file E-RES

Více
30. pro 2019 18:16 #22559 od Jan Kubica
E-RES vytvořil uživatel Jan Kubica
Ahoj všem,

tak jsem si na upozornění Lojzy našel pravidla E-RES ( svazmodelaru.cz/klem/zpravy/2019_10_zapis_KLeM.pdf ). Píše se tam:

Parametry pohonné jednotky, elektromotoru nejsou nijak omezeny, pouze musí být pevnou součástí modelu. Nezbytnou součástí pohonné jednotky musí být výškoměr. Ten musí být nastaven tak, aby vypnul elektromotor po dosažení výšky 100 metrů, vztaženo k místu startu, nebo/a po 30 vteřinách běhu. Poté nesmí být již v rámci daného letu pohon spuštěn. Soutěžící musí na požádání pořadatele vhodným způsobem (monitor, připojené PC k výškoměru etc.) prokázat nastavenou vypínací výšku výškoměru. Čas letu se měří po vypnutí motoru.

Celý let bude anulován (nula za let i přistání), také pokud dosažená výška modelu překročila hranici 120 metrů a to 10 vteřin po vypnutí motoru hranici 130 metrů a to 10 vteřin po vypnutí motoru (ředitel soutěže je oprávněn si vyžádat od soutěžícího záznam z výškoměru a rozhodnout, zda k porušení tohoto pravidla došlo).


Vím, že budu za šťourala, ale mám takový pocit, že výhody a nevýhody tohoto způsobu startu už jsme diskutovali před 10 lety (viz www.rcgroups.com/forums/showthread.php?1...n-official-FAI-event ). E-RES je rozvíjející se kategorie, ale cesta už je prošlapaná k F5J/RCEV, tak proč pořád ta pevná výška, se kterou se možná dá létat na plácku za barákem, ale při soutěžním létání je to jak třpytka s pěti trojháčky? Pokud se podle návrhu může až do 120 (nebo 130, v textu je asi nějaký překlep), tak se bude schválně létat na 118/128. A čas se měří od vypnutí motoru... Už se těším na protesty :-(. Podle mě takovéto díry v pravidlech dokáží někteří využít a tím ostatní naštvat a odradit.

Když už pevná výška, tak by podle mě bylo správné létat F5J firmware a třeba do 100 m nic, mezi 101 a 120 pokuta třeba 50 bodů a nad 120 nula za let. V praxi by se tak létalo pod 100 (jako se létá v F5J pod 200, což většinou a většině problémy nečiní). A měřit od startu, od vypnutí motoru je tam přeci výškoměr.

Stejně se těším, koncepce konstrukčních dvoumetrovek se mi moc líbí.

A pro Lojzu - domnívám se, že trenér je v přijetí E-RES pravidel nevinně, to přišlo z Bruselu :-).

Veselého Silvestra,

Honza

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

vpmodel

Více
30. pro 2019 20:32 #22560 od Pavel Hloušek
Odpověděl Pavel Hloušek pro téma E-RES
:lol: :lol: :lol: :lol: tak to je pecka. Proti tomuhle sou pravidla RCEP umělecké dílo. Nejlepší je to měření času od vypnutí motoru, ono je prvního dubna?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. led 2020 09:51 - 02. led 2020 09:51 #22562 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma E-RES
Jenže zrovna to měření času od vypnutí motoru v reálu docela smysl dává, protože v případě E-RES byla původně myšlenka taková, že by mohly létat elektry a "vlasce" společně (něco jako RCVN v Poříčí). Tohle je proti RCEP jiná situace...
Pokud se toto dít nebude a kategorie RES se od sebe zcela oddělí, tak se dá určitě čekat změna na měření od startu, nicméně bych ještě vyčkal, jak to vlastně bude.

Zbytek pravidel bych raději nekomentoval :-)
Poslední změna: 02. led 2020 09:51 uživatelem Tomas Hruby.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. led 2020 12:44 #22564 od Pavel Hloušek
Odpověděl Pavel Hloušek pro téma E-RES
Ahoj Tome, vycházím z toho co je tam napsané, takže ať na to koukám jak chcu, tak v tom žádný smysl nevidím. Pokud tam byl nějaký záměr jak popisuješ, tak se snad shodneme, že v praxi je jednodušší rozeznat odpojení šńůry, než vypnutí motoru. Takže bych považoval za logické měřit od vypuštění modelu s tím, že pohlídám špagátům, aby nepřekročili 30 s.

Na druhou stranu tuto kategorii vítám, protože je to další skupina modelů, která si s náma může zalítat RCEP.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. led 2020 13:00 #22565 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma E-RES
Jak píšu - popisuji důvody, proč to vzniklo, že to nakonec bude možná jinak je jiné téma a pokud to budou nakonec čistě elektry, tak už měření od vypnutí motoru smysl nedává.

Mimochodem u společného létání je určitě lepší varianta s hlášením vypnutí motoru při dosažení výšky, pro společné létání je to v pohodě, ověřeno více akcemi (jak RCVN, tak i na RCV2 u Rajšnerů). Od startu se to moc měřit nedá, to dává elektře cca 20-25s bonus "zadarmo" (30s motor proti vleku 5-10s).

Podotýkám, že s pravidly eRES nemám nic společného, spíš jsem se k tomu vyjadřoval mírně kriticky, nicméně shodou okolností vím poměrně dost o pozadí tohoto návrhu a do jisté míry to jeho protlačení "lehce nestandardním postupem" chápu. Beru to ale spíš jen jako první výkop a prakticky s jistotou očekávám, že letos na podzim se pravidla podstatně doladí a upřesní a teprve pro rok 2021 budou "pořádná".

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. led 2020 13:47 #22567 od Pavel Hloušek
Odpověděl Pavel Hloušek pro téma E-RES
To já to kolikrát poznám až po několika vteřinách, že už mě výškoměr vypnul motor :) Jinak RES sem ještě neviděl, tak sem předpokládal ten vlek spíš 10+

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. led 2020 14:08 #22568 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma E-RES

Pavel Hloušek napsal: To já to kolikrát poznám až po několika vteřinách, že už mě výškoměr vypnul motor :)


Jinými slovy z hlediska fairplay vše v pořádku - nijak by ses tím nezvýhodňoval :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
04. led 2020 09:42 #22570 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma E-RES
Přesunuto do nového vlákna

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. úno 2020 17:21 #22702 od Pavel Hloušek
Odpověděl Pavel Hloušek pro téma E-RES
Hezká ukázka toho, jak lze zavést novou kategorii.
lomcovak.cz/ostatni/2020/02/pro-radka-no...ho-a-spol/#more-9567

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. úno 2020 08:40 #22703 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma E-RES
no, co na to říct... Je to jako v politice kde si jsou všichni rovni a vše rovno, ale něco je rovno více :-D

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.441 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám