file Termická čidla

Více
07. zář 2011 09:12 #5216 od Jan Kubica
Termická čidla vytvořil uživatel Jan Kubica
V RC Revue je článek o mistrovství ČR v kategorii F3J. Píše se tam, že (volně cituji): "na rozdíl od zahraničí nikdo nepoužil termická čidla rozmístěná po okraji letiště, jejichž signály by se sbíhaly k manažerovi týmu, který by potom určoval, kam se má letět" - nepoužil prý proto, že pravděpodobnost úspěchu protestu by byla vysoká.

Docela by mě zajímalo, které pravidlo použití takových zařízení zakazuje. Pamatuji se, že jsem něco podobného kdysi vídal u volňásků, ale že by to bylo zakázané a dalo by se proti tomu protestovat, to jsem slyšel poprvé. A funguje to vůbec?

H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

vpmodel

Více
07. zář 2011 09:53 #5218 od Jiří Veselovský
Odpověděl Jiří Veselovský pro téma Termická čidla

Jan Kubica napsal: Pamatuji se, že jsem něco podobného kdysi vídal u volňásků, ale že by to bylo zakázané a dalo by se proti tomu protestovat, to jsem slyšel poprvé. A funguje to vůbec?

Odpovím ti jen na tohle.
Tato čidla jsme používali už v roce 1971 u A-dvojek. Na dlouhém stožárku (cca 2 metry) byl umístěn termistor, dole v krabičce jednoduchá elektronika s napájením a přecejchovaný jakýkoli měřák. "Určený" maník se s tímto výkřikem techniky odebral asi 100 a víc metrů proti větru, tam zalehnul a sledoval vývoj. Jakmile šla bublina, tak začal mávat a my jsme šli nahoru. Úspěšnost byla kupodivu docela vysoká když vezmu v úvahu, že se tenkrát ještě nekroužilo. Jiní kolegové měli zase na několikametrovém prutu tenký pásek mylaru (4 až 5 metrů) a ten když se ztopořil, tak to tam bylo taky. Nevýhodou pásku bylo, že většinou ho měli v depu.
Samozřejmě naprosto přesné info podá Ivan.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. zář 2011 10:08 #5219 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma Termická čidla
Ale jo, funguovalo to a dnes by to asi fungovalo ještě lépe, díky možnosti rozhodit čidla všude možně a spojit "do sítě" s nějakým počítačovým vyhodnocením.

Z hlediska pravidel jsem se o to nikdy nezajímal, ale minimálně je tu tenhle bod: "Jakékoliv použití telekomunikačních zařízení (včetně vysílaček a telefonů) na letišti soutěžícími, pomocníky nebo vedoucími družstva není dovoleno.". Tedy čihadlo v depu "na doslech" by bylo OK, proti pravidlům by ale byla ta "síť" někde daleko kolem letiště...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. zář 2011 10:26 #5221 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma Termická čidla

Tomas Hruby napsal: Ale jo, funguovalo to a dnes by to asi fungovalo ještě lépe, díky možnosti rozhodit čidla všude možně a spojit "do sítě" s nějakým počítačovým vyhodnocením.

Z hlediska pravidel jsem se o to nikdy nezajímal, ale minimálně je tu tenhle bod: "Jakékoliv použití telekomunikačních zařízení (včetně vysílaček a telefonů) na letišti soutěžícími, pomocníky nebo vedoucími družstva není dovoleno.". Tedy čihadlo v depu "na doslech" by bylo OK, proti pravidlům by ale byla ta "síť" někde daleko kolem letiště...


Tak bych tam dal "blikátka" :) , navíc telekomunikace je přenost informací na značné vzdálenosti v jakékoliv podobě (kouřové signály, tam-tamy apod.). A co vysílačky pro ovládání modelů?

Vážně, v tom článku se píše, že se všichni dívali na smartfony na počasí, což prý pravidla dovolují. Podle Tvé citace se ale ani to nesmí. A nepoužívají se vysílačky pro hledání volňásků? Docela by mě zajímalo, na co uvedené pravidlo o zákazu telekomunikačních zařízení cílí.

A dále je tu ta poznámka, že v zahraničí se to používá.

Podstatné to není, tedy asi do doby, než to někdo zkusí. H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. zář 2011 10:37 #5223 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma Termická čidla
Honzo, ta citace je z pravidel F3J, takže vysílačky pro hledání volňásků do toho netahej. Vysílačka pro ovládání modelu je pak zmíněna v jiném paragrafu (včetně zákazu přenosu informací z modelu).

Na přesný výklad toho pravidla se zkus zeptat přímo lidí z F3J, třeba ve fóru LMK Česká Třebová se občas vyskytují i lidi z naší reprezentace, jistě ti řeknou více.
Já osobně to vidím tak, že je přece jen jistý rozdíl v přístupu na veřejný internet smartphonem a vybudováním sítě specializovaných čidel :D "Kouřové signály" či mávání jsou jistě fajn nápad, ale to už přeci jen trochu omezuje atraktivitu "čichací sítě", už třeba proto, že to mohou snadno odkoukat i soupeři, nehledě k potřeba spousty lidí.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. zář 2011 10:53 #5224 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma Termická čidla
Jinak zcela obecně k tomu "čichání termiky" - kdysi jsem to viděl na volných modelech v pokročilejší verzi se zápisem.
A v tom je asi ta hlavní finta, když máš jen termistor a měřák, jak popisoval Jirka V., tak je to fajn, ale ještě nic moc. Jenže když k tomu přidáš grafické zpracování (tehdy to byl pás navíjejícího se papíru a na něj zápis), a vidíš to tedy tak nějak "celkově", tak to najednou začne vypadat daleko názorněji.
A teď si představ, o kolik se to zjednoduší a zdokonalí, když těch čidel vezmeš třeba 10 a zapojíš k vyhodnocení ještě počítač, který to graficky vizualizuje do mapky - to prostě musí fungovat ;) Na druhé straně je to nemalá suma a práce, tak se asi nelze divit, že jsou tu snahy to omezovat...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. zář 2011 11:26 #5225 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma Termická čidla
Asi to bude působit absurdně, ale dovedu si představit "silný tým", který na to bude mít lidi, pokud by byl elektronický přenos zakázán. A i ta blikátka lze obejít, protože jejich signál lze zakódovat (blikají čidla jak vlevo, tak vpravo a jen jeden člověk ví, že vlevo bliká, když tam termika je, a vpravo naopak :lol: ). A jak píšeš, v případě F3J/F5J asi není problém pokrýt kruh 1 km od startoviště čidly a zpracovávat jejich signály v počítači. To by potom "létání na jistotu" dostalo úplně jiný obsah.

Hmm, je to nečestné a nesportovní, ale v dnešní "elektronické" době asi i dost reálné. Když si vzpomenu, jaké problémy byly/jsou/budou s telemetrií, tak tedy pravidlotvůrcům ani trochu nezávidím. Nicméně to už mě zase napadá mé oblíbené tvrzení, že v pravidlech všechno popsat nelze a že je nutné se spolehnout na dodržování předpisů nepsaných, některé věci se prostě nedělají. H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. zář 2011 12:00 #5226 od pavol polonec
Odpověděl pavol polonec pro téma Termická čidla
je to uplne bezna vec
termicke cislo tj 7m bič+ 10m mylarom ,sirka 5cm mi bezpecne umoznila vyhrat MSR P30 :)

inak profi to je takto:
https://picasaweb.google.com/1005888498 ... 9473806434

alebo male PDA so softom a grafickym zaznamom:
https://picasaweb.google.com/1005888498 ... 5450301650

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. zář 2011 12:09 #5227 od Jiří Veselovský
Odpověděl Jiří Veselovský pro téma Termická čidla

Tomas Hruby napsal: Jenže když k tomu přidáš grafické zpracování (tehdy to byl pás navíjejícího se papíru a na něj zápis), a vidíš to tedy tak nějak "celkově", tak to najednou začne vypadat daleko názorněji.

Ano, to je přesně to, co jsem zapomněl zmínit. I o tohle tenkrát byla snaha. Dostat pod kontrolu vývoj a průběh meteo situace v daném místě. Je ale fakt, že jsme to až k takové dokonalosti nedohnali i když prostředky na to byly. Většinou jsme dělali ve vrchlabské Tesle a tam tohle všechno bylo, ale jak už jsem psal, tak se zapisovačem jsme po letišti neběhali.
Přece jen ještě něco. Jezdil s námi jeden kluk, který dovedl situaci podle výchylky ručky analyzovat tak dobře, že na jeho pokyny jsme byli fakt úspěšní. V praxi to znamenalo, že dovedl rozpoznat jen malé nevýznamné utržené bublinky a nebo déletrvající nasouvanou oblast.
Podle tehdejších pravidel s tím problém nebyl. Dneska má v sobě A- dvojka víc elektroniky než naše káčko, včetně serv, zdrojů a dálkově ovládaného determáku. Samozřejmě i el. vyhledávač v terénu. A to už nemluvím o nekonečných vlecích s krouživým hákem.

Prima Palo, na tebe jsem úplně zapomněl, viz výše.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. zář 2011 12:25 #5228 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma Termická čidla
Díky Palo, zrovna nějakou tu fotku s "pásem papíru" jsem sem chtěl dát, ale nemohl najít, ta od tebe je přesně to, co jsem chtěl :D

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.424 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám