file samoměření v národních elektrokategoriích

Více
09. bře 2013 11:18 #9070 od Jaroslav Nezhyba
Jak si vysvětlujete pojem -samoměření - na soutěžích elekter ? Ve volných kategoriích je to běžné.Můj výklad,pokud už k tomuto dojde je,že čas soutěžícímu musí měřit jiná osoba,než je pomocník nebo dokonce sám soutěžící.Jinak samoměření považuji za východisko z nouze pro pořadatele ,kteří nemohou zajistit dostatečný počet časoměřičů.V pravidlech se s tímto pojmem nesetkáte.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

vpmodel

Více
09. bře 2013 11:44 #9071 od Aleš Krátký
no pokud budu mluvit za sebe tak
1) pokud sezenu dostatek casomericu,tak meri casomerici ale je vetsi startovne (musim je zaplatit)
2) pokud ale je nouze o lidi,a fakt to nejde jinak udelat,tak HOLD proste musi cas merit pomocnik. je zde riziko "podvodu",ale jinak to nejde. soutez bez casomericu ma mensi startovne abych alespon trosku kompenzoval soutezicim svou neprofesionalitu :)

na nejakych soutezich v horni-dolni to beru jako samozrejmnost (samomereni) ale na akcich ktere jsou jako "hlavni" danného klubu by měli časoměřiči být.

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. bře 2013 13:55 #9072 od Tomas Hruby
Nutno podotknout, že pravidla to opravdu neřeší - v obecné části je samostatná kapitola "časoměřiči", ta ovšem definuje, co časoměřič dělá, taktně ale mlčí o tom, kdo vlastně může tuto funkci vykonávat. Ze souvislosti plyne snad jen to, že si ani teoreticky nemůže měřit sám soutěžící, to, že časoměřič je jiná osoba je celkem dáno, ale to je vše.

A jinak můj naprosto osobní názor na tuto věc je takový, že akceptování samoměření nebyl špatný nápad pro rozvoj některých kategorií. Hlavně hrálo roli to, že se narostl počet startovišť, což je pro pořadatele problém. V tomto ohledu je to kladem, je tu ale jedno "ale". Myslím si, že to začíná stávat trochu až moc velkou samozřejmostí a to už tak docela správné není, možná by bylo fakt lepší mít o trochu méně "plnohodnotných soutěží" než spoustu akcí za každou cenu.

A k té otázce Jardy - když už je povoleno samoměření, tak podle mě není reálná jiná varianta, než že měří pomocník. Na to, aby měl pilot pomocníka a k tomu šel ještě někdo další měřit prostě v reálu "nejsou lidi", soutěžící potřebují i nějaký čas na nabíjení, údržbu atd. V praxi je leckdy honička i to zajištění jednoho "pomocníkočasoměřiče", může se nám to nelíbit, ale to je asi tak vše, co s tím lze dělat...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. bře 2013 14:31 - 09. bře 2013 14:33 #9073 od Jan Kubica
Já mám pocit, že ve "volňáskách" jde o povolené uspořádání.

A nějak mi uniká, proč by "samoměření" nemohla být norma. Měříme centimetry, sekundy, to jsou objektivní hodnoty, není prostor pro nějaké "subjektivní dojmy". A pokud se někdo obává nějakého "spříznění" mezi pilotem a časoměřičem, určitě by nebyl (viď Aleši) problém časoměřiče z řad soutěžících losovat ;-)

Já prostě ty argumenty proti samoměření nechápu, pokud by mi je někdo dokázal vysvětlit, byl bych rád. H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)
Poslední změna: 09. bře 2013 14:33 uživatelem Jan Kubica.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. bře 2013 17:16 #9074 od Aleš Krátký
Jan: možná se budeš divit, ale tuto funkci "losování pomocníka / časoměřiče) chtěli do nového programu dostat Argentýnci, kteří létají jen samoměření.

mělo to být na způsob kdo letí v největší časové vzdálenosti od soutěžícího,ten dělá časoměřiče.

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. bře 2013 18:14 #9076 od Tomas Hruby
Já trochu zareaguji na Honzu v tom, co mi na samoměření vadí. Z hlediska "podvodů" to jako přehnaně velký problém nevnímám. Sice bych řekl, že si tu a tam někdo něco připíše ve smyslu "zaokrouhlení nahoru", ale neřekl bych, že je moc případů, kdy by byl přímo důvod k názoru, že to ovlivnilo výsledek. Takže tohle je pro mě celkem OK, i když úplně bez vady to taky není.

Popravdě ale o něco víc mi vadí dopad na komfort soutěže. Člověk má leckdy honičku a do toho si shání časoměřiče pro sebe a naopak chodí měřit jinam. Když jde všechno dobře, tak budiž, ale pokud se něco nedaří, tak to dokáže soutěž dále znepříjemnit.
A na rovinu říkám, že pokud by někdo vážně chtěl určovat "povinné samoměření" losem, tak se začnu podobným akcím vyhýbat. Při současném "dobrovolném měření" se vesměs dohodneme, ale při povinnosti je jen otázka času, kdy nastane nějaká větší hádka proto, že prostě určený měřič nebude stíhat atd.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. bře 2013 21:30 #9078 od Aleš Krátký
musím souhlasit Tome. nucené časoměření by mne taký odradilo bohužel.
Zato kamarádovi (kterému stejně našeptávam a I TAK MĚŘÍM ČAS !) pomohu rád a dobrovolně

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. bře 2013 18:49 #9079 od Tomas Hruby

Aleš Krátký napsal: Zato kamarádovi (kterému stejně našeptávam a I TAK MĚŘÍM ČAS !) pomohu rád a dobrovolně


Ano, přesně takto jsem to myslel - varianta, kdy se prolne pomocník a časoměřič funguje celkem v pohodě, lidi by si "pomocníkovali" tak jako tak, jen navíc ještě měří čas. Ale pokud by byla snaha při samoměření určovat opravdu "čisté časoměřiče", tak to by už byl trochu problém.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
04. dub 2013 06:44 #9255 od Jaroslav Nezhyba
Poněvadž se začíná rozjíždět kolotoč soutěží dovoluji si upozornit pořadatele na možnost použití aplikace samoměření místo časoměřičů,pokud je pořadatel není schopen zajistit.Ale propozicích musí být uvedeno,že se používá samoměření,pomocníka si zajistí soutěžící sám.RCEK v Hořicích 20.4.už tohle realizují v praxi.Soutěžící si tak může svobodně vybrat soutěž,na kterou pojede-zda s časoměřičí,nebo samoměřením.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
01. zář 2013 07:44 #10487 od Ladislav Jareš
Ač "služebně " patřím k nejmladším v kategorii F5J (bohužel věkem už ne) a zatím jsem absolvoval pouze 5 soutěží, v tom i Trnavu, což beru jako vrchol v této kategorii, všude jsem se setkal s problémem kvalitního měření. Naprosto chápu, že je problém obecně sehnat lidi, ochotné strávit na letišti víkend. A i když je seženete a dělají časoměřiče dokonce s radostí, stejně jsou po celém dnu, zejména když je teplo, unaveni a možnost chyb je velká. Otázka tedy zní, zda lze toto nějak rozumně eliminovat. Domnívám se že ano a dokonce s využitím standardní techniky velmi snadno. Zde je tedy můj návrh k diskuzi.
Na soutěži by byly umístěny stoly vysoké 0,8 až 1 m na kterých by závodníci aktivovali svoje výškoměry. Čas letu by se měřil od okamžiku
zapnutí motoru do protnutí "nulové" výšky. Tedy výšky stolu, na kterém by byl aktivován výškoměr. Samozřejmě celkový pracovní čas, tedy včetně přistání by zůstal stejný.

Druhá alternativa, v tuto chvíli nákladnější by bylo použití GPS systému, který by měřil čas od uvedení do pohybu (aktivace zapnutím motoru) do uvedení letadla do klidu po přistání.

Pak už jen stačí jeden PC s obsluhou, která bude stahovat data z výškoměrů. Ostatně PC a jeho obsluha je zde pokaždé, takže by to neměl být problém..

Zajímal by mne názor zkušenějších na takto pojaté měření.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.402 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám