compress F5J Bořetice

Více
13. srp 2014 05:38 - 13. srp 2014 05:52 #12977 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma F5J Bořetice

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?
Poslední změna: 13. srp 2014 05:52 uživatelem Aleš Krátký.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
13. srp 2014 18:43 - 13. srp 2014 18:44 #12980 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma F5J Bořetice
Pro ilustraci graf finálových letů (3 plus 2 reflighty).
Přílohy:
Poslední změna: 13. srp 2014 18:44 uživatelem Tomas Hruby.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
14. srp 2014 05:25 #12982 od Roman Vojtěch
Odpověděl Roman Vojtěch pro téma F5J Bořetice
Zaslechl jsem něco o docela pěkné svahové soutěži v Bořeticích. O FAI výškách 25-35m a 15 minutách na svahu. Obávám se, že to Tomáš hezky "zdokumentoval".

Pravidla něco takového určitě nedoporučují.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
14. srp 2014 14:59 #12984 od Petr Dušek
Odpověděl Petr Dušek pro téma F5J Bořetice
Svah v Bořeticích? Určitě néééé... kdyžtak jenom svažíček :lol: :lol: :lol:



Ale pořadatelsky a jihomoravskoslovenskou atmosférou prima soutěž, až si jednou pořídím velké éro, rád se tam zase podívám B) .
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
14. srp 2014 15:53 #12985 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma F5J Bořetice
Mě tahle debata po Bořeticích vždycky baví... Jo, je to určitě svahové létání o ničem - tak proč ale jen 13 lidí z 61 (tedy jen cca 20%), kteří dolétali všechna kola, mělo aspoň 9 maxim po jedné škrtačce? Už poslední 14tý finalista měl i po škrtání jeden výsledek se ztrátou. A mezi neúspěšnými jsou i "esa" - Tomasz Frak, P. Svoboda, S. Perkovič, V. Beran, B. Majerčík, či třeba dva ze tří Malčíků... Ono to tam v reálu funguje trochu složitěji, já třeba z celkem 15ti letů dal 14 maxim, ale na hraně stromů byly snad jen tři nebo čtyři lety, jinak to bylo vesměs o točení stoupáků do daleko větších výšek, často i dost daleko dozadu po větru atd.
Je možná trochu škoda, že se stromy daly tento víkend pomalu nejlépe využít právě ve finále, tím se dost "znormalizovalo", to ale nic nemění na tom, že Bořetice jsou o dost složitější, než by se zdálo podle debat ve fórech. Zkuste to příště sami :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
14. srp 2014 19:02 #12989 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma F5J Bořetice
asi tak nějak. kdyby "pindali" ti co tam byli, tak bych to bral vice :)
hele kazde letiste ma neco svojeho specialniho a vzdy je to o umeni pilotu to vyuzit

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
14. srp 2014 19:47 #12991 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma F5J Bořetice
Klucí, proč se rozčilujete? To, že se v Bořeticích létá svah je už dostatečně známo, byl jsem tam před 3 (?) lety a na svahu jsem odlétal dobře půlku letů, u ostatních přišla bublina a o meruňky se utrhla. A na tom videu od Jureho Pečara je to vidět taky.

Nechci rozebírat, jestli to má vliv a jaký, ale ten kopec tam prostě je. No, a ti popadaní favorité jsou asi z rovin, takže to neumějí :-).
H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
15. srp 2014 05:41 #12993 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma F5J Bořetice
Ono to tam Honzo platí jen při určitém směru a síle větru. Třeba v pátek před soutěží v tréningu byla naprostá blbost letět "na meruňky", fungovalo to úplně jinak. V sobotu se pak vítr různě stáčel, některá kola šla "svahově" trochu, jiná jen problematicky a třeba poslední večerní bylo o něčem naprosto jiném. Více se dal svah využít až v neděli, o tom je právě video.
A právě v sobotu se dost lidí nesrovnalo s těmi proměnami podmínek, mimochodem spadlo i právě několik lidí, kteří spoléhali na tu "jednoduchost svahu", ale ono to zdaleka nefunguje tak jednoznačně...

Druhá věc - já si pod pojmem svahové létání představuji opravdu styl, kdy točím osmičky v místě, kde se vítr zvedá nad svahem . Ale tohle v Bořeticích zas tak moc nefunguje, tohle "žehlení" ti funguje prakticky jen na přední hraně stromů a to ještě jen při "optimálním" větru, dále nad terénem už nemáš moc šanci. Sklon je asi příliš malý, je to víc o stromech než o skutečném svahu. Daleko podstatnější je tam ale role "trhací", ony se prostě nad sadem dělají bubliny, někdy i pořádné stoupáky (a mnohdy spíš dál vzadu, ne u hrany). Ve většině letů jsem proto točil termiku víceméně klasicky "jako na rovině", letů, které měly zmíněný svahový charakter, bylo daleko méně.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
15. srp 2014 10:26 #12995 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma F5J Bořetice
Tome, nejsme ve při :-) . On se nějaký svah dá najít skoro na každém našem letišti (snad mimo Hořic). Taky z vlastní zkušenosti vím, že létání v kopcích a na rovině jsou dvě dost odlišné (a ošidné) věci. V pravidlech je ovšem svah "zakázán". Docela by mě zajímala Tvá interpretace pravidel jako trenéra, co je přípustné a co už ne. Nechci se dovolávat nějaké přesné geometrické definice letiště, ale domnívám se, že by letiště mělo být natolik rovinné, aby se prostě na svahu zachraňovat nedalo. Pokud by byl svah kilometr daleko, asi se to akceptovat dá, stejně jako hrana lesa, která funguje podobně (třeba Nová Paka). Vypínací výšky (i video) z Bořetic ale podle mě ukazují na to, že tam šlo o systematické využívání svahu, což je podle mě špatně. Matně si vzpomínám na poslední kolo a finále z Bořetic před 3 lety, kdy "fungovala" vinice (a Míra Kotula tam spadl). Sejdeme se na Rané? H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
15. srp 2014 11:08 #12996 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma F5J Bořetice
Z hlediska pravidel je u Bořetic problém spíš s druhým bodem s tímto spojeným, tedy že 100m od bodů by neměly být překážky kvůli bezpečnosti přistání atd. Tohle nebylo splněno sice těsně (k stromům je to od bodu cca 70m, opravdu měřeno kvůli zjištění, zda za přistání na prvním stromě už je nula nebo ne), ale přeci. Letos by se to v principu dalo řešit, protože pole na druhé straně bylo posekané, takže by mírný posun byl možný, pokud by tam ale byla kukuřice jako loni, tak by to problém byl neřešitelný.

První bod pravidel o minimalizaci svahu ale beru spíš jako proklamaci, tohle v ČR neplní opravdu prakticky nikdo. Proto se mi v tom opravdu nechce vrtat, protože by se dala spustit pěkná lavina. Snad by kromě Hořic byl regulérní ještě Havl. Brod, ale to je z klubů, které pořádají elektroakce, prakticky vše.

Jinak poznámka k výškám - já měl za tři dny v Bořeticích minimum 13m v tréningu v pátek, kdy právě svah nešel vůbec, dovolím si tvrdit, že kdyby toto počasí vydrželo, tak budou výšky spíše ještě menší, podle toho na svah neusuzuj.
Navíc si opravdu myslím, že v Bořeticích funguje víc právě hrana stromů sadu než svah, v tom nevidím rozdíl proti Pace, nebo třeba proti loňské zkušenosti z Weilheimu DE. Tam to bylo typické - proti ČR naprostá rovina, ale když se vítr otočil na les, tak byl rozdíl proti Bořeticím pramalý :-) Mimochodem podle satelitních fotek to bude dost podobné i na poháru v Rakousku v Oberpullendorfu, tam to taky zavání "žehlením lesa".
To je asi důvod, proč tohle moc neprožívám...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.520 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám