× Soutěže v roce 2013

exclamation-circle RCEK Chomutov č.613, 17.8.2013

Více
22. srp 2013 07:11 - 22. srp 2013 07:15 #10349 od Radek Novotny
Model s větším rozpětím je na tom vždycky líp než ten s menším rozpětím. A rozdíl 2m a 2.5m je znát jako blázen... Proto taky dost lidí hned přezbrojuje, a objednává letadlo s 2.5m rozpětím.
Neumím si představit, že by třeba lítaly F3K s menším rozpětím než to maximální 1.5m ;)
Lítat RCE1 s 2metrovkou samozřejmě jde, ale pilot má proti 2.5m hendikep, se kterým se musí vypořádat...

Já mám stejně radši dvoumetrovky, a budu lítat kategorii RCE2, jako max. 2m rozpětí... B) Co vy na to, krkonošáci....? :)
Poslední změna: 22. srp 2013 07:15 uživatelem Radek Novotny.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. srp 2013 07:45 #10350 od Vladimír Čermák
Pačtí Krkonošáci nemají výškoměr. :whistle: Takže ani RCE1,RCE2 či RCE3 :S

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. srp 2013 07:54 - 22. srp 2013 07:59 #10351 od Petr Koláska
Jasně, já jen reagoval na to, že není nutné mít na Stopalcovky NUTNĚ a OKAMŽITĚ letadlo se 100" rozpětím proto, abych to mohl lítat, a už vůbec ne proto, abych vyhrával. Mirek totiž psal "další speciál a investice do modelu". Nikoliv....jediná investice je nutná do výškoměru, bez toho to fakt nejde :) Stejně jako RCEK nelítají všichni s Daidalem, nemusí stopalce nutně lítat všichni s letadlem 2,5 m (a mezi námi - zatím ani nelítají - dvouapůlmetrových letadel je i tady na severu Moravy zatím na startech sotva polovina). Příznejme si, že větší letadlo pomůže za naprosto shodných podmínek pro obě letadla a shodné pilotáži a zkušenostech obou pilotů (utopie), ale zbylých 90% úspěchu je o pilotovi a umění/štěstí najít termiku. (tzn. všichni Radkové (at už Novotní, nebo Malčíkovic) mě s dvoumetrovkou polítají v 9 z 10 startů, i když já budu mít dvaapůlku :lol: ;) )
Poslední změna: 22. srp 2013 07:59 uživatelem Petr Koláska.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. srp 2013 07:58 #10352 od Radek Novotny
No jo, polítá, ale stejně si tu 2.5m pořídí jako první... To něco napovídá o tom rozdílu mezi 2m a 2.5m...
U RCEK je to jiné, 2.5m má větší hmotnost než 2m, a tak to větší éro dosáhne na startu menší výšky, tím se ta výhoda kompenzuje...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. srp 2013 08:27 #10354 od Radim Barč
Uniká mi něco?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. srp 2013 09:06 #10355 od Petr Dušek

Vladimír Čermák napsal: Pačtí Krkonošáci nemají výškoměr. :whistle:

Možná se k vám na hory ta informace nedostala, ale výškoměry už se dnes dají koupit... www.horejsi.cz/Pages/DetailProdukt.aspx?objcislo=2135 ... :woohoo:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. srp 2013 09:21 - 22. srp 2013 09:29 #10356 od Radek Novotny
Honza Kubica loni psal docela chytrou věc o 2m výškoměrech...

Jan Kubica napsal: ... Pro informaci (a jako výchozí bod) dodávám, že 2m létají v Itálii (rozpětí max. 2050 mm) na 7 minut normáně a 10 ve finále. FAI výšku mají potom definovánu takto: do 120 m - 0.5 b/m, do 160 m - 1 b/m, nad 160 m - 3 b/m.
H.


Už vidím 2m RCE2, maxo 6-7 minut/finále na 10minut, vše ostatní stejné jako velké F5J, a díky kratšímu maxu se stihne více letů, což bude legrace B)
A ještě bonus zdarma navíc - žádné palce, ale centimetry...

A kratší maxo davá taky smysl, když nechytneš na začátku termiku, a jen to dokloužeš, nemáš pak takovou bodovou propast mezi sebou a nejlepším v kole....= milosrdnější pro začátečníky...
Poslední změna: 22. srp 2013 09:29 uživatelem Radek Novotny.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. srp 2013 10:25 #10357 od Petr Dušek
Nechci odpovídat za Honzu, ale to co cituješ je námět z listopadu 2011... teď v Chomutově na soutěži, když jsme mezi starty diskutovali, tak jasně vítězila varianta - čisté F5J pouze s jedinou změnou - omezení rozpětí na 2,5m.

A poč 2,5 a ne 2m? Protože 2m modelů je možná už i dnes v RCEK menšina a v kategorii do 2,5m je na trhu mnohem věší výběr a v klidu se tam potká 500g Daidal 2,15m třeba s 1kg 2,5m Castorem (pouze příklad) a dopředu se nedá říct, kdo bude úspěšnější...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. srp 2013 10:56 #10358 od Ivan Horejsi
Dovolim si trochu jednoduche matematiky. Inspiraci poskytl prof. Hosek, jeden z otcu zakladetelu modelarstvi.

Kosticka o strane 1:
Delka strany 1, plocha 6, hmotnost 1 (při hustote 1)
Kosticka o strane 2:
Delka strany 2, plocha 24 (4 x vice) a hmotnost 8 (8x vice)
2,4,8 jsou mocniny 2, jsou to tedy mocniny meritka zvetseni. První, druha, treti.

Eroplany o rozpeti 2 a 2,5 metru:
Meritko zvetseni 1,25
Plocha 1,25 x 1,25 = 1,562 x vetsi
Hmotnost 1,25 x 1,25 x 1,25 = 1,953 !!! krat vetsi, nez hmotnost 2 metrovky.
Jde ovšem o "plnokrevne" 2,5 metru - nikoliv 2m s natazenym křídlem.

Při stejne meritkove rychlosti poleti 2,5 metrovka 1,25 x rychleji v absolutni rychlosti. Kineticka energie je m x v*2. Zvyseni energie doplnte.
S tim souvisi setrvacnost a tedy i casova konstanta rizeni daného eroplanu.
Reakcni doba člověka je ale v obou pripadech stejna.

Samozrejme to neplati doslova, ale da se od toho odpíchnout.

A v tom je také hlavni tajemstvi toho, proc velke eroplany letaji lepe. Plus související vetsi rychlost, vetsi Re atd.
2 metrovka nemůže statisticky konkurovat 2,5 metrovce. Obcas muze vyhrat, diky schopnostem ridice, stesti atd.

Apropo, navrhoval bych pridat do pravidel zakaz pouziti stabilizačních systemu. V souvislosti s nimi se mluvi o MS F3B, kde zcela dominovali Nemci. Trochu to s tim souvisi.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. srp 2013 11:37 #10359 od Jan Kubica
Konečně jsem dál pár fotek a povídání o Chomutovu na www.rcex.cz/?p=4439 . Napsal jsem tam i to, o čem jsem se bavil s Ivanem, což velmi souvisí s touto diskusí.

Podle mých zkušeností je rozdíl mezi Castorem (asi 2.5 m a asi 1 kg) a Virem (asi 2 m a asi 600 g) naprosto propastný. Asi jako mezi Radkovou audinou a mou fábií :-). S Castorem se dá všude doletět a odevšad se vrátit, je lépe vidět, drží stopu v přímém letu i kroužení. Opravdu, neporovnatelné. Docela se bojím, až se jednou zmůžu na "dospělé" F5J :-).

Podle mě je na další výškoměrovou kategorii, tentokrát 2m, už pozdě. Mimochodem, jsem tomu rád. Podle mě se s 2.5 m dá už termika létat plnohodnotně (čti nízko a daleko), s půlkilovým érem to nejde ani náhodou.

Na druhou stranu jemná úprava RCEK by vůbec nebyla obtížná, stačilo by omezit dobu chodu motoru nebo jinak omezit výšky. Dohodněte se ;-). H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.356 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám