file Dodržování pravidel a gyro

Více
07. říj 2013 19:48 #11118 od Aleš Krátký
kdo nevi o cem je rec : lomcovak.cz/wp_cze/ostatni/2013/10/tichy-let-a-gyro/

jinak uz jsem názor psal. v RCEV je gyro zakázáno a kdo ho chce používat je u mně bačkora a né pilot. myslím, že je to napsáno jasně :)

Absolutně nevidím důvod něco takového defacto povolit.

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2013 20:45 #11119 od Martin Bečvář

Petr Koláska napsal: Nicméně je to asi stejné, jako volit Losnu nebo Mažňáka - jsou tábory příznivců a odpůrců restartu a ke shodě mezi nimi asi nikdy nedojde.


Tohle vážně nechápu, každému, kdo alespoň chvíli létá musí být jasné, že s možným a NEmožným restartem se dá létat úplně jinak.
Tady nejde o motorovou termiku, ale o to co si s letadlem dovolím, když vím, že nakonec ten motor přinejhorším zapnu anebo když vím, že to nepůjde.
Je to tak obrovský rozdíl, že fakt nechápu jak o tom může někdo diskutovat.


Co se gyra týká, taky nevidím využití v f5j, ale třeba nám to někdo předvede :) .

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2013 20:58 #11120 od Aleš Krátký
Hele někoho to možná ovlivní a někoho ne.
Já když letím, tak až na krev a je mi jedno jestli mám restart nebo ne. jediný plus je v tom, že pro ero nepolezu na strom, nebo někoho nezabiju.

jestli někdo létá podle toho zda má restart nebo ne, to je jeho problém.

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2013 21:26 #11121 od Petr Dušek

Aleš Krátký napsal: Já když letím, tak až na krev a je mi jedno jestli mám restart nebo ne. jediný plus je v tom, že pro ero nepolezu na strom, nebo někoho nezabiju...

...nebo někoho zabiju roztočenou vrtulí po restartu motoru... :(

Je to psáno samozřejmě s nadsázkou, ale zkuste se nad tím zamyslet!

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
08. říj 2013 03:31 #11122 od Jan Kubica

Petr Koláska napsal:
Ano, RCEV lze motor zapnout za letu. Stejně jako to je třeba v RCEK. Jenže v právě díky výškoměru na rocdíl od RCEK je to v RCEV velice snadno odhalitelné - výškoměr po přistání ukáže ---.-, a soutěžící má tak 0 za celý let. Takže bych to nedělal, dokud to není nezbytně nutné, a rozhodně to vylučuje spekulace některých chytráků o motorové termice v závislosti na povolení restartu. Je to podle tebe paskvil? Já naopak považuju za paskvil dát do letadla motor a pak ho zakazovat použít.

Velice častý argument odpůrců restartu je, že v F3J taky nemají motor, aby si ho zapli... Na to já obvykle odpovídám, že ve volňáscích taky nemají ovládanou směrovku, aby zatočili... tak co ji zakázat i tady....

A v čem je restart lepší? To už se tady několikrát probíralo a řešit to tady znovu by zaplevelilo vlákno, které je o něčem jiném. Klidně si o tom můžeme popovídat někde jinde, ale nejdřív si zadej do vyhledávače "restart", možná si tak ušetříme spoustu dopisování :)


Ale tady vůbec nejde o podvádění, to výškoměr ošetří, ale v první řadě o bezpečnost, myslím, že jsem sem už někam dával argumenty, které pracovní skupinu vedly k zakázání restartu, doufám, že jste si je při sestavování pravidel alespoň přečetli, i když s nimi souhlasit nemusíte, a navrhli ekvivalentní opatření. Docela by mě zajímalo jaká ;-). H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
08. říj 2013 05:50 - 08. říj 2013 08:04 #11123 od Petr Koláska
Takže popořadě....

Martine, každému, kdo létá soutěžně, je jasné, že nějaký restart na jeho přístupu k létání NIC nezmění - vždy se letí nadoraz. Nemám pocit, že by výpravy pro letadla na soutěžích F5J byly z čisté záliby pro turistiku rozbahněným polem. Jak je to ale možné, vždyť věděli, že nemají povolen restart, tak jak si proboha mohli dovolit zaletět tak daleko a sednout do pole několik set metrů od letiště? Že by proto, že restart na stylu létání změní něco jen v diskuzích, ale v reálu je to úplně jinak? ;)

Honzo, co se týče argumentů proti restartu, nevím, zda jsem podchytil vše, ale zmiňoval jsi tehdy e-termiku (v rámci pravidel vyloučeno, není povoleno paralelní zapojení, tudíž hlídá výškoměr - v tomto případě to ohlídá při sériovém i paralelním zapojení), vypnutí po 30 vteřinách (opět hlídá výškoměr, tentokráte je nutno mít zapojeno v sérii, proto zákaz paralelního zapojení), bezpečnost lidí při přistávání (To jako vážně? Fajn, podle mě bychom se v tom případě měli zaměřit i na bezpečnost při vzletu - hromada letadel se spuštěným motorem je o dost nebezpečnější než jedno jediné, nouzově se vracející a obvykle vypínající motor daleko před letištěm . Nebo vy přistáváte s větroněm při spuštěném motoru? A který výrobce vrtulí vás sponzoruje?) a bezpečnost při meření výšky na zemi (trotl, co drží letadlo vrtulí někomu před obličejem a zapne motor, to udělá dřív nebo později v depu, na startu, kdykoliv. Osobně odečítám výšku VŽDY s letadlem ležícím na zemi - takže i náhodný cvak vypínače (první facka sám sobě), který jsem zapoměl zablokovat (druhá facka), vede max. k cukatůře motoru a bleskovému vypnutí daného spínače. Dodržování elementárních pravidel bezpečnosti v modelařině neošetří deset zákazů. To se týká i hypotetického případu, že by někdo zapnul nouzák při střemhlavém pádu metr nad depem a nakouřil to do safety zóny pod plynem - používat tu věc na krku je totiž nutno nezávisle na tom, co mi povolí nebo zakážou pravidla souteží)
Zapoměl jsem na něco?

Petře, proč bych někoho zabíjel roztočenou vrtulí? Smysl restartu je se do kontaktu s někým vůbec nedostat! On někdy někdo někoho zabil roztočenou vrtulí při RCEK? (uvádím zrovna RCEK jako příklad proto, že tahle kategorie povolení motoru má a je relativně obsahově nejblíž) Do háje, když je to tak dokonalé pravidlo, ten zákaz nouzového spuštění motoru, proč se o něm vedou neustále diskuze, zda ano, či ne? Podle mě obrat letadlo záměrně o jeden ovládací prvek, který tam stejně je a kterým ho můžu vyvést z problému, je spíš hazard s bezpečností než její zvýšení.

AD gyro - jo, při přistávání by asi reálně použít šlo - udrží zvolenou stopu na bod a mělo by zamezit různým tanečkům letadla, které vedou k nepřesnému přistání... Tady bych viděl reálný důvod se nad jeho zákazem v F5J zamyslet... (Aleš to s tou progresivní kategorií RCEV myslel asi tak, že už jsme počítali s těmihle modeními fičurami a raději je rovnou zakázali :lol: :lol: :lol: )
Poslední změna: 08. říj 2013 08:04 uživatelem Petr Koláska.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
08. říj 2013 12:09 #11124 od Ivan Horejsi
Pokusim se uvest na pravou miru. Nejde o "gyro" ale o pristroj Guardian 2D/3D, viz

www.horejsi.cz/Pages/DetailProdukt.aspx?objcislo=1969

Jsou i jiné, tenhle ma byt nejlepší. To mam od lidi, co toho zkouseli vic. Nekde (nedavno) v RCR je test.

Guardian ma 3 gyra a 3 akcelerometry. Protože jsem prekladal manual (asi 12 stran) tak jsem ho i cetl a moznost vyuziti pro vetrone mne okamzite napadla.
Krome "vyhlazeni" drahy letu ma Guardian drzet i směr, i zatáčku. Každý vi, jak obtizne je rovny let, když to fouka. Cim mensi eroplan, tim je to horsi.
Tam, kde clovekem rizene ero leti v esickach, Guardian pozna odchylky od smeru prakticky okamzite a ihned koriguje. Daleko mensi zásahy do rizeni, mensi ztraty. Každý zasah do rizeni spotrebuje energii cili vysku. Totez pro krouzeni. Rezimy rizeni jsou prepinatelne za letu. Vcetne vypnuti, ovšem.

Zakaz není v obecne casti pravidel, protože třeba pro makety je "autopilot" povoleny. Dostal se do F3A proto, aby se zamezilo naprogramovanému letani.

Tyto pristroje jsou uplne nove, proto to ještě skoro nikde jinde není. Ale osobne bych je zakazal. Nejzakladnejsi princip RC letani je prece v tom, ze clovek ridi ZE ZEME model.
Nezkousel jsem to protože jsem proti, pocinaje telemetrii. Ale kdyby mel někdo chut, moc by mne zajímalo, jak to pro vetrone funguje.

Nekde v nasem Zpravodaji je fotka ZOOM 4 s obrovskou matici pod VOP, teziste nekde na OH a to ještě s Guardianem normalne leti!

Restart: blbina, bourka ve sklenici vody.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
08. říj 2013 16:15 #11125 od Petr Koláska
Fíí ha, šikovná věcička - a pokud umí to, co je o ní dekladováno, tak je za hodně zajímavou cenu... Určitě ji časem vyzkouším - ne teda v soutěžním větroni, tam spoléhám na vlastní ruce a tohle by už mi přišlo jako vyložený podfuk na soupeře, ale nějaký ten akrobat se taky v letovém parku najde, resp. větší třímetrový větroň požívaný mimo jiné k občasnému natáčení by si to určitě zasloužil... Další položka do vánočního nákupního seznamu :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
08. říj 2013 21:23 - 08. říj 2013 21:27 #11126 od Radek Novotny
Taky si myslím, že gyro/stabilizace nemá v modelu co dělat. Jak píšou ti moudří, v obecné definici je popsáno řízení modelu pilotem ze země, a ne "autopilot" v modelu, což je vlastně elektronické zařízení, které samo vyhodnocuje podmínky během letu podle naprogramovaných algoritmů, a dle toho samo upravuje trajektorii letu... Pro mne je to jasný zákaz těchhle hovadin, a to i bez toho, aby v tomto případě muselo být nutně napsáno v pravidlech pro ňoumy "hovadiny se zakazují..." :)
Jsem trošku překvapenej, že si to Tomáš vysvětluje trošku jinak... :dry: A taky je to trošku podle mne zavádějící, tohle psát na stoupák z pozice trenéra F5J, a člena Komise elektricky poháněných modelů... ale třeba se mýlím... :dry:
Ále, a i kdyby ho použil třebas při soutěži, tak je mi to jedno, protože se stejně většinou vyřadí něčím jiným sám... :lol: hihihihi
Poslední změna: 08. říj 2013 21:27 uživatelem Radek Novotny.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. říj 2013 06:32 #11127 od Tomas Hruby
Víš Radku, toto je dokonce stanovisko subkomise FAI - viz poznámky Romana na Lomcováku. V F3B/F je totiž ta formulace v podstatě stejná a už se to řešilo. Takže si stěžuj výše :-)

Je dost možné, že časem dojde k zákazu, mě osobně je to fuk už proto, že jak jsem psal, tak sice vidím jasný smysl stabilizace pro F3B/F, ale pro F3/5J tolik ne.
Ale dokud se pravidla nezmění, tak sorry, ale budu pravidla vykládat podle toho, co v nich opravdu je a ne podle toho, co by v tom někdo možná rád viděl...

A obecně k těm systémům - nechci se nikoho dotknout, ale mám obavu, že až na Ivana jsem tu prakticky jediný, kdo s tím má opravdu větší zkušenost (byť z jiné kategorie). A ono je opravdu nutno důsledně rozlišovat pojmy... Pokud by někdo nasadil "autopilot" a začal programovat dráhu letu a konkrétní reakce na možné situace, což dnes není problém, tak se dostane asi za hranu pravidel i v současném znění. Debata je ale o systému ve stylu, který tady popsal Ivan, který model prostě řídit neumí, on opravdu "jen tupě stabilizuje"! Což může bez diskuse pomoci třeba pro ten rovný průlet v turbulenci, ale už třeba v té termické zatáčce to není zas tak jednoznačné a klady budou doplněny problémy. K plnému využití by to chtělo vyšší míru "inteligence", to by se ale zase sunulo do oblasti autopilota.
Sečteno a podtrženo bych napsal to samé, jak tu padlo o restartu - je to bouřka ve sklenici vody, ale tohle zlehčení se týká jen F3/5J. U kategorií s průlety to tak neviné být nemusí a myslím si, že tam se asi bude muset dojít k jasnému stanovení pravidel (nebo zákazu). A pokud se dojde na zákaz a někdo to bude chtít aplikovat i na termické kategorie, tak mi to opravdu vadit nebude :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.410 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám