file F5J pro další roky

Více
23. pro 2009 06:58 #1044 od Jan Kubica
F5J pro další roky vytvořil uživatel Jan Kubica
Dostal jsem od Jure Pečara návrh pravidel pro F5J na 2011. Níže je to v úplnosti, pravidla jsou v tom linku na wiki (oboje anglicky - použijte google).

Mě "F5J jako F3J" neoslovuje, ale týká se to i RCEK, takže bychom se asi vyjádřit měli (já k tomu kontaktu tenkrát přišel v souvislosti s RCES - pokud si ještě někdo vzpomene :) ). Email šel i na J. Bačiaka, takže předpokládám, že kolegové ze Slovenska se vyjadřovat budou. H.


Hello all,

Time has come to stir the F5J rules saga again ;)

We all agreed that current rules, adopted from F3J, were difficult to
understand, possible to interpret in different ways and ripe for a rewrite.
And that's what we did - rewrote them from scratch.

Attached proposal describes exactly the same thing as we flew in 2009, it
just makes more sense (I hope). It is heavily based on expirience we gained
at Slovenian national competitions and is therefore somewhat verbose. For
example, section 8.2 can be used as a guide for the judges on the
field as is.

***************************************************************************
I would like you to read the text, forward it to all F5J decision makers in
your country, discuss it and put forward all the comments you have. The
goal is to have common rules for 2011. We have about 10 months of time to
do it, so I expect first round of comments by the end of january.
***************************************************************************

I've alredy put the text into wiki, where it is easily editable and retains
all the edit history:
http://f5j.eu/w/index.php?title=Unified_F5J_Rules

Points of interest:
* I'm sure we forgot about a lot of things that belong under "sanctions"
* folks behind the outrunner idea: should we form a commision that would
approve each motor and maintain a list them or should we just
leave things at the outside dimensions and be done with it?
* 430g for open class; we all agree this needs to be lowered. This number
historically comes from the weight of 7 cell NiMH SubC pack that was able
to deliver about 1kW; same weight of LiPO today delivers well over 2kW. If
we want to go back to 1kW, we should reduce this weight down to 260g or so.
Alternatively, I had an idea of lowering the allowed battery weight each
next year by 50g or so, with the intention to bring open class closer to
outrunner class and merge them in the long run into a single class. What do
you think?
* To FAI or not to FAI ... that seems to be the question. I read that UK
folks are putting forward their height limiting proposal, US folks are
thinking of F5J as an entry level F5B, we want to stay close to F3J in
form ... But there's no final conclusion yet. It would be interesting to
get enough EU countries behind this proposal, just to make things more
interesting ;)
--

Jure Pečar
http://jure.pecar.org
http://f5j.eu

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

vpmodel

Více
23. pro 2009 11:08 #1046 od Petr Dušek
Odpověděl Petr Dušek pro téma F5J pro další roky
Honzo, předpokádám, že budeš fungovat jako prostředník, který případné výstupy z této debaty postoupí dál Juremu.

Já bych se jako první zastavil nad posledním odstavcem. Značku F5J si "přivlastnil" Steve Neu jako uvažovanou vstupní kategorii pro F3B/F. Já jsem rozhodně pro zařazení do FAI kategorií, ale v tom případě by měli otcové zakladatelé se slzou v oku zvolit nové označení kategorie, protože F5J už asi Steve nepustí...?? Teď mluvím o "open" kategorii, outrunnery bych nechal na národní úrovni (byť třeba mezinárodně koordinované).
A pokud nebude zájem o zařazení do FAI, platí v podstatě to samé, název kategorie by asi neměl začínat F5, když to není FAI kategorie?

Jinak samozřejmě chválím snahu o novou formulaci pravidel, to že ta původní jsou dost komplikovaně a nepřehledně napsaná jsem psal už mnohokrát.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. pro 2009 12:06 #1047 od Palo Lišhák
Odpověděl Palo Lišhák pro téma F5J pro další roky

Petr Dušek napsal: Značku F5J si "přivlastnil" Steve Neu jako uvažovanou vstupní kategorii pro F3B/F

Značku F5J ako prvý použil Dave Wenzlick z Arizony už koncom roku 2000 ! Jeho pravidlá boli záladom pre vznik ďalších modifikácií v iných krajinách.
Steve uvažuje logicky - keď sa z F3B vyčlenila termická úloha do samostatnej F3J, môže sa podobne z F5B vyčleniť termická úloha do samostatnej F5J.
To, čo sa vo svete, prípadne aspoň v SVK/SLO/HUN lieta ako EURO je v podstate F3J-electric. Aj o modifikovanej FXJ by sa to dalo povedať s prižmúreným okom. Takže Steve je v spojitosti s názvom vo veci prakticky nevinne ;)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. pro 2009 12:32 #1048 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma F5J pro další roky
Petře, k tomu "prostřednictví": jak jsem psal, jsem v tom namočený od jara od RCES, kdy jsem s Jurem diskutoval jejich F5J-75W. Pokud se někdo chce chopit nějaké koordinace této kategorie (F5J, F5J-SOR) tady u nás, tak je to volné. Já funguji v podstatě jen jako překladatel. Jinak řečeno, budu-li trenérem či někým jiným požádán, abych tlumočil nějaké stanovisko, tak to udělám, žádný vlastní názor na tyto kategorie nemám (tedy mám, ale nechci nikomu kazit Vánoce :lol: ).

F5J se stalo označením pro soutěž termických elektrovětroňů, ne pro konkrétní kategorii. Jako třeba když se říká xerox, i když je stroj od Canonu nebo Minolty. Prostě F5J je dnes pojmem vyšší třídy než třeba F3J. Jako kdybychom pod F5J shrnuli ty naše RCE (J, K, N, O, 7, ...). Zpočátku to byl možná dobrý marketingový tah (jak píše Palo), teď je to ale problém. Jinak Jure to ví, už jsme o tom mluvili, to ale ještě nebylo známo, že od března (možná) dostane značka F5J zase konkrétní význam. Nevím, zda někdo poslal návrh blížící se těmto "středoevropským F5J" (F3J-E), možné to je, ale osobně dost pochybuji, že by mohl mít šanci proti "kouzelným krabičkám" (HL, EL). Osobně bych doporučil od označení F5J ustoupit, čím dřív, tím líp. H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. pro 2009 14:53 #1049 od Jiří Veselovský
Já si dovolím jen malou poznámku, spíš administrativní.
Co se týká trenéra, tak žádný není. Čili je tady možnost, aby se někdo zapojil a předvedl perfektní práci, protože toho amatérismu už bylo dost. Jeho schválení bude dílem okamžiku, protože na jaře bude konference a volby. Také bych dotyčnému popřál, aby to hnal k mezinárodní spolupráci, protože jsem přesvědčený, že dneska už ani jiná cesta není. To už snad pochopili i ti největší zatvrzelci. Také aby nemusel poslouchat rady na úrovni "... já ven jezdit nebudu, mě to nezajímá... ". To mám za sebou mnohokrát. Český dvoreček je sice hezký, ale je to málo.

Hrátky s písmenky jsou u nás vyřešené národním značením, tady kolize nehrozí.

Z Pečarova návrhu jsem si vybral jen "seznam motorů pro outrunnery", na čemž jsme se v Holíči dohodli a že doteď není, je jiná věc.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. pro 2009 15:42 #1051 od Petr Dušek
Odpověděl Petr Dušek pro téma F5J pro další roky

Jan Kubica napsal: Petře, k tomu "prostřednictví"... Já funguji v podstatě jen jako překladatel.

OK, já jsem to tak myslel, že by šlo spíš o roli překladatele než vyjednavače.

Ještě mě zaujal jeden bod z toho dopisu - možnost postupného splynutí "open" a "outrunner" kategorie. Kdyby i ve "velké" kategorii byly povoleny pouze oběžky napřímo, je to zajímavá cesta k rozumnému omezení výkonu. (už vidím všechny majitele Nojíků jak teď nadskakují :lol: )

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. pro 2009 16:22 #1052 od Jiří Veselovský

Petr Dušek napsal: možnost postupného splynutí "open" a "outrunner" kategorie.

Petře, pochopil jsem to taky tak, ale Tomashr mě vyvedl z omylu.
"Unified" v tomto případě asi bude to, co u nás například nejde a to jsou jedny pravidla a v nich vlastně dvě kategorie, v tomto případě F5J a outrunnery. Např. slovenští kolegové to tak mají, u nás by to velmi pravděpodobně na SMČR neprošlo.
Pokud je můj výklad špatně, tak to prosím někdo opravte.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. pro 2009 19:04 #1056 od Petr Dušek
Odpověděl Petr Dušek pro téma F5J pro další roky
Oba výklady jsou možné, jedině autor by asi mohl vysvětlit jak to vlastně myslel. Vím, že na Slovensku mají dvě třídy v jedné kategorii, ale pokud vezmu FAI pravidla, neznám kategorii, kde by to tak bylo.
Samozřejmě by mohlo jít o přibližování pokud jde o rozměry modelu (tzn. větší oběžky a naopak menší baterie v open), kde by pořád zůstávaly dvě třídy - oběžka napřímo a open (s limitem pouze baterie). Mě osobně se ale pro VMR kategorii zdá ta honba za kW pohony nesmyslná. Sjednocení pohonu pouze na oběžku napřímo by to výrazně omezilo a zpřístupnilo "velkou" kategorii pro víc lidí. Takže mě z toho nakonec vycházejí kategorie tři - malé oběžky, velké oběžky a "unlimited" pro kW nadšence.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. pro 2009 20:36 #1059 od Jiří Veselovský

Petr Dušek napsal: Oba výklady jsou možné

Asi jo. Já jsem jen vycházel z toho, že pokud by to chtěli nějak sjednotit, tak by musely nastoupit nějaké koeficienty, které by to udělaly zbytečně složité. No nic, počkáme, co se z toho vyklube.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. pro 2009 20:51 #1061 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma F5J pro další roky
Já bych ty třídy v rámci jedné kategorie nezatracoval. Obecně: elektry otevřely naprosto nové možnosti- to tu 70 let nebylo, proto se nelze divit, že si s tím někteří neví rady. Třeba Autonomy i X5J se tak létá. Jsou jedna pravidla pro letovou úlohu a modely jsou podle čehosi rozděleny do více tříd. No a potom lze třídy nějakým koeficientem "srovnat" a "porovnat". Proč ne? I když podle mě je lepší vyhodnocovat třídy zvlášť, ale nechť si to rozhodne pravidlotvůrce.

Ale otázky v tomto tématu jsou:
- má někdo zájem létat F5Jbig (jak to hezky nazval Tomáš)
- má někdo zájem podílet se na tvorbě/připomínkováni pravidel
- chce se někdo stát trenérem této kategorie

Za mě je to 3x ne, na druhou stranu je to jediná mezinárodní kategorie, která se u nás létá (v případě SOR) nebo létat může. I když v březnu, po jednání SC F5, budeme možná mít úplně jiné starosti :lol: H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.361 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám