F5J Plzeň - Komorní polétání :)

Kategorie: F5J Zveřejněno: pondělí 20. červenec 2020 19:22 Napsal Aleš Krátký

Teprve v loňském roce nám docvaklo, že po reorganizaci parkování postačí naše letišťátko pro malé soutěže elektrovětroňů, včetně F5J. Tak jsme do toho šli. V souladu s „velikostí“ plochy a naše lokace na okraji republiky, kde se tradičně nezávodí, jsme omezili maximální počet účastníku na 24. Maximálně tedy 4x6.

Předpověď na sobotu byla dost bezútěšná. Voda voda voda. Po poledni se ale mělo otevřít okno bez deště a věřili jsme, že alespoň pár kol stihneme.

Když jsme se ráno sešli, opravdu drobně pršelo. Přepokládali jsme, že na ranním brífingu se rozpustíme a dáme další sraz na jedenáctou.

Po prezentaci se ukázalo, že slabší kusy to vzdaly a z původních 19 nás zůstalo jen 14. To nám udělalo trochu čáru přes rozpočet, protože v některých skupinách zbyli jen 2 piloti a to je proti pravidlům. Takže všechno losování, tisk rozpisů pro každého atd bylo nanic. Museli jsme nalosovat znovu. Tabulka se skupinami byla jen jedna, ručně napsaná, na stole ve stanu. Kupodivu to zase tak nevadilo. Ale – škoda práce, zbytečné komplikace. Včasné nebo jakékoliv odhlášení by každému pořadateli pomohlo.

Číst dál: F5J Plzeň - Komorní polétání :)

Ostravské podzimní F5J 2019 na Trnávce - aktualizováno

Kategorie: F5J Zveřejněno: pondělí 14. říjen 2019 20:49 Napsal Aleš Krátký

Zdravím všechny modeláře, ostatní čtenáře, ty co se zúčastnili, ale taky ty, kteří udělali chybu a nepřihlásili se.

Závody původně plánované na minulou sobotu jsme díky dešti museli zrušit, a opět posunout na náhradní termín. Je už to u nás taková tradice. Každopádně se to opět vyplatilo. Účast byla větší a i počasí bylo lepší. Tedy nepršelo. Krásně svítilo sluníčko, ale foukal studený vítr, který byl okolo 5m/s, a v nárazech okolo 8m/s. To že bylo krásných 22°C tedy nebylo ani cítit.

Tradičně v 7:00 dorážíme na excelentně upravenou plochu, připravíme vše potřebné, a začnou se sjíždět účastníci. Co pilot, to známá osobnost v kategorii F5J, a tak se dá očekávat velice zajímavá soutěž. Dorazilo všech 31 přihlášených, za což jim patří velký dík.

Číst dál: Ostravské podzimní F5J 2019 na Trnávce - aktualizováno

Eurotour F5J, Pohár města Holíče 2019.

Kategorie: F5J Zveřejněno: středa 10. červenec 2019 20:20 Napsal Václav

Mezinárodní soutěž elektrovětroňů kategorie F5J na letišti M. R. Štefáníka.

Tak jako každý rok mohli vyznavači termických elektroletů z Čech na začátku prázdnin využít prémiový „double“ – 5. 7. páteční státní svátek „Cyrila a Metoděje“, který šel krásně spojit s víkendovou soutěží 6. – 7. 7. seriálu Eurotour F5J, kterou tradičně pořádal modelářský klub Holíč. Na soutěž tak kromě závodníků dorazili v mnohem širším zastoupení i rodinní příslušníci, kteří o prodlouženém víkendu mohli na kolech, koloběžkách i pěšky zkoumat krásy česko-slovenského příhraničí – meandrů řeky Moravy a Baťova kanálu. Vzhledem k tomu, že tým kolem Petera Karnoše, náčelníka modelářského klubu Holíč, je v povědomí modelářů zapsán vysokým standardem přípravy jak prostředí vlastní soutěže, tak i zázemím pro všechny zúčastněné, sjelo se do Holíče 85 závodníků z celého světa – nejdále to měl Ladislav Šafárik z Austrálie (ano, nepřiletěl z jižní polokoule kvůli závodům, ale při návštěvě své domoviny si na závody čas udělal), následovaný závodníky z Rakouska, Holandska, Slovinska, Maďarska, Chorvatska, Polska, Česka a „domácími“ ze Slovenska.

Číst dál: Eurotour F5J, Pohár města Holíče 2019.

SAMBA CUP F5J, MČR s mezinárodní účastí, 15. – 16. 6. 2019

Kategorie: F5J Zveřejněno: neděle 23. červen 2019 20:03 Napsal Aleš Krátký

Pokrok nezastavíš! Když členové týmu Samba model, dlouholeté světové stálice mezi výrobci kompozitových modelů RC větroňů, loni tradičně uzavírali „Samba Cupem“ větroňářskou sezónu F3J, věděli, že sezónou 2018 u nás končí éra „větroňů na navijáku“. Modeláři mající v oblibě termické větroně si směr své cesty již vybrali a k jejich postupnému přechodu na elektrovětroně F5J šlo letos už jen konstatovat „dokonáno jest“…

Samba Cup tak měl letos několik premiér: tradiční podzimní termín byl vystřídán červnovým, poprvé uskutečnil jako soutěž elektrovětroňů F5J, a hned jako mistrovství ČR! Co zůstalo, byla úzká spolupráce s obcí Sebranice (do zapůjčeného stanu se vešli všichni soutěžící i s rodinami), profesionalita rodinného týmu Vostřelů (bufet s nápoji, obří gril i výdej stravy, Jarda s Vlastou při tom dokázali nejen soutěž organizovat, ale i úspěšně létat …), i tradiční pomoc od LMK Česká Třebová (výpočetní středisko a časomíra).

Číst dál: SAMBA CUP F5J, MČR s mezinárodní účastí, 15. – 16. 6. 2019

F5J - Sázava u Lanškrouna

Kategorie: F5J Zveřejněno: čtvrtek 6. červen 2019 9:49 Napsal Aleš Krátký

Mezinárodní soutěž modelů větroňů kategorie F5J, Světový pohár 2019, Eurotour

Sázava u Lanškrouna

Sobota a neděle 25. – 26. 5. 2019 rozdělila národ na většinové milovníky hokeje, kteří s napětím sledovali finálové bitvy na mistrovství světa, a na ostatní, kteří se v tyto dny dokázali věnovat jiným koníčkům, třeba vyrazit na již 5. ročník Sázavské F5J Eurotour.

Přibližně 200 přátel létání v termice (počítaje v to závodníky, jejich rodinný doprovod, organizátory i diváky), imunních vůči hokejovému šílenství, se tak mohlo sejít na louce v kempu u fotbalového hřiště a prožít prosluněný víkend na čerstvém vzduchu a poměřit své pilotní umění v termickém létání s kolegy z celé Evropy …

Číst dál: F5J - Sázava u Lanškrouna

Ostravská jarní F5J

Kategorie: F5J Zveřejněno: pondělí 20. květen 2019 17:40 Napsal Aleš Krátký

Opět zdravím všechny modeláře, a ostatní čtenáře, manželky, přítelkyně, rodinné příslušníky, prostě všechny co nás podporují, tolerují nám to, fandí nám, nebo aspoň výhružně mlčí, když zase jedeme na soutěž.

Tak jak jsem psal minule, tak zase za týden, tak to uteklo jako voda. Týden nervozity, sledování všech dostupných předpovědí, a víra v to, že to vyjde. Vyšlo, ráno mne probouzí slunečná obloha, na plochu přijíždíme sice v mlze, ale ta se během přípravy zázemí, organizace a testovacích letů, zcela rozpadla, a můžeme na skupinovou fotku a rychlý nástup. Není prostor pro zdržování, protože odpoledne mají být bouřky. Sice na obloze není ani mráček, ale co kdyby.

Číst dál: Ostravská jarní F5J

Polanecké a Ostravské jarní F5J 2019

Kategorie: F5J Zveřejněno: neděle 12. květen 2019 15:42 Napsal Aleš Krátký

Zdravím všechny modeláře.

Začínám psát první řádky tohoto článku a na okna bubnují kapky deště. Venku celý den prší.

Myšlenka uspořádat dvě soutěže na Moravě během jednoho víkendu vznikla už na podzim, během rozvahy ohledně termínů. Musím říct, že myšlenka to byla dobrá, s očekáváním větší účasti pilotů, i z větší vzdálenosti, možnost kempování na ploše, nakonec někteří využili. No, nenaplnila se přesně dle očekávání, ale částečně ano. Každý organizátor si vždy přeje účast co největší, když už se to vše musí chystat, a u nás opět na zelené louce bez jakéhokoliv technického zázemí.

Číst dál: Polanecké a Ostravské jarní F5J 2019

Ostravská podzimní F5J

Kategorie: F5J Zveřejněno: neděle 21. říjen 2018 18:51 Napsal Kamil Kičmer

Po celé, myslím si velice zajímavé sezóně, přichází čas se v rámci soutěží sejít letos naposledy.

Tak jako F5J, tak úplně stejně ve stejném termínu uzavírají letošní sezónu přátelé v Modelparku Suché, kategorii RCEV. 

Co se týká počasí, nemohli jsme zvolit lepší termín. Předpověď je úžasná, slunečno, teploty kolem 20 °C, skoro bezvětří. K počasí se ještě vrátím. Přípravy začínají cca týden předem, zajistit ceny, poháry, občerstvení, a vše potřebné. Přihlášky jsou otevřeny včas, posunutí termínu bohužel z osobních důvodů, se nakonec vyplatilo. Týden před soutěží to sice s počtem účastníků nevypadá moc slavně, ale asi díky počasí se to těsně před soutěží lepší a konečný počet 31 včetně jednoho juniora je fajn.

Číst dál: Ostravská podzimní F5J

F5J Big Hobby Cup – Sázava u Lanškrouna

Kategorie: F5J Zveřejněno: čtvrtek 16. srpen 2018 19:11 Napsal Václav

Na druhou letošní mezinárodní soutěž F5J do Lanškrouna jsem se opravdu těšil – vzájemná kombinace okolností byla totiž unikátní. V noci z pátku na sobotu nás čekalo úplné zatmění měsíce a na celý víkend byla předpověď výborného počasí. Díky zdravotní indispozici Mira Minaříka, jsem k roli ředitele soutěže přidal i organizačně mnohem náročnější úkol – úlohu startéra. I když jsem si (konečně) v Lanškrouně s modelem F5J před soutěží zalétal, nabídku vyplnit jako závodník díru vzniklou ve startovním poli po těch, kteří nedorazili, jsem v rámci klidu odmítl. Ihned po úspěšném víkendu na soutěži jsem cestou pouze „přibrzdil“ doma, naložil rodinu a odjel na dovolenou o dalších 1000 km jižněji. Proto jsem se k reportáži dostal až nyní. Pohledem na Stoupák jsem si však ověřil, že ani z jiných soutěží novinky od začátku srpna nepřibyly, takže krátké připomenutí víkendu 28. – 29. 7. 2018 bude i nyní ke čtení.

Číst dál: F5J Big Hobby Cup – Sázava u Lanškrouna

MČR F5J 2018 Suché u Teplic

Kategorie: F5J Zveřejněno: středa 4. červenec 2018 8:21 Napsal Milan Chalupník

Asi každý, kdo chtěl uspět na této prestižní soutěži, tak nejen pilně trénoval, ale také sledoval předpověď počasí na celý víkend. Začnu tím klíčovým faktorem, a to byl vítr. Nešlo ani tak o jeho sílu, jako hlavně o směr, odkud bude na plochu vanout. Kdo nezná Modelpark v Suchém, kterému dominuje u příjezdu MIG 21, a je nadstardatně vybaven pro naši zálibu, tak na SV od plochy asi 500m daleko je kopec-hřeben s převýšením 35m + stromy, a právě ten stál přesně v cestě předpovídanému proudění vzduchu. Jinak teplota kolem 20°C, jasno-polojasno, to už se všem líbilo. Důležité také je, zmínit se o okolí letiště po větru. Asi do 300m od bodů je krásná rovina, následujě viditelná řada stromů po obvodu této plochy a pak již neviditelně se snižující terém porostlý většinou malými duby a vším ostatním.

Číst dál: MČR F5J 2018 Suché u Teplic

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Ads Elite footer

Weby přátel

hawk

dnz

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám