file E-RES

Více
01. zář 2021 19:16 #24328 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma E-RES
Ještě přidám jednu technickou poznámku proti pevné vypínací výšce. Slite s XM2227EG-23 stoupá přes 9 m/s. Výškoměr od RC-electronics má antizoom,(nejde vypnout :)) takže vypíná dříve.

Dnes ze 4 pokusů:
výška vypnutí motoru - dosažená výška
82.9 - 98 m, tady to bylo kolmo nahoru a potlačení až po vypnutí motoru
83.8 - 94, další lety jsem vždy 8 sekund letěl nahoru kolmo a potom přešel do mírnějšího stoupání
84.3 - 96
85.3 - 96
Průměrný zisk výšky "zoomem" je tedy okolo 10 m. Když použiji Altise, nastavím na 90 m a nezapnu antizoom, tak jsem spolehlivě na 100 m, tj. o 10% nad stanovenou výškou.

Z tohoto není cesta ven jiná než zapisovat dosaženou výšku a trestat za překročení. Tak nějak jsem to zformuloval do svého návrhu úpravy pravidel.

H.

PS: V Podhořanech nechám RC-electronics, nechci šidit ducha pravidel (a také jsem líný měnit FW v Altisu).

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
01. zář 2021 19:40 #24330 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma E-RES
Altis už má (celkem nově) ERES firmware, ten by měl mít antizoom aktivní sám od sebe. Je to něco jako F5J firmware, kdy to je taky předdefinované a nedá se měnit.

Ta penalizace za zapsanou výšku je podle mého skromného názoru totální nesmysl, protože zapomínáš na to, že pokud se pilot vypne v termice (což by mělo být účelem), tak se za 10s po vypnutí motoru zvedne výška o 20 metrů i bez jakéhokoli cíleného zoomu. A to jako vážně chceš penalizovat pilota za schopnost vypnout ve správném místě????

Podle mne pro výškové spínače (mimochodem i pro RCEP) optimální řešení neexistuje - vždy bude někdo brblat. V mezích možností asi tak nejrozumnější je opravdu řešit jen vypínání a postupně striktně vyžadovat korektní fw i s nějakým antizoomem a zrovna u ERES to vypadá, že by podpora výrobců mohla být slušná.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. zář 2021 04:29 #24331 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma E-RES
Ahoj Tomáši,

1) V současných pravidlech je předepsáno, že výškoměr má vypnout motor v 90 m a nula za let je až v případě, že FAI výška (tj. v intervalu mezi vypuštěním modelu a 10 sekundami po vypnutí motoru) přesáhne 110 m. To znamená, že "schopnost pilota vypnout ve správném místě" ho může stát nulu za let. Já navrhuji bodovou penalizaci za překročení 90 m, ne likvidaci (mimochodem, v ERES se neškrtá).

2) Z bodu (1) vyplývá, že současná pravidla nepředepisují jako výchozí výšku kluzu 90 m, ale 110 m. Pokud by se vypínalo ve 200 m, tak je to asi jedno, ale zde jde o 20% výšky navíc, což už mi přijde moc. Ale to je na zvážení tvůrců pravidel.

3) Antizoom (AZ) je podle mě obtížný prvek. V současných pravidlech je napsáno, že výškoměr vypne motor v 90 m, AZ tudíž pravidlům neodpovídá, protože vypíná v jiné výšce, která je navíc proměnná (tudíž už není pevná). Pokud by se AZ chtěl, musí být v pravidlech popsaný, aby ho mohli implementovat všichni výrobci stejně. Dále není způsob jak rozlišit termiku a zooming, přičemž "schopnost vypnout ve správném místě" je veskrze kladná a zooming je "špatný" (i když třeba A-dvojkařům asi nevadí). A nakonec, AZ jde oblbnout, jde jen o to zvolit správnou trajektorii startu. Za sebe opravdu nevím, jak AZ do pravidel dostat.

5) Aspekty pevné vypínací výšky už se řešily před mnoha lety, když se rodila F5J, jinak řečeno, vše co uvádím výše, už bylo objeveno, prodiskutováno ze všech stran a - zamítnuto.

6) Podle mě je opravdu jen jedno (čisté) řešení - zapisovat po letu FAI výšku a případné překročení předepsané výšky penalizovat. Jestli bude ve FW možnost nastavení vypínací výšky motoru, navíc oproti třeba F5J firmware, je už jedno.

H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. zář 2021 06:36 - 02. zář 2021 06:38 #24335 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma E-RES
A já snad někde píšu, že jsou současná pravidla optimální? :-( Naopak, optimální to není a podle mne je pevná výška koncept nefunkční, tedy pokud to myslíme jako vážně míněnou kategorii a ne jen "polétání pro zábavu", hledá se jen nejmenší zlo :-(
Tvoje varianta s penalizací v podstatě znamená, že buď bude relativně mírná a s větší tolerancí (zde třeba od 110m), pak to skutečně znamená že se o zoom pokusí všichni a budou na těch 110m cílit bez výjimky. Anebo bude přísná (třeba od 95m), pak ale děláš z kategorie čirou loterii, kdy bude mít penalizaci každý druhý let :-(

Já bych se osobně opravdu nebál penalizace a nuly zrušit úplně a jen zpřísnit definici nastavení (včetně antizoom)... Je to národní kategorie a v ČR stejně všichni (až na tebe :-) ) létají Altisy, tak se prostě předepíše "správný" fw a bude to...
Poslední změna: 02. zář 2021 06:38 uživatelem Tomas Hruby.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. zář 2021 07:41 #24339 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma E-RES
Ahoj Tomáši,

navrhl jsem penalizace podle tohoto grafu.


Prosím napiš, jak bys předepsal antizoom, co by měl nebo neměl dělat. Já fakt nejsem schopen přijít na nic, co by bylo fungovalo.

Dík, H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. zář 2021 07:55 #24340 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma E-RES
A je vážně tak nepředstavitelné to prostě neřešit, zrušit penalizace i nuly a brát jako fakt, že při běžném antizoom firmware nastaveném na 90 metrů všichni v beztermickém počasí skončí někde v rozmezí 90-105m?
Rozdíly naskáčí až v termice, což je snad žádoucí, nebo ne?

To co navrhuješ mi přijde jako ta čistá "loterie", v termickém počasí skončí s penalizací úplně všichni...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. zář 2021 08:27 #24341 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma E-RES
Ahoj Tomáši,

v F5J mají taky penalizaci všichni, ne?

Tomas Hruby napsal: A je vážně tak nepředstavitelné to prostě neřešit, zrušit penalizace i nuly a brát jako fakt, že při běžném antizoom firmware nastaveném na 90 metrů všichni v beztermickém počasí skončí někde v rozmezí 90-105m?


Není. Akorát potom ani nepotřebuješ antizoom. Z výškoměru by zbyl jen spínač bez dalších podmínek na záznamy apod. Taky dobré řešení.

Poslal jsem své návrhy Láďovi, co s tím udělá nebo neudělá, je na něm.

H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. zář 2021 08:33 - 02. zář 2021 08:36 #24342 od Vladislav Plichta
Odpověděl Vladislav Plichta pro téma E-RES
Tomas Hrubý:"Já bych se osobně opravdu nebál penalizace a nuly zrušit úplně a jen zpřísnit definici nastavení (včetně antizoom)... Je to národní kategorie a v ČR stejně všichni (až na tebe :-) ) létají Altisy, tak se prostě předepíše "správný" fw a bude to..."

s tím si dovolím nesouhlasit, existuje RESitch od Pelikánů, samozřejmě Altis, Jeti má Vario a dále pak má Jeti 3 kanálový přijímač se zabudovaným výškoměrem který vyhovuje současným pravidlům RES. Pro uživatele JETI je to nejednodušší a i ekonomické řešení. Stejně jako je ekonomické řešení RESitch od Pelikána...
Takže předepsat jeden výškoměr je značně nefér....

Clouseau
aktuálně RES / ERES
bývalý pilot RCV2,RCEA, RCAS a RCEV
Poslední změna: 02. zář 2021 08:36 uživatelem Vladislav Plichta.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. zář 2021 08:57 - 02. zář 2021 09:09 #24343 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma E-RES
Pro Honzu - s F5J se přece nedá srovnávat, tam si výšku určuješ sám a necílíš na jednotnou hodnotu...

Pro Vláďu - máš pravdu a já to ani nemyslel, že Altis nutně musí být jediný, prostě budou ty, které vyhovují. Jak píše Honza, při tom režimu "spínám a neřeším" by toho prošlo více. Třeba RESitch asi ano (ostatně má mít upgradovatelný fw) i když teda moc nechápu, co je na něm ekonomického - rozdíl 400 korun proti Altisu Nano, proti kterému neumí nic? A vlastně ještě potřebuješ Jetibox a pak jsi už dokonce jasně dražší...
U JETI přehled nemám, ale nejspíš by taky nebyl problém, pokud tedy myslíš EX R4RES, tam bych i ekonomičnost pro uživatel JETi bral.
Prostě za mne bych to maximálně zjednodušil a nesnažil se o "absolutní spravedlnost i za cenu mrtvol"...
Poslední změna: 02. zář 2021 09:09 uživatelem Tomas Hruby.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. zář 2021 09:09 #24344 od Ivan Horejsi
Odpověděl Ivan Horejsi pro téma E-RES
Byl jsem na nekolika soutezich RES. Nechci se montovat do pravidel, i kdyz mne ledacos hodně tahá za vlasy. Hlavně v ERES.
Hlavně mne ale potěšilo, když jsem po letech viděl závodit kluky a holky. Těch pár tisícovek je zjevně přijatelná částka, kterou jsou rodičové ochotni věnovat svým potomkům pro jejich ještě nejistý zájem.
Takže za mne dobrý.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.377 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám