file Daidalos - dotazy ke stavbě

Více
12. bře 2015 14:11 #14478 od Ruda
Odpověděl Ruda pro téma Daidalos - dotazy ke stavbě
Ahoj,

u 100"vé TILIE vychází prázdná váha poloviny křídla na 125g.

Ruda
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
15. bře 2015 12:23 #14481 od paulo
Odpověděl paulo pro téma Daidalos - dotazy ke stavbě
Panove, poprosil by som o kontakt na tvorcu modelu Tilia, pripadne nech sa mi sam ozve na pavolpavlik(zavinac)gmail.com
Dakujem pekne.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. kvě 2015 07:11 #14842 od Petr Liška
Pánové, mám problém a nevím si s tím rady...mám Daidalose 100" a při záletu jsem zjistil, že mám zkroucené klapky na křídlech. Když dám klapky do "nuly" u kořenové strany, tak ve zlomu křídla (navazující křidélko) mám na jednom křídle klapku o cca 4 mm zvedlou, na druhém křídle zase opačně dolů. Udělal jsem si doma měrku podle kořenového žebra a po přiložení jsem zjistil, že mě oko neklame.
Máte někdo zkušenost, jestli jdou klapky nějak "překroutit"? Jestli to jde teplem...než začnu otravovat Martina Bílka.
Docela mě to mrzí, i když větroň lítá hezky (nejsem závodník, ale jen pohodář), ale pohled na křídlo při startu mě irituje, jak vidím odtokovku +/- 4mm "zubatou".
Díky za rady.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. kvě 2015 07:25 - 11. kvě 2015 07:27 #14843 od Martin Beseda
Předpokládám, že je potažený fólii. Já to dělám tak, že klapku překroutím násilím do protisměru a projedu žehličkou na 170-200 stupňů. Pozor na spálení, je to už teplota která může nadělat hodně škody. V tom překroucení počkám, než klapka vychladne. Pak ji nechám a ona si sedne. Zase se vrátí do původního stavu, ale už o něco méně. Takto to opakuju několikrát. Dá se tímto způsobem srovnat i klapky dělané plné, bez výřezů v balze. Po lítání na plném sluníčku se ukáže, kolik to ještě chce rovnat a někdy proces rovnání opakuji. Zvlněná odtokovka je problém. Ta se rovná tak blbě, že to většinou nedělám. Ale snažím se jí stavět naprosto rovnou a vevnitř vyztuženou uhlíkem na 45°. To ji udrží rovnou perfektně.
Pokud je i jiný a lepší způsob rád se přiučím...

Teď koukám, že je to model kompozitový, to ti asi můj postup nepomůže... :(
Poslední změna: 11. kvě 2015 07:27 uživatelem Martin Beseda.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. kvě 2015 07:52 #14844 od Aleš Krátký
je to XPS+sklo ... tím rovnáním si nejsem moc jistý no :-/

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. kvě 2015 08:20 #14845 od Petr Dušek
Laminát teplem měkne, takže překroucením do protisměru a přiměřeným nahřátím (používám fén na vlasy) a vychladnutím se malé zkroucení dá srovnat. Má to ovšem snahu časem se zase vracet do původního tvaru.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. kvě 2015 08:23 #14846 od Martin Beseda

Aleš Krátký napsal: je to XPS+sklo ... tím rovnáním si nejsem moc jistý no :-/

Myslím si taky, že to moc nepůjde. Ale je divné, že se klapka po odříznutí zkroutila...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. kvě 2015 08:54 #14847 od Petr Semerák
Olaminovaný xps se zkroutí, pokud se při stavbě neohlídá to, aby sklo bylo z obou stran kladené přesně pod stejným úhlem. Nápravu se mi nikdy nepodařilo provést, vždy se to vrátilo.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. kvě 2015 08:57 - 11. kvě 2015 09:00 #14848 od Petr Koláska
Divné to není, i sendvič XPS/GFK má tendenci pracovat, zejména, když vlastně klapky po odříznutí nemají laminátem uzavřenou třetí stranu. Ona se ta klapka nezkroutila okamžitě po odříznutí, tohle je dlouhodobější proces :)

Jak píše Petr Dušek, nakroutit opatrně kousek "do protivky", rozumně nahřát po celé délce a nechat vychladnout. Pak teprve povolit a uvidíš...
Poslední změna: 11. kvě 2015 09:00 uživatelem Petr Koláska.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. kvě 2015 09:00 #14849 od Petr Dušek
Kroucení může mít několik příčin. Hlavní bývá skladba tkaniny - většina tkanin má nestejný počet vláken v obou směrech, pak je dobré dát raději dvě vrstvy slabší tkaniny a druhá vrstva se musí položit opačně než první (platí při pokládání tkaniny pod úhlem 45°). Další příčinou může být odříznutí klapky příliš brzy, dříve než laminát dostatečně vytvrdne. Dále může být zkroucení už z "formy" nebo nevhodné skladování křídla (třeba zkroucené nad radiátorem nebo za sklem auta).
Malá torzní tuhost je právě vadou odříznutých XPS vakuovaných kormidel, klasický kompozit z formy má přední hranu kormidla také uzavřenou a tím je mnohem tužší. Naopak když je potřeba takové kormidlo dodatečně překroutit, dá to víc práce, protoře se musí ta stojina rozříznout a po překroucení zase slepit.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.476 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám