RCEV Dino + RCEO Uničov - Rozjedy pro hvězdy

Kategorie: Reportáže Zveřejněno: neděle 5. květen 2019 20:31 Napsal Aleš Krátký

Mno, jak začít... Prvně jsem rád, že se potkáváme u prvního soutěžního článku v roce 2019. Věřím, že to nebude článek jediný, a že přibydou další nejen odemně, ale i od dalších modelářů.
To by jsme měli vítání, a teď si něco řekněme o posledním týdnu, a dvou soutěžích, na kterých jsem byl po dlohé zimě vyvenčit své letadla. O první z nich, a to RCEV Dino, které jsme společně s Petrem Koláskou pořádali v Orlové jsem původne chtěl psát už minulý týden, ale nějak se to nepovedlo. Sílu mi dala až dnešní RCEO, na které jsem teda zažil co jsem ještě nikdy nezažil :) Možná to bude k smíchu, ale já snad myslel, že to (zase) roztřískám ! :-D

Číst dál: RCEV Dino + RCEO Uničov - Rozjedy pro hvězdy

Přehled soutěží v roce 2018 a jejich vývoj

Kategorie: Reportáže Zveřejněno: čtvrtek 12. duben 2018 13:47 Napsal Aleš Krátký

Rok 2018 zde již máme pár měsíců, ale ten modelářský pro nás začíná za pár dní. Všichni již mají dozajista nazbrojeno, a je čas začit trénovat, aby byly výsledky lepší než léta minulá :) A protože jen tréning doma na poli nám nedá to samé, co soutěžní nervy, tak jezdíme po různých akcích ruzně daleko. Někteří jsou ochotní jet stovky kilometrů, jiní zase jen stovky metrů :-D ale nakonec si každy zalítá dle libosti. I tento rok se nám naše repulika tříští na několik kategorií a částí. Pojďme se tedy na to podívat.

Jako první bych snad jen uvedl takový osobní pohled na věc ( i když je asi mírně ohnutá mou ne zcela masivní účastí na všech možných akcích). Z grafu níže je zřejmé, že se nám pěkne profiluje naše národní soutěžní pole. Je zde vidět poměrně velký přesun (občas i nová krev) lidí ze starých kategorí jako RCEK a RCEJ nebo jiných náročných kategorií jako třeba F3J. Holt naše elektro-větroňářská sekce má asi něco do sebe a tak mě těší, ikdyž místně lokální a tříštivy, zájem o nejrůznější kategorie.

Číst dál: Přehled soutěží v roce 2018 a jejich vývoj

Letní výškoměry na Trnávce

Kategorie: Reportáže Zveřejněno: neděle 19. červen 2016 15:34 Napsal Aleš Krátký

Po delší době, kdy se nemohlo na Trnávce létat, jsme byli poctěni klubem Ikarus Ostrava pořádáním soutěže právě na tomto letišti. Je fajn občas zavítat na letiště, které zase tak moc pilotů nezná, neboť nemají výhodu oproti místním.

Podle předpovědi mělo docela foukat (teda na poměry malých letadel) a to cca 5-6 m/s. Jak předpověď řekla, tak bylo. Naštěstí do toho smažilo slunce a tak se termika bude dozajista střídat s klesáky a společně budou cestovat solidní rychlostí po větru.

Číst dál: Letní výškoměry na Trnávce

Jak se dá s malým ptáčkem vyhrát velké divadlo.

Kategorie: Reportáže Zveřejněno: neděle 1. květen 2016 9:39 Napsal Pavlíček Martin

Letos neobvykle začala sezóna v Nové Pace soutěží F5J místo tradiční RCEK nebo V , ale vzhledem k tomu, že to mám na Packé letiště krom Pačáků asi nejblíž, tak jsem poslal přihlášku a v sobotu ráno jsem vyrazil hodně brzo s malou stopalcovkou, abych zaparkoval. Na ploše už parkoval tradičně karavan s obytňákem a plochu pokrývala krásná jinovatka , ale naprosto jasná obloha a klubající se slunce dávalo naději.

Číst dál: Jak se dá s malým ptáčkem vyhrát velké divadlo.

Letní výškoměry na "letišti nikoho"

Kategorie: Reportáže Zveřejněno: čtvrtek 25. červen 2015 19:45 Napsal Aleš Krátký

LMK Ikarus a jejich Letní výškoměry, to byla moje další štace v kategorii RCEV. Původně se měla soutěz konat na letišti na Trnávce, ale po nějakých technických problémech se na tomto letišti již nesmí jaksi taksi moc lítat a tak přišla pomoc kluků z LMK Polanka a soutěž se přesunula na letiště Polanecké.

Co čert ale nechtěl, tak předpověd počasí vypadala fakt krutě přeháňky byly dny před soutěží, a podle plánu měly být i během soutěže a po soutěži. Tato skutečnost má jeden neblahý vliv na novou příjezdovou cestu na Polanecké letiště, a to tu, že se z ní stane bahenní řeka. Dalším negativem počasí je i malá účast soutěžících. 11 je číslo opravdu slabé a poslední dobou ale dost často používané.

Číst dál: Letní výškoměry na "letišti nikoho"

Jarní elektry Uničov

Kategorie: Reportáže Zveřejněno: neděle 3. květen 2015 15:43 Napsal Aleš Krátký

Tak jsem se zase jednou vydal otestovat své schopnosti v přistávání. Pro tento rok byla změna v pravidlech a zpřísnilo se přistvání, čili gró samotné kategorie, a to pořádně. Ke všemu se ale dostaneme popořadě.

Je pátek, státní svátek a pohled do leteckého kalendáře je jasně říkající kam o víkendu pojedeme. Padla volba na neděli, kdy se konají RCEO v Uničově. Byl jsem sám zvědav, jak se mi povede po půlroční pauze a zvláště, když se zpřísnila pravidla a to právě v bodování přistání. Vývojem se totiž dostaly RCEO do stavu, kdy maxe dosáhlo už dost pilotů, a tak o prvních místech rozhodovaly až škrtačky a naprosto miniaturní chyby. To samozřejmě vede k né zrovna dobrému jménu kategorie. Nová pravidla jsou fajn a hodnocení přistání po 10 centimetrech je fakt masakr. No, a abych to tedy otestoval i v reálu, tak jsem vyrazil právě do Uničova na Jarní elektry.

Číst dál: Jarní elektry Uničov

Dubnica nad Váhom - Blížíme se k finále

Kategorie: Reportáže Zveřejněno: sobota 23. srpen 2014 21:25 Napsal Aleš Krátký

Od poslední F5J akce v seriálu InterTour uplynul týden a už se celý ansámbl přesouvá na Slovensko, konktérně do Dubnice nad Váhom. Na tuto destinaci mám dobré vzpomínky. Svoje F5J letadlo jsem tam tehdy poslal neřízené na exkurzi do města a po marném hledání se mi vrátilo zcela neporušené díky poctivému nálezci a tamní policii. Tento rok jsem již podobný plán neměl, a tak zbývalo vzpomínat na pěkné letecké podmínky, prostředí, organizaci a lidi. Vše se vyplnilo a tak jsem mohl i tento rok zůstat spokojen nejen já, ale i všichni ostatní účastníci... V tomto ohledu si právě Dubnica drží velký standard a vše funguje takřka bezchybně.

Tento rok se na letišti sešlo celkem 50 soutěžících a soutěž probíhala na 10 startovištích. Celkem 5 skupin v osmi kolech a 11 nejlepších postoupuje do tříkolového finále. Ohledně finálových letů se na Slovensku začínají vést různé diskuse a pokusy o " nějaký převrat."

Číst dál: Dubnica nad Váhom - Blížíme se k finále

Polanko, Polanko ... Proč ty mi to děláš ?

Kategorie: Reportáže Zveřejněno: úterý 3. červen 2014 15:22 Napsal admin

Nenechte se zmást nadpisem, myslím to samozřejmně v dobrém jak je u mne zvykem :) Jak se již stalo tradicí, poslední květnový víkend se pořádá soutěž na letišti v Polance nad Odrou. Zvykem je také kvalitní organizace pod neúprosnou taktovkou Radima Barče a také pro mnohé těžce čitelné letiště, resp. termicko-větrné podmínky panující na něm. Samozřejmně to není problém Polaneckých, ale spíše vybraných soutěžících. Bavme se klidně konkrétně o mě. Do Polanky to mám kousek, líbí se mi tam, jsou tam kamarádi, ale z nějakého mi neznámého důvodu tam nikdy nejsou přítomny mé dobré výkony. Tentokráte to vypadalo na stejnou mizérii jako pokaždé, nebo dokonce ještě větší "díky" větru, který zcela netradičně foukal z opačné strany a tak se nedala využívat oblíbená nafukovaná strana se stromy.

Číst dál: Polanko, Polanko... Proč ty mi to děláš ?

Hlasování v soutěži o nej fotku

Kategorie: Reportáže Zveřejněno: středa 30. říjen 2013 8:52 Napsal admin


soutezAEMěsíc uplynul jako voda a od 1.11.2013 je zde možnost hlasovat pro nejlepší fotku na téma "létám nízko, létám rád, výškoměr je kamarád". Fotografie s největším počtem "plusových bodů" bude odměněna luxusním výškoměrem firmy AerobTec Altis V4 ! Hlasování bude spuštěno až do 7.11.2013 23:59. Nezapomínejte na to, že vyhrát ma fotka, která nejvíce vystihuje danné téma. Nesmíte hlasovat pro vlastní fotku. Všem zůčastněným přejeme mnoho štěstí a všechny fotografie si můžete prohlédnout a hlasovat pro ně v tomto článku. Autory fotografií jsme schválně schovali, ať se nehlasuje podle "jména"

Stoupak.cz a Aerobtec.com

Číst dál: Hlasování v soutěži o nej fotku

#1 Valašská termika 2013

Kategorie: Reportáže Zveřejněno: pondělí 15. červenec 2013 9:05 Napsal admin


valasskarcekValašská termika, to není jen název soutěže, ale především definice zvláštního chování vzdušných mas, která na této akci již mnoho let panuje :). Kdo tam nebyl, nepochopí, a ti co ano, tak už od rána počítají s tím, že prostě několikrát nedoletí ani na letiště. Vsetín - Janová je takové pěkné místo v údolí mezi kopci, lemováno železniční tratí, kde lišky dávají dobrou noc, a kde každoročně pořádá Erik Solař a Tomáš Brodský soutěž RCEK. Tentokráte bylo přihlášeno 21 pilotů,  včetně třech z dálného západu. Nakonec tedy dorazilo "jen" 20 soutěžících (L.Novotný nepřijel), ale taková je dnes doba a lepší už to asi nebude.

Zázemí bylo postaveno, letiště posečeno, piloti nachystáni a mohlo se začít. První tři skupiny byly vyloženě valašské a na plochu dosedaly od třetí do páté minuty, ale postupem času se termiky dělalo více než klesáků a tak se časy začaly prodlužovat až k desetiminutové hranici.

Číst dál: #1 Valašská termika 2013

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

hawk

dnz

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám