file RCEJ - "spravedlnost" matice

Více
17. zář 2009 11:30 #110 od Jan Kubica
Vždy jsem měl za to, že v těch našich kategoriích rozhoduje metr a stopky. V RCEJ tomu už tak není, se mi zdá. Rozhoduje nalosování do startovních skupin.

Na základě výsledkovky a rozpisů na MČR v Lomnici jsem udělal následující tabulku (čísla v tabulce udávají kola, ve kterých se soupeři střetli. tj. 156 znamená v 1., 5. a 6. kole). Když tedy uvažuji první desítku soutěžících, potkal se vítěz ze soupeřem z této desítky jen 5x. Druhý a třetí 10x, atd. Při zúžení výběru jen na první pětku je to ještě názornější. Vítěz 0, druhý se musel utkat se třemi soupeři z nejužší špičky a třetí dokonce se šesti. Samozřejmě nelze znát umístění dopředu, přesto se mi zdá, že náhoda v tomto případě míchá pořadím více, než by bylo zdrávo. Nevím, nerozumím tomu, ale zdá se mi, že je to "divné".

[attachment=0:14mel0xf]<!-- ia0 -->lomnice.gif<!-- ia0 -->[/attachment:14mel0xf]

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

vpmodel

Více
17. zář 2009 13:59 #111 od Jiří Veselovský
Honzo, děkuji za přehled a myslím si, že tvůj výsledek snad ani nepotřebuje komentář. Naše pražská skupina o tom ví své, kolikrát jsme si ani nemohli jít pomocníkovat, protože jsme všichni lítali společně :( . O to víc si ceníme konečného výsledku :lol: .

I přes některé výhrady k rozlosování ale nechci, aby to vyznělo v neprospěch pořadatele. Odvedl velmi slušný kus práce jak při přípravě mistrovství, tak i při jeho průběhu. Neskutečný servis, lidé ochotní splnit jakékoli rozumné přání, prostě pohoda.

A teď trochu v obecnější rovině. Matice určitě špatná není, ale má svá omezení. To myslím hlavně při menším (až malém) počtu soutěžících. A opačně, čím víc soutěžících, tím líp se rozpisy dělají. Úplně ideální případ je, když se na soutěž přihlásí takový počet lidí, že to jde do "čtverečku" (4x4, 5x5, 6x6, atd., kde vodorovně jsou startoviště a svisle rundy) a samozřejmě s dvěma krystaly. Pak máte dvě možnosti. Buď máte k dispozici příslušný SW, který tu největší práci udělá za vás (stejně budete muset něco doladit ručně), nebo se do toho pustíte ručně. A to je fakt pakárna.

Když máte rozházené lidi v prvním kole a několika rundách s tím, že jste si pohlídali, aby nekolidovaly kanály, tak se pokusíte dodržet systém, že v každém dalším kole zůstává první sloupek stát, ve druhém sloupku se soutěžící posunou o jedno místo dolů, ve třetím sloupku o dvě místa atd. Opět ale stále hlídáte, aby nedošlo ke kolizi kanálů a když už jo, tak u některého soutěžícího vezmete jeho druhý nahlášený krystal a ono to třeba vyjde (resp. musí to vyjít).

Záměrem tohodle lopotění je, aby se stejní lidé pokud možno co nejmíňkrát potkali během soutěže, ale také letěl každý s každým. Je pochopitelné, že se kolikrát "povede", že se to nepovede. Prostě letíte s některým kolegou víckrát. Pokud je to relativně slabší soupeř (kdo je takový?), tak jste vcelku v klidu, ale běda, když vyfasujete dvakrát popř. i víckrát nějakého borce, který sbírá samé tisícovky. Tak to je průšvih a začnete remcat.

Pak je ještě varianta asi nejmíň oblíbená u pořadatelů a to je hodně málo přihlášených soutěžících (třeba 8, 10). Tak s tím se nedá téměř nic udělat. Píši téměř, protože za "pomoci" 2,4GHz je můžete poslat do vzduchu všechny najednou. Ale to už s maticí nemá nic společného. Naprosto špatné řešení tohoto případu je, když pořadatel udělá třeba z 8 lidí dvě rundy po 3 a jednu po 2 lidech. I to se povedlo. Schůdné by bylo řešení dvou rund po 4 lidech.

Je jasné, že tahle problematika nejde vysvětlit na pár řádcích, je tam fůra nuancí, které zkušení pořadatelé používají pro doladění rozpisů, ale v zásadě takhle nějak to je. Záměrně jsem se nezmínil o účelovém rozpisu, kde je možné zvýhodnit nějakého borce tím, že mu "nalosujete" slabší soupeře.

Já fakt neumím psát krátce.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
17. zář 2009 15:23 #112 od Jan Kubica
Jirko, to vůbec není proti pořadatelům, chci věřit, že je to jen náhoda daná rozlosováním. Ale vliv to určitě má. V té souvislosti mě napadá další kacířská myšlenka nasazovat některé lidi jako v tenise, třeba podle minulých výsledků. Ale jak to udělat nevím :-) H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
17. zář 2009 16:12 #115 od Tomas Hruby
Ten nápad s nasazováním se už objevil, ale nikdo to dále nerozvíjel, protože se prostě žádný smysluplný návrh jak to REÁLNĚ řešit nenašel.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
17. zář 2009 16:18 #116 od Jiří Veselovský
Já jsem to tak pochopil, ale nedalo mi to a o pořadatelích jsem zmínil.

Ten nápad s "nasazenými" jsme myslím probírali v Holíči, protože tam se semlelo kdeco. To by nebyla špatná myšlenka, ale bylo by to administrativně dost náročné. Představuju si, že by někdo musel určit nějaká kritéria, pak někdo, kdo by neustále sledoval dění na našem "dvorečku" v dané kategorii a aktualizoval by bázi .....

Asi zůstaneme u stávajícího systému. V něm je třeba, aby korektnost pořadatele byla naprosto zřejmá a i přes to bych pořadatelům dal právo veta. Kdo si to zkusil, tak mi dá za pravdu, že je to trochu na hlavu a zabere to mraky času.
A to nemluvím o tom, že se třeba nepovede počasí (nebo jakýkoli důvod) a někteří přihlášení nepřijedou (většinou se platí až na místě, takže je nic netlačí) a tím pádem vzniknou v rozpisech díry a když jich je moc, tak je potřeba udělat slučování v rundách a původní rozpis taky může vzít za své.

Zase ale na druhou stranu. Když takoví borci jako F3Béčkaři (F3Jéčkaři) mají tohle zmáklé a funguje jim to, tak proč by to nešlo u nás. Tahle sezóna je pro nás první "přepočítávací" a ono se to časem doladí.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
17. zář 2009 17:17 #119 od Tomas Hruby

Jiří Veselovský napsal: Ten nápad s "nasazenými" jsme myslím probírali v Holíči, protože tam se semlelo kdeco. To by nebyla špatná myšlenka, ale bylo by to administrativně dost náročné. Představuju si, že by někdo musel určit nějaká kritéria, pak někdo, kdo by neustále sledoval dění na našem "dvorečku" v dané kategorii a aktualizoval by bázi .....


Mám takový dojem, že se tohle objevilo už dříve, tohle nápad z Holíče není (já s tím jako první nepřišel, ale původního autora si nedokážu vybavit). Nápad je to určitě dobrý, jenže za situace u nás (v podstatě dost regionálně dělené "party", které se prolínají jen na některých akcích a celkově poměrně málo soutěžících) to asi nemá šanci na fungování. Souhlasím s tebou, že v tomto nemá smysl experimentovat, držme se ověřené praxe z F3J.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. zář 2009 13:03 #137 od Petr Dušek
Vlákno už týden spí, zkusím ho zase probudit.

Nasazovat lidi do skupin podle loňského žebříčku jsem navrhoval před rokem já, ale bylo to odmítnuto a možná je to dobře, protože by to byla jen další komplikace pro pořadatele.

Pokud jde o matice, platí samozřejmě to co píše JV, matice by měla být ideálně čtvercová a já dodávám, že počet řádků matice, to jest počet rund v jednom kole, musí být minimálně roven počtu soutěžních kol. V té matici se prostě mohou vynechat jen sloupce, a ne řádky. Na mistrovství v Lomnici by se tedy muselo v každém kole letět 8 rund, a to bychom tam i v neděli byli do večera.

Mistrovství v Lomnici bylo vůbec ukázkou toho jak může být systém přepočítávání nespravedlivý, úplně v každé skupině letěl někdo deset minut (a na posledních soutěžích už to začíná být pravidlem) a potom jsou samozřejmě bodově poškozováni ti, kteří letí v nejnadupanější rundě. Můžu jen dodat - máte co jste chtěli.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. zář 2009 13:27 #138 od Tomas Hruby

Petr Dušek napsal: Mistrovství v Lomnici bylo vůbec ukázkou toho jak může být systém přepočítávání nespravedlivý, úplně v každé skupině letěl někdo deset minut (a na posledních soutěžích už to začíná být pravidlem) a potom jsou samozřejmě bodově poškozováni ti, kteří letí v nejnadupanější rundě. Můžu jen dodat - máte co jste chtěli.


Nechci být jedovatý, ale méně spravedlivé než loňské MČR bez přepočtu v tom šíleném vichru za absolutně nevyrovnaných podmínkách mezi rundami to být nemohlo...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. zář 2009 15:55 #139 od Radim Barč
Takže pomůže jen finále do kterého postoupí x nejlepších ;) .

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. zář 2009 16:30 #140 od Jiří Veselovský
Předem upozorňuji, že můj příspěvek je opět v obecnější rovině.

Pokud už bylo několikrát zmíněno mistrovství v Lomnici, tak to má asi nějaký reálný základ. Ten já osobně vidím v trochu nestandardním použití notoricky známé matice (opravdu už mnoho let) i přes to, že soutěžících byl dostatek. Už jsem to psal výše, ale ještě jednou na vysvětlenou. Původně bylo přihlášených 40 soutěžících, což znamená, že se daly použít dvě verze rozpisů. První by byla na 7 x 7 soutěžících, což dělá v součtu 49 a z toho plyne, že by se muselo použít 9 "děr" (prázdných míst). Druhá varianta nabízela schůdnější řešení v rozpisu 6 x 6 a na sedmé startoviště doplnit 4 zbývající, popř. toto startoviště použít jako "kolizní" pro vyrovnání konfliktních krystalů. Zároveň se v plné šíři mělo využít wifin, opět pro řešení kolizí mezi krystaly. Takhle jsem to pořadatelům doporučil s tím, že prakticky mohli udělat rozlosování jen do 4 kol a ty popřípadě (třeba zrcadlově) použít pro další kola. Tak by, ale velmi teoreticky!!!, spolu dotyční létali jen dvakrát, což by při 8 kolech bylo OK. Nakonec to bylo trochu jinak. Znovu ale opakuji, že nikoho nepodezírám z nekalého úmyslu, to by byla opravdu pitomost.

Měl bych jeden návrh, který je dle mého názoru, akceptovatelný. Pojďme si z tohoto příkladu vzít ponaučení a snažme se, aby další rozpisy byly dělány pokud možno objektivně.
A ještě v této souvislosti. Kolize budou a to v případě, že se na soutěži sejde malý počet pilotů (třeba jen 8, 10, ...). Už jsem to taky psal, ale s tím si neporadí ani sebelepší SW. V tom případě se pobijou hezky všichni mezi sebou, bez rozdílu.

K otázce "nasazených". Je to určitě zajímavý nápad a "účastníci zájezdu" minulou sobotu v Pace si to vyzkoušeli, což bylo od pořadatele velmi vtipné. Pokud vím, tak nikdo neprotestoval, jen já jsem si to "nasazení" nezasloužil. Můj výkon byl pod psa a největší malér byl, že jsem se tentokrát neměl na co vymluvit. Jen ty ruce a mezi ušima. Ještě k "nasazeným". Doporučuji vyzkoušet i jinde, stojí to za to a je to zadarmo. V pravidlech tohle ošetřené samozřejmě nebude, zrovna tak jako samoměření a podobné drobnosti. Prostě budeme vycházet z reality.

To Radim: Fakt si myslíš, že na blbě udělaný rozpis bude lékem finále? Nezakopávej mě do škarpy, budu potřebovat ještě rady ohledně Scorpíka.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.342 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám