× Do tohoto fóra nemůžete přispívat. Diskuse bude vždy přesměrována do příslušné sekce.

file Losování

Více
22. zář 2020 18:59 #23425 od Vladimír Papírník
Losování vytvořil uživatel Vladimír Papírník
Jen pro zajímavost a možnost pro hračičky třeba jako já.
Honza K. stvořil cosi, co losuje, respektive hledá velmi dobré řešení losování a následně je možno to použít pro Sorg.
Cílem bylo odstranit občasné "frflání" mnohých, že třeba letí 6x z osmi letů s Radkem a tak :-)
Toto zaručuje náhodnost, spravedlnost a je to jednoduché.
Myslím že velmi dobrá práce.
Teda jako, kdyby se tento systém Alešovi povedlo vpašovat rovnou do Sorgu, tak snad ukápnu blahem :-D
Berte prosím jako hru, možnost, nabídku.
VP
www.rcex.cz/?p=6086
Poděkovali: Petr Slezák

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

vpmodel

Více
23. zář 2020 06:11 #23427 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma Losování
Honza je opravdu tvořivý člověk, a proto mám (nejen pro něj) supr nabídku :
V novém sorgu se budou primárně používat nikoli mnou počítané matice, ale matice z externích souborů. To znamená, že pokud kdokoliv na světě vytvoří nějakou vhodnou dokonalou rotační sestavu pro např. 8 startovišt x 3 skupiny, tak vytvoří soubor. Ten se nahraje do SORGU, a ten soutěžící rozmístí dle dané matice. Je to vlastně velmi jednoduché, a účinné ... jen mít ty matice :-D

Obsah souboru je velmi jednoduchý, je to id souteziciho v řádcích a sloupcích jako v excelu. Např tedy:

6 soutěžících ve dvou skupinách
kolo1
1|2|3|4|5|6|
7|8|9|10|11|12|

kolo2
1|7|3|9|5|11|
2|8|4|10|6|12|

kolo 3
8|3|10|11|12|2|
1|4|5|6|7|9|

atd....

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. zář 2020 07:14 #23428 od Alois Hrabáček
Odpověděl Alois Hrabáček pro téma Losování
Aleši to nic neřeší. Soutěž o dvou skupinách a samoměření? Navíc minimálně tři poletí dvakrát za sebou. To není žádná matice.
Nikdy se neubráníš tomu, že pokud bude 50 sotěžících v pěti skupinách a sedum kol tak s někým poletíš 4 x! A můžeš to skládat jak chceš!!! Prostě to nedáš jinak dohromady a to hlídám aby neletěl nikdo dvakrát za sebou. V posledním letu skupiny a následně hned v prvním! To umí starý Sorg. Gleiderscore to asi neumí, nebo to neumí uživatelé nastavit.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. zář 2020 07:46 #23429 od Radek Novotny
Odpověděl Radek Novotny pro téma Losování
Lojzo, proč hlídáš, aby někdo neletěl ve dvou startech po sobě?
V F5J je to přeci jedno, ve finále se přece taky lítá hned po sobě, a jde to.
Navíc, v F5J nepotřebuješ odpočinek pro koně, jako v třeba v F3J...

Tohle případné hlídání podle mne v F5J nemá smysl, a navíc matematicky zhoršuje právě kvalitu rozlosování...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. zář 2020 08:03 #23430 od Vladimír Papírník
Odpověděl Vladimír Papírník pro téma Losování
Aleši bezva, to zní dobře, budeme si hrát :-)

Alois - pokud je to problém neřešitelný, tak to pochopitelně nevyřeší žádná matice, s tím se holt budeme muset smířit. Trochu se to zlepší, když naopak nebudeš hlídat aby nikdo neletěl 2x po sobě.

Jinak Honzova matice nehledá nejlepší možné řešení, protože by to bylo výpočetně náročné, ale hledá „dost dobré řešení“, což je pro naše účely naprosto v pohodě.

A ještě, ono je to opravdu jen hra a blbnutí, losováním se výsledky prakticky nemění, jen se odstraní ono brblání :-) a přibude dobrý pocit. Ti dobří piloti vždy budou nahoře a vyhrávat, ti horší holt ne.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. zář 2020 08:59 #23431 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma Losování
- Lojzo, to je jen ukázka vnitřního datového schématu ... ne dokonalé rotační matice :-D
- Teď může udělat kdokoliv cokoliv dle jeho dovedností, a sorg to prostě zpracuje a případné kecy půjdou za autorem, nikoli za mnou. Obecně si myslím, že povídačky typu letím 8x s Radkem jsou úplně na hovno. Buď umíš, nebo neumíš... Já neumím, a tak každý lez s těžším soupeřem mi dá mnohem více než nějaka tísícovka zadarmo

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?
Poděkovali: Pavel Svoboda

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. zář 2020 16:02 #23438 od Alois Hrabáček
Odpověděl Alois Hrabáček pro téma Losování
Radkovi. Na našich soutěžích hlídám, aby nikdo neletěl dvakrát po sobě. Jedu na závody abych si zalítal a ne, že poletím v jjednom kole poslední a v následném kole v první skupině a potom třeba dvě hodiny mám volno. A navíc Sorg to pohlídá za mně. Horší to je s rozlosováním kdo kolikrát s kým letí. V Sorgu je podle mně nejlepší náhodná matice. Ta inteligentní klidně nechá dva létat spolu pět krát z šesti kol. Vyzkoušeno.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. zář 2020 17:31 - 23. zář 2020 17:34 #23443 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma Losování
Ahoj všem,

1) Má "nasazování", tj. nenáhodné zařazování pilotů do startovní matice, oporu v pravidlech? Mně se zdá, že ne. Jedinou výjimkou v pravidlech, kterou jsem našel, jsou kolizní kanály.

2) Existuje u elektroletů, v době 2.4GHz rádií, nějaký rozumný důvod pro "nasazování"? Má odpověď by byla, že pouze ve zvláštních případech nějakého handicapu, například otce, který učí létat svého syna.

Takže závěrem by bylo, že se by losovat mělo tak, aby "Složení skupin minimalizovalo situace, kdy dva soutěžící letí vícekrát proti sobě", jak vyžadují pravidla, maximálně bych přimhouřil oko, když přijedou "Kulíšci".

A přesně to bylo mým úmyslem, tedy mimo toho, že mě podobné věci hrozně baví (díky za reklamu, Vláďo).

Zároveň jsem si ale uvědomil, že je rozdíl mezi výpočtem a jeho aplikací. Kdyby bylo v pravidlech jen "spravedlivé losování", byla by to legrace. Ale ony jsou tam třeba náhradní lety, případně nutnost nechat pro ně místo (opět, viz pravidla), což v té krásně matematicky čisté úloze dělá bordel.

Aleši, podle mě je mít předefinované matice správná cesta, a rád pomůžu s výpočty, co mi procesory stačí. Ale podle mě je jen vlastní matice málo.

Například, mé oblíbené 6 startovišť, 3 skupiny, 6 kol (Asi nejobvyklejší pro RCEV u nás). Vznikne matice pro 18 soutěžících. Když přijede 17 lidí, musí být definováno předem, které místo zůstane neobsazeno, to samé pro 16, 15, 14 (třeba - když už bude třeba ta nejoptimálnější matice). Navrhoval bych, abys zřídil nějaký seznam variant a určitě se tu najde více počítačově zběhlých modelářů, kteří mohou ve volném čase počítat. A díky moc za SORG, je to obdivuhodné dílo.

Zdravím (skoro) z polárního kruhu, H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)
Poslední změna: 23. zář 2020 17:34 uživatelem Jan Kubica. Důvod: Neumí čééésky

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. zář 2020 10:13 #23450 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma Losování
Trochu nechápu, co řešíš s těmi volnými místy - prostě budeš mít losování pro 6 startovišť, ale připravíš si jako pořadatel sedmý bod, kam prostě "reflightistu" přidáš (pokud není náhodou v dané skupině volno "od přírody"). Tohle se běžně dělá a na losování to nemá vliv, že to někomu přidá s někým společný let je prostě smůla, kterou nemá smysl řešit.

Se zbytkem souhlas, taky bych se snažil "nasazování" naprosto eliminovat, u elekter týmy nemají význam. I juniorům a žákům vesměs nedělá moc problém, když se jich ujme někdo jiný než otec, nicméně tohle mi přijde asi jako jediná akceptovatelná výjimka (hlavně u těch opravdu mladých).

Naopak ta kontrola "poslední a pak hned první let" jak píše Lojza je korektní a na místě, ale to zase nijak nevylučuje připravené matice, prostě se vyberou ty, které toto minimalizují.
Tato kontrola má ale za mne smysl až od minimálně pěti skupin, při pouze čtyřech či dokonce třech to už bude příliš narušovat náhodnost losu a za mne se s tím je nutno smířit.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. zář 2020 15:59 #23454 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma Losování
Ahoj Tomáši,

Tomas Hruby napsal: Trochu nechápu, co řešíš s těmi volnými místy ...


Zdá se mi, že vypuštění některých míst je výhodnější než jiných. V úplné hypotetické (tj. všechna místa jsou obsazená) matici "kdo s kým" mohou být u některého ID větší čísla než u jiného. Potom je výhodné, pokud nemá být matice úplná, protože je pilotů méně než pozic, vypustit ono konkrétní ID. Představuji si to tak, že když budou předdefinované startovní matice, potom součástí matice bude i to, které pozice přednostně vynechat. Může to být jen matematické cvičení, uznávám :-).

Tomas Hruby napsal: Naopak ta kontrola "poslední a pak hned první let" jak píše Lojza je korektní a na místě, ale to zase nijak nevylučuje připravené matice, prostě se vyberou ty, které toto minimalizují.
Tato kontrola má ale za mne smysl až od minimálně pěti skupin, při pouze čtyřech či dokonce třech to už bude příliš narušovat náhodnost losu a za mne se s tím je nutno smířit.


Podle mě korektní není, protože je proti pravidlům. Pravidla se zmiňují pouze o kolizních kanálech a předepisují minimalizaci vzájemných letů.

Určitě lze i řazení skupin v kolech optimalizovat tak, aby počet případů poslední-první byl minimální, ale myslím, že se úplně vyloučit nedají.

Hezký den, H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.382 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám