file Vakuovaná křídla - skladba

Více
06. dub 2015 18:52 #14598 od Miroslav Kopecký
Chtěl bych si zkusit vyrobit 2. křídla na 100 palcovku - olaminované polystyrenové jádro. Kolega z klubu mi poradí a pomůže s vakuováním, se kterým má poměrně dost zkušeností, jediný problém je, že dělá většinou podstatně větší letadla, takže mi dal za úkol zjistit gramáž tkaniny a počet vrstev, abychom nevyrobili nějakou těžkou cihlu. Poradíte někdo, kdo máte s tímhle zkušenosti prosím?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

vpmodel

Více
06. dub 2015 20:13 #14599 od Bedřich Koros
To je zcela jednoduché.
Dělal jsem několik křídel na rozpětí 2000-2300 RCEK a 2540 (100") na RCEV. Vždy dvě vrstvy skelné tkaniny s gramáží 25-30g/m2 od firmy Havel. Myslím že stejně je dělaný i originál Daidalos i když ta suprlehčí mohou mít třeba i jednu vrstvu 40g/m2.
Vrchní vrstvu dávám uhlopříčně na 45°a spodní po délce pravoúhle.

Nyní jsem dělal F5J s jednou vrstvou aramid-uhlík 72g/m2 výztuhami centroplánu balza 4mm+pásnice uhlík 0.4mm z obou stran balzové stojiny.
Vyzbrojené kompletní křídlo má 890g.

Přeji hodně zdaru a zdravím.

BK-HK
Poděkovali: Miroslav Kopecký

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
06. dub 2015 20:15 #14600 od Miroslav Kopecký
Díky moc,.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
06. dub 2015 20:28 #14601 od Petr Dušek
Tady je historické vlákno, kde je spousta informací: stoupak.cz/forum/technika/768-aegea-ii
Bylo to sice původně na 2m model, ale většina toho se dá převést i na 100-palcovku.

Obecně bych řekl, že minimum je 2x25g tkanina (sklo), ve střední části křídla (tak do 1/4 rozpětí) ještě podložené třetí vrstvou 25-50g. Samozřejmě uhlíkové nosníky - na uších stačí pásnice, na středech včetně stojiny. Pokud chce někdo bitevníka do složitějších podmínek, tak dalšímu zesilování konstrukce se meze nekladou. Sám mám všeobecně známé křídlo komplet z 71g tkaniny aramid-uhlík a je to hmotnostně bez problému, pevnostně bytelnější než sklo, ale s tím aramidovým vláknem je otravná práce... čistý uhlík by byl lepší, ale v této kategorii by to bylo asi zbytečné plýtvání B) .
Poděkovali: Miroslav Kopecký

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. dub 2015 09:20 #14603 od Miroslav Kopecký
Tak to staré vlákno je bohatá studnice informací :-). Mám co studovat

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. dub 2015 11:43 #14604 od Petr Semerák
U nás děláme křídla s 1 vrstvou skla 47 - 50 g/m2 položenou s úhlem 45st., samozřejmě v exponovaných místech příslušně vyztuženo.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
08. dub 2015 14:02 #14617 od Michal Cink
Ahojte,
a jaká je skladba materiálu používaná u větších vakuovek, tj.cca 3-4m rozp.?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
08. dub 2015 18:48 #14620 od Miroslav Mrklovský
Jakou používáte pryskyřici? L285 nebo Letoxit PR102?
Ještě jsem našel u Havla levnější variantu LH 385, ale u té je výslovně napsané, že se musí temperovat při asi 50°C. Bez temperování nemá požadované vlastnosti?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
08. dub 2015 20:37 #14621 od Petr Dušek
L285 je jistota, na nějaké hrubší věci (třeba formy) používám levnější LH160, ale na laminování dílů jenom L285. Nemá smysl ušetřit na křídle 100 Kč s nějakým nejistým výsledkem.
LH160 je trochu hustší a dříve "lepivější", takže se dá použít na nějaké detaily, kde chci aby se tkanina rychleji nalepila - náběžka, pásnice apod.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
08. dub 2015 21:21 #14623 od Ivan Krajčovič
Používáme obě pryskyřice a nezjistili jsme žádný rozdíl kromě ceny.Pryskyřici L285 používám hlavně tam kde spěchám o něco rychleji tuhne a tak nemusím kupovat jiná rychlejší tužidla. L385 se mi zdá že je o trochu tekutější.
Schválně jsem nakoukl do technického listu pryskyřice L385 a o nutnosti temperování jsem tam nic nenašel.
Samozřejmě se kvalita a odolnost kompositu vůči okolní teplotě zvýší ale není to pro nás nic tak zásadního (na tu jednu ránu to stačí jak říká Landes).
Ke skladbě kompositu na čtyřmetrovku, na centroplán sem dal dvě vrstvy 50g napříč a na uši jednu vrstvu 50g také napříč.
V místě na pojení uší na centroplán je výstuha v podobě trojúhelníku, sahajícího do jedné třetiny ucha taky 50g sklo.
Náběžka i odtokovka je vyztužená jedno směrným páskem uhlíku. Jestli to bude stačit se ukáže ve vzduchu. Letovka s tříčlánkem
je zatím 1650g.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.340 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám