file E-RES

Více
24. úno 2020 10:15 #22704 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma E-RES
Není ale od věci dodat, že ten Romanův článek mi přijde v pár bodech diskutabilní. V podstatě by se dalo plně souhlasit s tou částí o E-RES, to se skutečně úplně nepovedlo.
Na druhé straně tam ale docela ryje i do přijetí pravidel původních RES, kde se nemohu zbavit dojmu, že právě ten poněkud "diktátorský" postup zavedení "shora" umožnil rychlý rozjezd, kdy je docela reálné, že se v sezóně 2020 dostanou "RESky" do pozice nejpopulárnější RC kategorie vůbec, stačí se podívat do kalendáře akcí. Nebýt vzniku pravidel formou převzetí zahraničních s potlačením "lidové tvořivosti" by to asi probíhalo dost jinak a kdoví, zda by pro rok 2020 vůbec nějaká pravidla byla.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. úno 2020 15:01 #22705 od Pavel Hloušek
Odpověděl Pavel Hloušek pro téma E-RES
Ahá, takže účel světí prostředky a na nějaký pravidla či daný postupy se tím pádem můžeme..no víš co že? Škoda že sem to nevěděl při tom pokusu s RCEP. Mohl sem Radka elegantně obejít s tím, že půjde určitě o nejlétanější elektrokategorii, tak co.

Že se tyhle móresy Radkovi nelíbí a vznáší dotěrné dotazy se vůbec nedivím. Napadlo někoho, jak asi vypadá v očích některých modelářů, když nedoporučil přijetí RCEP kvůli pár ,,detailům" a vzápětí se v jeho revíru objeví cosi, co pravidla nepřipomíná ani při dvou promile v žíle, a je to bez ohledu na Řád expresně zařazeno jako prozatimní pravidla?

Začínám mít pocit, že nějaký genetický inženýr dostal geniální myšlenku, že pod záminkou vyšších cílů začne křížit kategorie a zkusí vytvořit dalšího prasopsa, tentokrát RES-ERES. Fajn, proč ne, ale vytvořte na to normální pravidla a nechte je projít standartním postupem. Nebo si to lítejte jako klubovku. Ale hlavně, máme tu Sportovní Řád, kterým by sme se měli všichni řídit, nebo né?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. úno 2020 17:06 #22706 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma E-RES
Polemizuješ úplně mimo - psal jsem o přijetí čistých RES, což je atypická situace -fakticky převzatá mezinárodní kategorie, jen vzniklá ne klasicky ve FAI, ale na úrovni zahraničních národních svazů. To je situace, se kterou sportovní řád jaksi nepočítá a ano, v kombinaci s dalšími věcmi si myslím, že tady bylo jisté obejití postupů zdůvodnitelné.
Že mám naopak značné výhrady k ERES jsem již napsal vícekrát a nemám na tom co měnit, mimo jiné jsem i v jisté komunikaci zmínil právě ten argument s RCEP...

K nepřijetí RCEP bych se raději moc nevyjadřoval, co vím z pozadí, tak to s tím zamítnutím bylo lehce jinak, než se často šíří. Možná by si někteří propagátoři této kategorie měli zamést před vlastním prahem (a teď nemyslím přímo tebe), ale to ať případně popíše spíš Radek, k tomuto se nehodlám více vyjadřovat.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. úno 2020 17:08 #22707 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma E-RES
Pro Tomáše: to myslíš vážně, že "vyšší zájem" opodstatňuje porušování pravidel? V modelařině?

Podle mě jsou teď jen dvě férové možnosti: pokorně se vrátit ohledně RES na začátek (tj. diskuse, prozatímní pravidla, ...), nebo celý postup přijímání nových kategorií z pravidel vyhodit a nové kategorie jen "registrovat".

Teď je celý systém modelářské organizace pro srandu králíkům.

H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. úno 2020 17:28 - 24. úno 2020 17:30 #22708 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma E-RES
Honzo, pravidla (v tomto případě sportovní řád) nikdy nemohou postihnout úplně všechny kombinace. A já si skutečně myslím, že pokud vznikne kategorie sice mimo FAI, ale respektovaná ve všech okolních zemích , tak je zcela na místě ji do pravidel zařadit formou převzetí pravidel zvenku (v podstatě podobně, jako automaticky platí jakýkoli pravidla přijatá FAI) a nikoliv klasickým pomalým postupem. Podle mne by SMČR byl daleko více pro srandu králíkům, kdyby dopustil vznik nějakých "pseudoRES" s výraznými odlišnostmi od okolí či případně její převzetí výrazně zdržel.
Mimochodem ta část sportovního řádu o prozatímním statutu a tím třeba možnosti pořádek MČR dodržena je, tady k žádným zkratkám důvod nebyl a také nenastaly.
Ale pozor - toto se týká RES, u ERES už tak jasná pravidla zvenku nejsou a proto ty už nehájím!

Upřímně - napadá tě za posledních dejme tomu 10 let nějaký jiný případ, kdy nastala podobná situace, tedy kategorie prakticky celoevropská, ale přitom mimo FAI? Mne ne... Třeba u RCEK/F5J400 sice vliv okolí byl, ale reálně šlo o cca 3 státy, s RES je to naprosto neporovnatelné.
Takže bych doporučil trochu vychladnout, tohle opravdu není bezdůvodná svévole, ale poměrně unikátní situace. Je pouze třeba si dát pozor na to, aby z toho někdo neudělal precedent k obcházení, zrovna ERES jsou jistým varováním a poučením :-(
Poslední změna: 24. úno 2020 17:30 uživatelem Tomas Hruby.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. úno 2020 18:15 #22709 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma E-RES
Ahoj Tomáši, Ty jsi asi blíž centru dění, ale mně to prostě nevoní. Možná jsem uvěřil fejku, ale Romanův popis události zní velmi důvěryhodně. Myslím si, že se takové věci prostě nedělají, ani ve vyšším zájmu ne.

OK, RES jsou prozatímní. Co když se ukáže, že aby se po dle nich dalo létat, budou se muset změnit - bez ohledu na svět. Kdo rozhodne, že úpravu A zavádět nebudeme, protože v DE ji také nemají? Já bych dal přednost pseudoRES, na které bude panovat shoda v Čechách, než přebírat něco z ciziny, kde mají úplně jiné mentality a zvyky (podle AMA pravidel by v Německu nelétali ani na plácku za barákem, naopak německá pravidla by průměrní Američané jak příliš složitá vůbec nepochopili).

Jo, máš pravdu, měl bych vychladnout :-). H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. úno 2020 20:01 #22710 od Karel
Odpověděl Karel pro téma E-RES
Jak psal Tomas pravidla RES jsou převzatý , ale respektovaná ve všech okolních zemích . Létá se podle nich již několik let, odzkoušeno a není problém. Teď se to docela rozjíždí i v Japonsku.
Za mně bez problému.
E RES zbytečný a hlavně hrozně složitý. Nedovedu si představit létat obě kategorie společně.
Nejvíce o E RES by mohl říci pan Plichta .

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. úno 2020 21:13 #22711 od Petr Heinrich
Odpověděl Petr Heinrich pro téma E-RES
Drobný příspěvek do diskuse ohledně E-RES. Nejdříve musím říci, že se mi pravidla RES líbí a zejména pro začínající modeláře mi dávají smysl. Relativně jednoduchá, finančně nenáročná kategorie a přijde mi její přijetí do ČR logickou volbou.
Pokud se zamyslím nad E-RES, tak si říkám, co se může odehrát v budoucnu. Předpokládám, že idea na začátku je taková, že se použijí stejné modely jako u RES, jen se tam dá motor a „nějak se změří výška vypnutí“. Já si spíš říkám, zda bych použil ten stejný model. Přece mi chybí ten silon. Potřebuji tedy tak tuhé křídlo? Chci použít stejný profil? Dále mám motor. Co jeho výkon? Pokud bude velký, tak si mohu doletět daleko proti větru třeba nad nějakou hranu. Co do toho letadla dát motor s převodovkou v ceně celého draku větroně? Pak můžu zmenšovat průřez trupu, který je možné potáhnout třeba uhlíkovou tkaninou. Uhlíkový nosník ocasních ploch může končit v polovině hloubky křídla. To by se taky dalo využít, když s ním nedržím napnutý silon, apod.
No uvidíme, kam se to v budoucnu dostane. Třeba se ty modely nějak zásadně neposunou a idea levné kategorie E-RES zůstane zachována a udělá radost jak začátečníkům tak i velmi zkušeným modelářům s dlouhou modelářskou praxí.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. úno 2020 22:43 - 24. úno 2020 22:46 #22712 od Pavel Hloušek
Odpověděl Pavel Hloušek pro téma E-RES
Ahoj Tome, tak už sem vychladl a pokusím se objasnit tu moji polemiku :)

k RES byl ten první odstavec a chtěl sem v něm vyjádřit podiv nad informací, že trenér nějaké sekce dostane ,,novou" kategorii a vlastně se ho ani nezeptají, co si o ní myslí. Ano, vycházím z toho co napsal Roman.

Další už bylo k ERES. Když pominu samotná ,,pravidla" , tak oba případy spojuje ten, jak si napsal, diktátorský postup. Ty mu v případě RES rozumíš, já tak uplně ne, asi nemám rád výjimky. No ale nemusíme se přece shodnout na všem. :)

Když už sme oba zmínili tu RCEP, tak to trošku rozvedu. Poté co Lojza poslal loni návrh pravidel Radkovi jako trenérovi dané sekce a trošku to urgoval, ozval se mě Radek a návrh pravidel RCEP se mnou, jako spolutvůrcem pravidel, podrobně probral. Myslím že mluvil i s Ondrou. Dostali sme se do fáze, kdy doporučení bránila už jen jedna věc ( fw ). Ta pro nás byla ale tak zásadní, že sme se s Radkem rozešli s tím, že si prozatím raději pravidla necháme jak sou a budeme to dál létat jako klubovku. A časem uvidíme. Dle mého standardní postup a takhle nějak by to myslím mělo vypadat.
No a potom si přečtu, že někdo schválil jakási předběžná pravidla, která nemají hlavu ani patu s tím, že se to časem doladí. Vlastně si ani nejsme jistí, jestli to patří pod větroně nebo pod elektry a názor trenérů obou sekcí vlastně navrhovatele ani moc nezajímá. No a potom se nerozpal ;)
Poslední změna: 24. úno 2020 22:46 uživatelem Pavel Hloušek.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. úno 2020 11:00 #22713 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma E-RES
K RCEP se opravdu nechci více vyjadřovat, názor na to mám docela výrazný, jen je blbé, že pokud bych to sepsal, tak mne ve vzácné jednotě budou chtít uškrtit všichni Radkem Novotným počínaje a třeba zrovna tebou konče (plus několik lidí, kteří jsou zcela mimo Stoupák) a to nemám zapotřebí :-) Jsem to zcela ochoten zdrbnout na nějaké soutěži, ale tady ne...

K RES/ERES si zase myslím, že v podstatě není moc o čem diskutovat.
Zavedení RES bylo velmi dobrým krokem a kategorie kráčí k jasnému úspěchu, takže sice lze dlouho drbat o tom, zda bylo vše kolem zařazení pravidel korektní, ale na výsledku není už co měnit. Navíc jak jsem psal výše, tak si myslím, že situace kolem RES byla tak atypická (a nepříliš opakovatelná), že byl na pohled nestandardní postup oddůvodněný.

Naopak se asi také všichni shodnou, že přidání pravidel ERES se moc nepodařilo jak procesně, tak tou výslednou podobou. Ovšem jelikož to koneckonců do značné míry uznalo i předsednictvo v oficiálním zápisu, tak o čem dalším vlastně polemizovat?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.428 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám