check RCEP v roce 2021

Více
24. lis 2021 16:19 #24574 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma RCEP v roce 2021

Tomáš Hlavinka napsal: Nebaví! Vždyť to říkají ti co na RCEP soutěži nikdy nebyli, tak to musí být pravda! Musí a musí a hotovo! Prostě vás to nebaví a basta!

....Pavle, to je to co je štve! Sere je to, že to lítání někteří vlastně vůbec nebereme vážně! ;) ;) To, že nám stačí si jít na letiště pokecat, parádně se s partou kamarádů zasmát a k tomu si taky trochu polítat. Zatím co oni musí utratit mnoho deseti tisícovek za modely a pak s vypětím všech sil objezdit pár soutěží po střední Evropě. Musí se trmácet v letním parnu přes celou republiku, unaveni s poškozeným modelem a špatnou náladou zpět domů, přes týden opravovat, vzít si v pátek dovolenou a opět se vydat 300km s celou vážností za nejistým výsledkem zpět.

Lítám mnoho kategorií jak FAI tak národních mimo jiné i F5J a RCEP, ale razím heslo ať si každý "dělá" co chce! Nikdy bych neříkal, že to co lítáš ty je špatné nebo podřadné.

Existuje mistrovství světa ve vaření guláše, mistrovství ČR v chytání much, tak proč by se někteří nemohli bez posměšků sejít dopoledne na letišti a říkat tomu RCEP. Všimli jste si, že počet a obliba klubových akcí a různých nezávazných soutěžiček, "bez pravidel", bez svazu, kalendářů a propozic začíná poslední roky opovážlivě růst? Není to jen RCEP, nebo RCEN v Týnci, projekt F3K Morava, RCEV v Manušicích, nebo teď nově Mikrosoutěžičky ERES. Možná, že lidé jsou už unaveni účastí jen a pouze na velkých akcí a z prestižních kategorií. Možná, že si chtějí jít jen tak po práci "zapinkat" s roztrhaným tenisákem, starou raketou o zeď - bez sítě!


Ahoj Tome,

dva dny se rozmýšlím, jestli reagovat, ale nakonec jsem nevydržel.

Podle mě Milan jen poukázal na to, že na Zimní lize mají delší letový čas a menší vypínací výšku než v RCEP, což mi z porovnání čísel přijde jako pravda. O nějaké podřadnosti tam nic nevidím. A že je soutěž s pevnou vypínací výškou za určitých podmínek soutěží v přistávání snad není pochyb, stačí se podívat na výsledkovky takových kategorií. Možná byste měli brát RCEP takovou, jaká je, a vyzdvihovat její přednosti. Funguje to líp než pomlouvání ostatních.

Jinak ale elektroletci na ZL vlastně létají RCEP, ne? ZL je také neoficiální soutěž neoficiálního formátu, že by někdo bral ZL vážně a RCEP ne se mi opravdu nezdá.

Manušické soutěžičky a nakonec i mikrosoutěžičky ERES jsou pro nás výplní víkendů, kdy je hezky a není žádná oficiální soutěž (v dojezdové vzdálenosti). Jak říká pan továrník: "kdyby jsme bydlili na Moravě, tak létáme RCEP, ale RCEV je prostě zajímavější".

Ale každý ať si dělá, co uzná z vhodné :-)
H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)
Poděkovali: Petr Slezák

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. lis 2021 06:22 - 25. lis 2021 06:25 #24578 od Tomáš Hlavinka
Odpověděl Tomáš Hlavinka pro téma RCEP v roce 2021
návl rukou a povzdechl nech to bejt......

Ty reaguješ na jednu moji zprávu a ještě po dvou dnech :lol: :lol: . Já reaguju na vývoj a postoje jiných od prvopočátku - to je dnes už 6let nebo 7 let vývoje této "kategorie". Když o zákulisí a vášnivých diskusích nevíš zhola nic, přečti si první řádek této zprávy.
Poslední změna: 25. lis 2021 06:25 uživatelem Tomáš Hlavinka.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. lis 2021 09:46 - 25. lis 2021 09:48 #24579 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma RCEP v roce 2021
Tak on je zrovna ten první řádek slušná demagogie, v reálu totiž lidé, kteří do RCEP občas ryjí (ke kterým se řadím také, ač s poslední výměnou názorů zrovna nemám společného nic) mají leckdy zkušenosti se spínači daleko delší, než tebou idealizovaní tvůrci RCEP... Sám jsem si mohl spínače vyzkoušet dokonce ještě před vznikem F5J (zcela konkrétně v roce 2009), na RCVN v Poříčí se pak létalo s elektrami se spínačem také již před tím, než někoho na Moravě vůbec napadlo tlačit RCEP. Zkušeností je tedy spousta jak v dobrém, tak ale bohužel i v tom špatném.
Takže mně přijde dost trapné, když pak má někdo, kdo se s tímto seznámil až v rámci RCEP, má odvahu na moje případné poznámky napsat, že o tom nic nevím, je to spíš přesně naopak...

Jinak RCEP nijak neřeším, s tím, že si každý má dělat co chce ,souhlasím. Naopak jsem vyloženě rád, že konečně došlo na standardní pravidla, spíš mi vadil zbytečně dlouho trvající stav předtím (kategorie/nekategorie). Důvody by byly na delší debatu, ale asi je zbytečné vracet se k trochu háklivému tématu, prostě už se to podařilo vyřešit, což je dobře.
Milan má sice pravdu v tom, že z RCEP bude čistě přistávací kategorie a upřímně si myslím, že až třeba za dva roky dojde poprvé na MČR, tak to povede k jistému (spíš velmi značnému) znechucení, ale trochu míjí jiný bod. A to vazbu-přechod na jiné kategorie, kdy RCEP do jisté míry přebírá hned dvě jiné kategorie najednou, totiž RCEO a RCV2. A popravdě proti RCEO to je ještě docela slušná termická kategorie a pokrok, óčka byla fakt "superpřistávací kategorie" :-) S RCV2 to je pak tak asi nastejno, ani horší ani lepší. V tomto kontextu bych to neviděl zas tak špatně...
Poslední změna: 25. lis 2021 09:48 uživatelem Tomas Hruby.
Poděkovali: Petr Slezák

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. lis 2021 10:14 - 25. lis 2021 10:15 #24580 od Tomáš Hlavinka
Odpověděl Tomáš Hlavinka pro téma RCEP v roce 2021
Přesně tak! Konečně někdo pochopil o co od začátku vlastně jde. Oproti RCV2 není lepší ani horší, zato v dnešní době mnohem životaschopnější. Počet soutěží a soutěžících dnes už napříč velkou částí ČR je toho jen důkazem.

....a znechucení z přistávání? Tak to pak vlastně úplně stejnému jako u F3J, RCV2, RES, RCVS, RCEO, RCEN.
Poslední změna: 25. lis 2021 10:15 uživatelem Tomáš Hlavinka.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. lis 2021 10:39 - 25. lis 2021 10:49 #24581 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma RCEP v roce 2021
No řekl bych, že minimálně u RES a RCVS je přeci jen situace, kdy rozhoduje čistě přistání, častá o dost méně - za ideálního počasí ano, ale jak je o něco hůře, tak se situace komplikuje. Zrovna v RCVS jsem letěl soutěží několik a neměl jsem štěstí snad na vůbec žádnou, kdy by se řešilo primárně to přistání, pokud nasbírali plné časy aspoň první tři, tak to byl úspěch... A soutěž, kde brala plný čas výrazně nadpoloviční většina účastníků (což beru jako typický stav pro "přistávací kategorii") jsem neviděl opravdu vůbec. U RES mi to přijde dost podobné.
Určitě bude akcí, kde to vyjde jinak, i v RES a RCVS celkem dost (v delším průměru tak 50% určitě), ale přeci jen je to trochu rozdíl proti RCEN/O, kde čistě přistání rozhodovalo tak u 99% soutěží a RCV2/F3J, kde bych to viděl tak na 85-90% soutěží :-)
RCEP bych viděl tak někam k procentu F3J/RCV2 - ne až taková katastrofa jako RCEN/O, ale přeci jen hooooodně moc posunuté k přistání...
Poslední změna: 25. lis 2021 10:49 uživatelem Tomas Hruby.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. lis 2021 12:19 - 25. lis 2021 12:20 #24582 od Tomáš Hlavinka
Odpověděl Tomáš Hlavinka pro téma RCEP v roce 2021
Právě, že dnes už i u RCVS!
Nalítat 6minut často z minimální výšky s dřevákem jen se SOP/VOP a pak ještě přistát na čas a bod bez brzd sice není vůbec žádná sranda, přesto a bez ohledu na počasí se najdou tací co to nalítají vždy a zase rozhodne to přistání.

pro dokreslení situace...
Koncem října jsem měl už volno a tak jsem se po několika letech vydal na RCVS do Ústí nad Orlicí pozdravit staré známé a trochu si zablbnout na konci sezóny. Celý den mlha a nízká oblačnost, kosa jak z nosa, nefoukalo a na vytahaných gumách byly výšky i pouhých 30-40m, když se vzduch trochu pohnul tak 60-80m. Po prvním kole jsem byl zděšen, že to většina kdesi v dáli nad lesem dolítává do konce! První 4 se na této soutěži umístili po bodu! Já letěl 2x plný a se ztrátou -4b z celé soutěže jsem byl druhý! -4b by před pár lety stačilo na suverénní vítězství v RCV2 s F3J celokompozitovým modelem s křidélkama a klapkama, navijákem a výškou po startu 180+m. Když jsem řekl, že jsou jaksi moc dobří, tak prý: "to je už normální" Takže snad jediná kategorie, kde nerozhoduje přistání kromě F5J je asi už jen F3K, tam se přistání totiž neboduje :P
Přílohy:
Poslední změna: 25. lis 2021 12:20 uživatelem Tomáš Hlavinka.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. lis 2021 12:45 - 25. lis 2021 12:46 #24583 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma RCEP v roce 2021
Tak popisuješ zjevně vydařenou akci s top piloty (a hlavně na místě, kde bylo kam letět, což vůbec není samozřejmost), ale trochu si rýpnu - i přes to je vidět, že ty plné body zachraňovalo celkem měkké kritérium na škrtání (3 ze 4), což by se v F5J i F3J neškrtalo vůbec. Nebýt této výhody by byli plní co tak koukám 4 piloti, což zas tak strašné není...
Proti třeba RCEN v době jejich největší slávy naprostá idylka - na asi posledním velkém MČR RCEN jsem byl až na 16. místě (z víc než 40ti), přičemž jsem ale měl z 8mi startů plný čas 8x (odchylku času nejvýš tuším 5s, většinou méně) a všechna přístání za slušné body, žádné nuly či minimální hodnoty. A lidí s plnými časy bylo ještě dost za mnou... Tomu fakt říkám přistávací kategorie :-)
Poslední změna: 25. lis 2021 12:46 uživatelem Tomas Hruby.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
26. lis 2021 16:43 - 26. lis 2021 17:13 #24584 od Pavel Hloušek
Odpověděl Pavel Hloušek pro téma RCEP v roce 2021
Je vidět, že nastalo to správné počasí na diskuze, takže o rýpání :)

pro T. Hrubého, když sem na tomhle fóru před lety přišel s RCEP, respektive tenkrát RCVEM, potřeboval sem poradit ohledně výškoměrů. Neměl sem s nima žádnou zkušenost a diskuze s tebou nebo třeba pohled H. Kubici a dalších mě dost pomohly. Takže přestože jsou někteří pevnovýškaři na tvoje názory poněkud alergičtí, ;) mě osobně tvoje ,,rýpání" nevadí a rád bych si třeba přečetl, proč ti vadila RCEP jako klubovka.

pro Honzu K.,

Podle mě Milan jen poukázal na to, že na Zimní lize mají delší letový čas a menší vypínací výšku než v RCEP, což mi z porovnání čísel přijde jako pravda. O nějaké podřadnosti tam nic nevidím. A že je soutěž s pevnou vypínací výškou za určitých podmínek soutěží v přistávání snad není pochyb, stačí se podívat na výsledkovky takových kategorií.

ano Honzo, přesně tak. A v tom smyslu dostal Milan odpověď od Martina V. i ode mě. Nevzpomínám si že bych někdy RCEP, pokud se týká umění létání v termice, řadil na úroveň F5J nebo RCEV. To by přece byla blbost prosazovat další stejnou kategorii. RCEP je skutečně jiná, a vzhledem k tomu jak se tady na fóru propírá už několik let by se dalo předpokládat, že se to ví. Takže z tohoto důvodu mě přijde Milanův postřeh jako ....no řekněme že jezdím v červené škodovce, všichni včetně mě vědí že je to škodovka, ale někdo kdo jezdí ve ferari má potřebu mě upozornit, že ta moje škodovka není ferari. A následně ještě přidá ,,dobře" míněnou radu :D
Milana osobně bohužel neznám, ale předpokládám že šlo o vtip a přátelské škádlení jaké znám třeba z práce, takže mě nerozhodilo a pozval sem ho některou z mnoha soutěží na mnoho místech ;) Na druhou stranu se ale nedivím když na to někdo zareaguje tak, jak zareagoval T. Hlavinka.

Pokud se týká diskuze okolo výsledků a Tomášem Hr. avízovaného vývoje. Trochu se bojím, že by na tvoje proroctví mohlo dojít. Jenže co s tím. Uděláme z toho ofiko kategorii, snížíme výšku a z fajn relaxační kategorie bude další z řady ,,vážných" kategorií. Ti ambicióznější z nás nakoupí špičkové stroje, začnou požadovat poháry pro vítěze, MČR, rozdělení na mladé a 50 nebo já nevím kolik+, atd. Následně se tady strhne debata kdo je víc, jestli mistr čr F5J nebo mistr čr RCEP. Jestli je větší umění vytočit stoupák z pěti metrů, nebo trefit pivní tácek v sedmé minutě. To nebylo mým cílem. Proto sem taky nijak netlačil na to přijetí a RCEP mě stačila jako klubovka. Nečekám že se mnou bude každý souhlasit, ale to je můj pohled na RCEP.

Na závěr dodám jeden krátký a výstižný citát, který mě udělal radost

Odpověď Pavla Hofera pro téma RCEP v roce 2021
Co pilot, to nazor. Takova jednoducha alternativa jako V2 k F3J. Ucel plni. Pokud se mi najde volna chvilka tak litam :). Na trenink pristani super. A je mi uplne jedno zda je oficialni nebo ne.

Poslední změna: 26. lis 2021 17:13 uživatelem Pavel Hloušek.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
26. lis 2021 17:55 #24585 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma RCEP v roce 2021
Víš Pavle, ono je to neřešitelné. Já už zažil třeba propad RCEN - tehdy fakticky stačilo, aby to pár lidí začalo fakt žrát a přistání drilovat bez nejmenší nadsázky možná i víc než tehdejší F3J reprezentace a růst znechucení u ostatních byl přímo exponenciální :-( Prostě kategorii pro zábavu začalo víc lidí brát jako primární "naplnění ega" :-(
Ony prostě "nenáročné" kategorie až tak skvěle nefungují - v reálu menší náklady a snadnější letová úloha vedou spíš k tomu, že se to extrémně zahustí a vede to hlavně k drilu. Každý to ale vnímá jinak...
Ale z jiného úhlu - já si nemyslím, že bys ty a další tvůrci RCEP něco dělali špatně (možná s výjimkou neochoty vykašlat se na F5J výšku a radši zamakat na definici antizoomu), i pokud se má skepse naplní, tak je tohle prostě normální stav, za který nikdo nemůže. Čas ukáže, jak moc to bude houstnout a jak rychle přituhne, chce to klid :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
26. lis 2021 18:01 #24586 od Pavel Hloušek
Odpověděl Pavel Hloušek pro téma RCEP v roce 2021
Ještě si dovolím jeden postřeh.
- Musel sem se usmívat, když sem pozoroval jak táta s ,,bičem v ruce" vede synka prestižní soutěží k těm nejlepším výsledkům jako by šlo o život. Samozřejmě poté co mu koupil a připravil éro.
- Musel sem se usmívat když sem na RCEP pozoroval, jak si s padesátiletým synkem přijel na RCEP zasoutěžit i jeho táta a na obou bylo vidět že si spolu a s partou užívají jeden z těch lepších dní.

Není úsměv jako úsměv ;)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.384 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám