× Do tohoto fóra nemůžete přispívat. Diskuse bude vždy přesměrována do příslušné sekce.

file Podmínky provozu modelů podle EU

Více
09. pro 2020 12:39 #23648 od Petr Cejnar
Během několika málo dní bude zveřejněn systém označování modelů letadel členů Svazu modelářů ČR. Dolaďuje se způsob a text pravidel.
Nic dramatického.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. pro 2020 17:05 #23649 od Aleš Krátký

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. pro 2020 17:23 #23650 od Tomas Hruby
Jen malá poznámka - odkaz od Aleše je přesně to, co všichni potřebujete vědět pro soutěže (i mezinárodní), které se létají v ČR...

Aktuálně si ale komunikujeme s Tomášem Ciniburkem o tom, jak to bude při létání v zahraničí - Eurotour, ale v podstatě asi i nějaké nesoutěžní létání typu "dovolená v Alpách".
Jak to tak vidím, tak bych pilotům, uvažujícím o létání v zahraničí, určitě doporučil i složení toho online testu na webu ÚCL, je to zadarmo, tak nemáte co ztratit. Do EU se pak bude vozit vytištěná kartička s osvědčením pilota. Opakuji - týká se soutěží v zahraničí, pokud budete létat jen v ČR, tak to zatím není třeba. Kolem zahraničí jsou i některé další nejasnosti, ale odhaduji, že do reálného začátku sezóny 2021 se to vyjasní.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. pro 2020 07:11 #23651 od Jan Kubica
Nejprve, test na dron.caa.cz jsem si udělal. Zabralo mi to 20 minut a bez jakékoliv přípravy jsem zaškrtával odpovědi podle toho, jak jsem myslel. K mému překvapení jsem měl jen 5 chyb (povoleno 10 špatných odpovědí ze 40 otázek), takže z mého pohledu je registrace snadná, i když jsem mohl mít jen kliku. Takže teď mám své vlastní číslo a z toho vyplývající problémy :-)

V každém modelu mám email a telefon, což k identifikaci "v případě způsobení škody větší než nepatrné" určitě postačuje. Na soutěžních modelech mám licenci, na nesoutěžních ne. Teď tedy do všech soutěžních i nesoutěžních modelů těžších než 1/4 kila doplním své vlastní číslo, ne to obecné pro všechny. Přijde mi to logické, ale proti znění "Podmínek provozu" z odkazu od Aleše níže.

Podle Podmínek provozu je každý člen povinen označit model číslem registrace svazu a číslem licence. Domnívám se, že povinen není, pokud má modelář své vlastní číslo, stačí i ono a bez licence, pokud jde o nesoutěžní model. A vůbec. může sportovní řád regulovat i nesoutěžní modely? A co soutěžní modely lehčí než 250 g? Volné a upoutané modely?

Vůbec nechci shazovat úsilí Petra C. a Tomáše C., odvedli dobrou práci, jen bych doporučil doplnit do dané sekce SR něco jako rozsah platnosti.

A ještě mám jednu nesouvisející otázku na znalce - proč je lepší QR kód než textový řetězec?

Dík, H,

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. pro 2020 10:26 #23652 od Jiří Veselý
Zdravím.

Tak jsem nelenil a napsal na pruh papíru požadované označení ve velikosti 25mm a přibližné šířce 7mm. Vyšlo mi to tak asi na půl trupu. QR kod by to asi podstatně zkrátil. JIVE.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. pro 2020 11:59 #23653 od Petr Cejnar

Jan Kubica napsal: Nejprve, test na dron.caa.cz jsem si udělal. Zabralo mi to 20 minut a bez jakékoliv přípravy jsem zaškrtával odpovědi podle toho, jak jsem myslel. K mému překvapení jsem měl jen 5 chyb (povoleno 10 špatných odpovědí ze 40 otázek), takže z mého pohledu je registrace snadná, i když jsem mohl mít jen kliku. Takže teď mám své vlastní číslo a z toho vyplývající problémy :-)

V každém modelu mám email a telefon, což k identifikaci "v případě způsobení škody větší než nepatrné" určitě postačuje. Na soutěžních modelech mám licenci, na nesoutěžních ne. Teď tedy do všech soutěžních i nesoutěžních modelů těžších než 1/4 kila doplním své vlastní číslo, ne to obecné pro všechny. Přijde mi to logické, ale proti znění "Podmínek provozu" z odkazu od Aleše níže.

Podle Podmínek provozu je každý člen povinen označit model číslem registrace svazu a číslem licence. Domnívám se, že povinen není, pokud má modelář své vlastní číslo, stačí i ono a bez licence, pokud jde o nesoutěžní model. A vůbec. může sportovní řád regulovat i nesoutěžní modely? A co soutěžní modely lehčí než 250 g? Volné a upoutané modely?

Vůbec nechci shazovat úsilí Petra C. a Tomáše C., odvedli dobrou práci, jen bych doporučil doplnit do dané sekce SR něco jako rozsah platnosti.

A ještě mám jednu nesouvisející otázku na znalce - proč je lepší QR kód než textový řetězec?

Dík, H,

Aho Honzo a pro všechny Způsoby označování modelů členů svazu (velikost QR kódu není stanovena)
svazmodelaru.cz/klem/oznacovani-modelu/
Tobě blahopřeji ke složení zkoušek pilota dronů.
Když nebudeš mít model označený registračním číslem svazu - nejsi členem, létáš jen do 120m.
Každý model musíš mít označený registračním číslem a členové svazu i licencí.
Člen svazu, když bude chtít létat s dronem musí se samostatně zaregistrovat jak provozovatel a i joko pilot složit zkoušky.
Sportovní řád jen upravuje způsob označení. Povinnost je dána Nařízením komise EU 2019/947. Na všechny modely i rekreační. Označení se týká i volných modelů.
V QR kódu můžeš mít zahrnuty i další informace a po vytištění např. ve velikosti 15x15mm je bez problémů lepit na všechna tvá letadla. Nemusíš si pamatovat alfanumerickou řadu registračního čísla.
Průkazka pilota a provozovatele by snad ( ANO zatím snad) měly platit po celé Evropě. Nejsem si tím ale dosu jistý. Např. nehořlavý štítek na modelech v Německu. Doba ukáže.
Ahoj všem Petr Cejnar Pěkné Vánoce.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. pro 2020 13:29 #23654 od Tomas Hruby

Jiří Veselý napsal: Zdravím.

Tak jsem nelenil a napsal na pruh papíru požadované označení ve velikosti 25mm a přibližné šířce 7mm. Vyšlo mi to tak asi na půl trupu. QR kod by to asi podstatně zkrátil. JIVE.


Co takhle si místo neustálého psaní nesmyslů v diskusi ten článek o označování nejprve opravdu přečíst?
Najde se v něm například i to, že žádný požadavek na velikost 25mm pro ten kód CZEt7slfy2nqzwrj neexistuje, musí to být pouze čitelné bez lupy, tedy velikost písma třeba 3-4mm je úplně OK...

25mm se i nadále týká pouze známé SMČR či FAI licence a to dokonce pouze pro použití na soutěžích, pokud si modelář poletuje jen někde na poli, tak pak stačí malá písmena i na licenci....

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. pro 2020 13:34 #23655 od Jan Kubica
Ahoj Petře,

Například, když budu mít na modelu své registrační číslo a budu létat v "oblasti provozu spravované klubem nebo sdružením leteckých modelářů" (pokud mě tam správce pustí), tak smím výše než 120 m, pokud je "oblast" definovaná do takové větší výšky.

Když poletím kdekoliv jinde (s čímkoliv), tak platí limit 120 m, i když budu mít licenci a svazovou registraci (ve volné kategorii).

Ty brďo, to je (bude) džungle, těch možných kombinací už je na mě moc. Na jednu stranu to u nás dopadne jako se vším (viz aktuálně PES), na druhé straně tato úleva pro modeláře je dočasná, připravuji se na nejhorší.

Přeji všem hezký den, H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. pro 2020 15:38 #23657 od Pavel Bejček
... trochu to zlehčím.... oprášíme účka, s těma se, tuším, do 120m ještě nikdo nedostal.

Jinak za vyjednání podmínek klobouček!
Poděkovali: Pavel Svoboda

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. pro 2020 16:09 #23658 od Pavel Svoboda
Od trenára bych spíše čekal jinou větu ... třeba
" QR kód je také i tolerantní k chybám, může být v různých barvách nebo barevně invertován. I část výsledného obrázku může fungovat, což přináší možnost do obrázku například umístit logo nebo lidsky čitelný text."

Pojednání o QR viz JE ČAS

I pád na "ústa" je pohyb dopředu !

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.383 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám