× Do tohoto fóra nemůžete přispívat. Diskuse bude vždy přesměrována do příslušné sekce.

file Podmínky provozu modelů podle EU

Více
06. kvě 2020 16:27 #22943 od Petr Cejnar

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

vpmodel

Více
09. kvě 2020 17:43 #22944 od Jiří Veselý
Nějak mi to hlava nebere. Nahlédl jsem do obsahu uvedené zprávy o provozu modelů. Zároveň jsem se dozvěděl o 20 zabitých motocyklistů za tento rok t.j. cca za čtyři měsíce. Žádná podobná zpráva o organisování provozu motorových vozidel není a jde o 20 lidských životů za tak krátkou dobu. Jsme mi modeláři tak nebezpeční, že jde skoro, jak jsem pochopil o likvidaci sportu. Možná, že jsem četl špatně, ale takové vyhlášky jsou určitě znepokující při třeba nákupu modelářského zboží s výhledem na podobná opatření. Stále mám podezření, že jsem něco přehlédl a ono se nás to netýká. Ale co kdyby? Co mě zaráží, že zde nečtu žádnou reakci, ani vysvětlení. Asi to není aktuální a vše se odkládá. JIVE.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. kvě 2020 17:56 #22945 od Petr Dušek
Motorka snad nemá techničák a ten co se na ní hodlá zabít nemusí skládat v autoškole zkoušky?
Nic jiného se po modelářích provozujících "nebezpečné" modely nechce, a ještě v mnohem mírnější formě.... :dry:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
03. pro 2020 17:31 - 03. pro 2020 17:36 #23615 od Pavel Svoboda
Od 31. 12. 2020 začínají v ČR i celé Evropské unii platit nová pravidla pro provozování dronů. Budou platit pro nově prodané, i dříve nakoupené stroje. Pravidla se vztahují také na letecké modely a zahrnují všechny letadla bez pilota ... viz. úřad pro civilní letectví a Provoz v rámci klubů a sdružení leteckých modelářů

I pád na "ústa" je pohyb dopředu !
Poslední změna: 03. pro 2020 17:36 uživatelem Pavel Svoboda.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
03. pro 2020 18:40 #23616 od Jiří Veselý
Zdravím.

Tak nějak jsem předběhl dobu, když jsem se zmínil o "modelářřské likvidaci". Pokud novým podmínkám rozumím je omezena letová výška na neuvěřitelných .....m. Jak se to bude měřit, kdo to bude kontrolovat a kolik smí mít váhu náš dron? Pane Cejnar,
nastiňte mi jak bude model 2022 vypadat. Já hledám a nemůžu se do ničeho vejít. My co modelaříme dlouho,máme už závislost a přestat létat bude ještě horší než přestat kouřit. Nějaká registrace a přidělení čísla jsou nepodstatná, to se lehko unese, když moje rodné číslo chodí poštou, ale výkony dronů, to už je jiná káva. Soutěže budou o čem? Měl jsem v úmyslu si konečně koupit kompozit, ale za takových podmínek to nemá smysl. JIVE.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
04. pro 2020 06:01 #23617 od Milan Chalupník

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
04. pro 2020 06:35 #23618 od Jiří Veselý
Zdravím.

Napsal jsem záměrně rok 2022, protože si do nové sezony 2023 musíme připravit nový dron, podle směrnice EU pro letectví.
Ptám se, jak takový model bude vypadat, jaké bude mít parametry a jak se bude provozovat, případně soutěžit. Kdo ví odpoví. JIVE

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
04. pro 2020 08:14 #23619 od Petr Cejnar
Vážený pane Veselý,
pokusím se odpovědět na Vaše úvahy. Modeláři - členové Svazu modelářů ČR mohou od 31.12.2020 léta do výšky 300m a za dodržování podmínek uvěřejněných na www stránkách svazu. Prakticky se nic nemění proti stávajícím podmínkám. Budoucnost se bude řešit po schválení nového Zákona o civilnim letectví.
Co se týče vaší otázky ohledně "dronů", tak nemohu odpovědět . K tomu si budete muset prostudovat příslušná nařízení počínaje Nařízením evropské komise, přes pokyny příslušných státních orgámů naší republiky. Mohu Vám sdělit, že i ve veřejných mediích proběhla zpráva, že se osoby provozující drony budou muset registrovat a označit svůj dron.
My jednáme za Svaz modelářů a neustále prohlašujeme a specifikujeme "My máme modely letadel" a pro ty je potřeba zajistit možnost provozu. Co se týče modelů letadel, tak pro roky 2021 ..až ??? není nikde uvedeno, že by se měnily stavební a soutežní pravidla. Informace o tom jak létat s modely jsou uveřejňovány co nejtrychleji na www stránkách KLeM ČR. Máme zájem na tom abychom i v budoucnu létali minimálně jako dosud.
Na závěr - omlouvám se všem modelářům za můj neprofesionální komentátorský projev ve videu v odkazu od Milana Chalupníka. Nejsem profi speker ani herec.Ale za pronesenými slovy si stojím.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
04. pro 2020 08:23 #23620 od Aleš Krátký
Já bych to neviděl tak černě jak se to tady maluje. Pokud jsem to dobře pochopil, tak
1) Musím být členem SMČR nebo mít FAI licenci ? - To jsme všichni snad
2) Model letadla musí odpovídat určitým pravidlům (nemít třeba špičku kužele o poloměru X a nesmím mít pod křídly plamenomet a přitom být lehčí než 25kg) - To snad máme všichni
3) Nelítat výše než 300 metrů (tak my, co lítáme F5J / RCEP / RCEV / RCExy ani nezmiňuji, to se snad ani nestává) - No, tak 300 metrů snad musí pro běžné lítání stačit ne ?
4) Musím mít více než 10 let (bohužel, to už také máme všichni X krát)

Nebo mi něco uniká ? Nějaký důvod, proč bych měl doma spálit všechny modely ?

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
04. pro 2020 09:21 - 04. pro 2020 09:21 #23621 od Pavel Svoboda
Nejsem právník, ale dron a model letadla bude "stejná věc" viz. odkaz výše.
"Pojem dron tak získává díky novým pravidlům obecnější význam a zahrnuje nově všechna letadla bez pilota".

I pád na "ústa" je pohyb dopředu !
Poslední změna: 04. pro 2020 09:21 uživatelem Pavel Svoboda.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.348 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám