file Kdo má pravdu ... ?

Více
07. říj 2009 09:35 #284 od Jiří Veselovský
Stále jsem váhal, jestli tohle téma otevřít, nebo to nechat plavat.Jen doufám, že případná diskuse proběhne v klidu.

O co jde? O měření času při soutěžním letu, hlavně však o shodě měření mého časoměřiče a startéra. Týká se to jen kategorií, kde je princip měření stejný.

A teď už k věci. Jak všichni víte, tak existuje varianta, kde je pracovní čas shodný s časem letové úlohy (např. RCEK). V tomto případě je jasné, že po hlášce startéra o konci úlohy, by už neměl být žádný model ve vzduchu, popř. když ano, tak s příslušnou penalizací. Ale v praxi to tak není! Stále totiž panuje velmi rozšířený názor, že časoměřič má vždycky pravdu i když se jeho reakční schopnost dá zpochybnit (nemyslím to zle, ale jsme jen lidi) už třeba po první minutě letu, nepřesné stopky také hrají roli (na 10 minutách to už může dělat rozdíl řádově ve vteřinách) a k čemu by potom bylo závěrečné odpočítávání pracovního času startérem? Běžně se stává, že startér hlásí "konec pracovního času" a některé modely teprve přistávají, protože časoměřič je se svým časem úplně jinde než "oficiální" čas startéra. Vrátím se pro příklad opět k Holíčí (pokolikáté už!). Tam měření probíhalo naprosto nekompromisně a prioritu mělo vždy závěrečné odpočítávání, které šlo z repráků. Nikdo o ničem nediskutoval, pokud přistál do sirény nebo po, tak zapsal nulu a penalizaci a nebylo co řešit. U nás je průběh trochu jiný a proto jsem otevřel toto téma, abychom se pokud možno sjednotili ve výkladu pravidel.

Ještě poznámka. Časoměřičova role je neodiskutovatelná hlavně v případě, kdy přistáváte před koncem pracovního času (o to mi ale nejde). Tam jsou jeho stopky "svaté", startér s tím nemá nic společného a tato situace by měla být OK. Co ovšem s tím, kdy dolétáváte pracovní čas a stopky časoměřiče se liší jak od stopek vašeho pomocníka, tak i od průběžného hlášení startéra?

Za sebe navrhuji, aby jednoznačnou prioritu mělo hlášení startéra (už z jeho titulu) a závěrečné odpočítávání bylo pro všechny stejné. A tady předpokládám, že dojde ke kolizi. Pokud bude mít časoměřič zmáčknuto tak, že vás zvýhodní, tak asi nikdo protestovat nebude, ale v opačném případě bude oheň na střeše (jde o moment, kdy hlásíte "motor - stop" a časoměřič to zmáčkne tak nějak).

Tak a teď prosím diskusi.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

vpmodel

Více
07. říj 2009 09:56 #285 od Radim Barč
Odpověděl Radim Barč pro téma Kdo má pravdu ... ?
Ahoj Jirko,
v RCEK by měl mít pravdu vždy časoměřič, měří čas od vypnutí motoru do přistání. Případně do chvíle kdy "gong" ukončí pracovní čas a tvé překročení prac. času znamená nulu za přistání, případně penalizaci. Startér měří celkový pracovní čas a netuší, kdy ty vypneš motor a časoměřič začne měřit kluz. Stopky kolegy na startovišti já beru jen jako vtip a operovat tím, že mi vlastní pomocník naměřil jiný čas než pořadatelem určený časoměřič bych si nikdy nedovolil.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2009 10:23 #286 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma Kdo má pravdu ... ?

Radim Barč napsal: Ahoj Jirko,
v RCEK by měl mít pravdu vždy časoměřič, měří čas od vypnutí motoru do přistání. Případně do chvíle kdy "gong" ukončí pracovní čas a tvé překročení prac. času znamená nulu za přistání, případně penalizaci. Startér měří celkový pracovní čas a netuší, kdy ty vypneš motor a časoměřič začne měřit kluz. Stopky kolegy na startovišti já beru jen jako vtip a operovat tím, že mi vlastní pomocník naměřil jiný čas než pořadatelem určený časoměřič bych si nikdy nedovolil.


Já bych si dovolil tu formulaci upřesnit - v F5J/RCEK má ohledně konce pracovního času pravdu jednoznačně startér - zazní-li klakson/gong a model je ve vzduchu, je nula za přistání (pro tuto chvíli zanedbejme teoretické problémy s trychlostí zvuku atd.). V případě, že by se to nějak zásadně rozcházelo s vlastním měřením pracovního času, tak je nutno nadávat (případně podat oficiální protest) směrem k startérovi, časoměřič je v tomto nepodstatný.

Časoměřič je povinen stisknout stopky na hlášku "motor stop" a pak je zastavit buď na zemi anebo v momentu klaksonu, případná pomalejší reakční doba může udělat rozdíl tak jednu vteřinu. To tvrzení, že nepřesnost stopek je několik vteřin na 10minut je s odpuštěním kravina, to možná platilo v časech mechanických stopek, dnes ale už snad všichni měří digitálními, které udělají (i v čínském provedení) těch pár vteřin odchyky možná za den, ale ani náhodou za 10 minut.
Pokud se čas zapsaný časoměřičem rozejde od kontrolního měření pomocníkem nějak více, tak zase - je na zvážení přemýšlet o protestu proti časoměřiči, ale výhradně v otázce zapsaného výsledku, ohledně konce pracovního času musí být rozhodující odpočet startéra!!

Píšu přirozeně o RCEK, jak taky napsal Jirka ve svém prvním dotazu, ze souvislosti mám ale dojem, že popsaný problém by se mohl týkat spíše RCEJ - v RCEK přeci časoměřič pracovní čas vůbec neví, měří jen dobu kluzu od vypnutí motoru...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2009 12:57 #287 od Jiří Veselovský

Radim Barč napsal: Ahoj Jirko,
v RCEK by měl mít pravdu vždy časoměřič, měří čas od vypnutí motoru do přistání. Případně do chvíle kdy "gong" ukončí pracovní čas a tvé překročení prac. času znamená nulu za přistání, případně penalizaci. Startér měří celkový pracovní čas a netuší, kdy ty vypneš motor a časoměřič začne měřit kluz. Stopky kolegy na startovišti já beru jen jako vtip a operovat tím, že mi vlastní pomocník naměřil jiný čas než pořadatelem určený časoměřič bych si nikdy nedovolil.


Radime, mechanismus měření na startovišti mi je známý, bez něho bych se do této diskuse vůbec nepustil. Taky jsem nikde nenapsal, že pomocníkovi stopky mají nějaké rozhodující slovo, i když už se kolikrát stalo (v RCEJ i v RCEN), že se let doměřoval na stopkách pomocníka, protože časoměřičův chronometr selhal, dokonce jsem již zažil, že stopky nezmáčknul vůbec.

Zrovna tak poznámka o tom, že startér měří celý pracovní čas je jasná a taky se o tom zmiňuji. O to ale nejde. Dával jsem příklad kdy časoměřič, protože měl vždycky pravdu, ještě doměřoval let po zaznění "konec pracovního času".
Viz citace z mého předchozího příspěvku:
V tomto případě je jasné, že po hlášce startéra o konci úlohy, by už neměl být žádný model ve vzduchu, popř. když ano, tak s příslušnou penalizací.

Myslel jsem si, že jsem to napsal srozumitelně.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2009 13:11 #288 od Radim Barč
Odpověděl Radim Barč pro téma Kdo má pravdu ... ?
Takže pokud to chápu dobře, nejde o to, že se rozcházejí stopky startéra, časoměřiče a pomocníka před koncem pracovního času (jak jsi psal), ale pouze o to, jestli jsi stihnul přistát včas. Předpokládám, že pracovní čas je hlášený "centrálně" a časoměřič pouze měří kluz. Tady taky dávám za pravdu časoměřiči a pokud zapíše -1 nebo přelétnutí budu to respektovat, protože v tom napětí před přistáním nejsem schopný objektivně posoudit, jestli se model zastavil během jedné nebo dvou sekund.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2009 13:28 #289 od Jiří Veselovský

Tomas Hruby napsal: To tvrzení, že nepřesnost stopek je několik vteřin na 10minut je s odpuštěním kravina, to možná platilo v časech mechanických stopek, dnes ale už snad všichni měří digitálními, které udělají (i v čínském provedení) těch pár vteřin odchyky možná za den, ale ani náhodou za 10 minut.


Tomáši, kdybych to nezažil, tak o tom nepíšu. S tou několikavteřinovou odchylkou jsem ulítl, to přiznávám. Seznámek, čím se např. měří: klasické digi stopky, u kterých se apriori předpokládá nějaká přesnost (nevím proč), ručička na hodinkách, mechanické stopky ze země Velkého bratra, mechanické stopky ze země Velkého bratra bez minutové ručičky (jen vteřinovka a k tomu asi prsty), mobil se stopkama, hodiny na MP3 a možná by se našly ještě další unikáty. Lokality schválně nechci psát, protože jinak si těch lidí vážím.

Ty jsi z toho kolotoče letos vypadl, ale moje zkušenosti na toto téma nejsou ještě ani rok staré. Opět napíšu, že o to ale nejde. Diskuse byla rozjetá kvůli sjednocení názoru na to, zda je akceptovatelné, aby časoměřič doměřoval podle "svého" času (je to v případě, že má dvoje stopky - to jsem opomněl zmínit - omlouvám se) po zaznění signálu "konec pracovního času" či nikoli. Zatím panuje shoda tak, jak jsem předpokládal, ale jsou to jen dva příspěvky, takže ještě počkám.

Teď koukám, že naběhnul další příspěvek od Radima. Ano Radime, v konečném důsledku mi šlo o to, zda se shodneme na dění při konci pracovního času. Tam jsem navrhoval jasnou prioritu startéra, což je čas hlášený "centrálně". Jasně že časoměřič měří kluz od vypnutí motoru do závěrečné sirény a jestli jsem přeletěl sekundu či deset, tak to už je fuk. Mám nulu za přistání a penalizaci k tomu.
A pozor! Ne do doby, než se model zastaví, ale do prvního dotyku s čímkoli (viz také F3J). To je ta zásadní změna oproti RCEJ.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2009 13:59 #290 od Radim Barč
Odpověděl Radim Barč pro téma Kdo má pravdu ... ?
Jirko sorry,
ale tvůj původní příspěvek má úvod, jako by se čekala nějaká bitva.
Pokud jde jen o přelítání tak nevidím nic o čem by mělo cenu diskutovat. Že platí centrální čas jsem pokládal za samozřejmost, pokud si budu myslet, že mě časoměřič poškodil, můžu podat protest, nic víc nic míň.Tak to vidím já.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2009 14:26 #291 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma Kdo má pravdu ... ?
Jirko k té přesnosti - když se ti hodinky rozejdou o 2 minuty za den, tak je budeš brát jako absolutní šmejd a popravdě jsem se s něčím takovým už hodně dlouho nesetkal. Jenže vtip je v tom, že i při takto velké míře nepřesnosti to udělá na 10ti minutách necelou vteřinu, tedy takřka nic...
Pokud časoměřiči ujede čas o víc než 3 sekundy, tak jde patrně o lidský faktor anebo o použití absolutně nevhodného zařízení, k tomu není moc co dodat. Těžko říct, jak to nějak systémově ošetřit v pravidlech, já bych tady možná vsadil na opatrný optimismus do budoucna, je jasné, že různé mechanické stopky budou k vidění čím dál tím méně.
Ohledně konce pracáku v RCEK - tady asi není spor o jasné prioritě startéra, Bude to jednoznačně o osvětě, je nutno všem vtloukat do hlavy, že podstatný je signál startéra a je ho třeba brát velmi striktně. Možná nebude od věci být v příštím roce na prvních soutěžích v pozici jury až lehce konfliktní a velmi přísný - lidem tohle prostě musí vejít do krve, pro řadu elektroletců to bude jistá novinka...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2009 15:46 #293 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma Kdo má pravdu ... ?

Jiří Veselovský napsal: A pozor! Ne do doby, než se model zastaví, ale do prvního dotyku s čímkoli (viz také F3J). To je ta zásadní změna oproti RCEJ.

Vím, že zase nemístně provokuji :D , ale neznamená to snad, že měření času končí prvním dotykem s čímkoliv, zatímco vzdálenost od bodu se měří až po zastavení modelu? Pokud ano, bude asi výhodné provést mezipřistání (třeba, taky je možné do modelu ve vzduchu šťouchnout klackem) ve správném čase a potom už se bez "časového presu" soustředit na přistání, ne?

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2009 17:41 #296 od Radim Barč
Odpověděl Radim Barč pro téma Kdo má pravdu ... ?
Honzo,
s tebou mám jeden problém, nikdy nevím co ještě myslíš vážně.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.382 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám