.com/shop/...20-mm-RG.html?pls=60 , ale připadá mi zbytečně silná (95g/m2) ??

Zatím jsem používal obyčejnou monofil. pásku z galanterie, ale mám obavu o její životnost.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.387 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám