file RCEV 2014 - Schváleno

Více
18. srp 2014 20:04 - 21. srp 2014 13:00 #13009 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma RCEV 2014 - Schváleno

Petr Koláska napsal: Ten "kolega" jsem byl já... :P Článek o těchhle testech mám na stole, musím se tím jen prokousat.


stoupak.cz/2-uncategorised/111-stabiliza...etroni-a-nejen-v-nem

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?
Poslední změna: 21. srp 2014 13:00 uživatelem Petr Koláska.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
19. srp 2014 19:26 #13021 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma Pravidla F5J na rok 2014
Petře, děkuji za článek, velmi podnětný :-).

Vyhodíte teď ustanovení o zákazu stabilizace z pravidel? A nebo byli byste svolní s tím, aby ono ustanovení z pravidel RCEV zmizelo?

Dík, H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
19. srp 2014 20:53 #13022 od Radim Barč
Odpověděl Radim Barč pro téma Pravidla F5J na rok 2014
Snad jen špatný vtip ;) . To doufám nikoho ani nenapadlo.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2014 04:37 #13023 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma Pravidla F5J na rok 2014
Radime, proč vtip? Vysvětli prosím.

Výše je diskuse plná silných slov. Teď jeden z autorů pravidel RCEV co značné míry zpochybnil oprávněnost jednoho z ustanovení pravidel (oprava vlastních názorů je normální, to děláme dnes a denně všichni). A mě by zajímalo, zda je Petr (nebo i Aleš a další) teď přesvědčen, že ustanovení o zákazu stabilizace v pravidlech být musí, a pokud ano, tak proč.

Dík, H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2014 05:13 - 20. srp 2014 05:28 #13024 od Petr Koláska
Odpověděl Petr Koláska pro téma Pravidla F5J na rok 2014
Honzo, nevyhodíme ;) :P :lol:

Z jednoho prostého důvodu. Já jsem si ověřil, že přínos stabilizace termického větroně pomocí nyní dostupných prostředků typu ET Guardian je u termického létání diskutabilní, ne-li negativní. Ale pozor, pořád se bavíme o stabilizaci na úrovni Eagle Tree Guardian.

Ta věta v pravidlech ale nehovoří JEN o tomto zařízení. "Je zakázáno používat jakékoliv zařízení, které zcela, nebo částečně ovládá ovládací prvky letadla bez zásahu pilota (např. elektronické stabilizátory letu atp.)" Když jsme ji tam dávali, rozhodně jsme neměli na mysli jen stabilizátory letu, ty jsou tam jen jako příklad.

A proč tedy neprovedeme drobnou úpravu pravidel a pouze stabilizaci typu Guardian nepovolíme? Asi bychom mohli, ale proč? Abychom měli opět složitější pravidla? Kdo se pak bude zabývat tím, co je a co už není povolené? Co to přinese samotné soutěži? V čem to bude prospěšné pro rozvoj termického létání? Není lepší tam ponechat ono znění v plném rozsahu tak, jak je teď? Je to jasné, srozumitelné a nikdo nepátrá, kterou krabičku ovlivňující let může a kterou už nemůže použít. Prostě žádnou. Jednoduché jak facka.

A abych ti odpověděl na tvou otázku - ano, jsem přesvedčen, že by tam toto ustanovení má být. Právě proto, že nepostihuje jen stabilazátory letu, ale taky vše ostatní "nepovoleně automatické".
Poslední změna: 20. srp 2014 05:28 uživatelem Petr Koláska.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2014 07:24 #13027 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma Pravidla F5J na rok 2014
Můj názor je, že by se to mělo vyhodit z jednoho velmi prostého důvodu - v F5 sekci včetně F5J to minimálně od letošního zasedání FAI povoleno je. A jestli má RCEV mimo jiné plnit i úlohu jistého předstupně F5J, tak by měla pravidla být co nejpodobnější. Popravdě by ideální bylo i zakázat restart motoru, ale chápu důvody odporu k tomuto, důvody k té odlišnosti u "stabilizace" mi ale přijdou daleko menší.

Ale jak jsem psal vícekrát - k RCEV se sice vyjadřuji, ale jen velmi umírněně, plně respektuji, že primárně by měli rozhodovat ti, pro které je tato kategorie hlavní.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2014 07:45 #13028 od Ivan Horejsi
Odpověděl Ivan Horejsi pro téma Pravidla F5J na rok 2014
Petr to napsal moc hezky. Nicmene, je bych tak nejasal. Stabilizace se da během letu vypnout. A jiste jsou letove faze, kde by byla stabilizace velmi sikovna. Preskoky nebo specialne třeba takove to "postolkovani" v silnem vetru, kdy je dost obtizne (a potrebne) letet opravdu rovne a tim rychleji i ekonomicky.

Stabilizace prinasi podle mne (mohu se zase mýlit, jak je ve Svejkovi "mejlej se i ministri) uplne novou kvalitu, stejne jako RC vs. volne.
Na rozdil od Honzy (vyse) jsem presvedcen, ze filozofie volnych se nezmenila od jejich praveku ani o milimetr. Nikdo se ve volnych nepokousi svindlovat a pouzit RC. I když by se často HOOOODNE hodilo zalomit kruhy a nesledovat pasivne, jak eroplan leti polovinou kruhu ve stoupaku a v druhé se riti k zemi a dopadne to skoro pokazde spatne.

Takze nova skupina kategorii? F8? Rizenim osudu (spis Tomase B.) jsem se ocitl v pracovni skupine FAI pro UAV. Ta ale prakticky nefunguje, protože nikdo nevi, co s tim.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2014 08:12 #13029 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma Pravidla F5J na rok 2014
Petře, děkuji za odpověď. Očekával jsem ji :-), jen jsem si nebyl jistý, zda jsi si vědom toho, že jsi ověřil, že přirozeně stabilní eroplán umělou stabilizaci nepotřebuje. Jsi!

Nicméně souhlasím spíše s Tomášem, včetně dovětku :-).

Osobně bych se nástupu elektroniky tolik nebál, ve světě velkých letadel se elektronicky stabilizovaná letadla zatím moc neprosazují (F-117, B2), ono těch nevýhod je pořád ještě víc. Dost bych se divil, kdyby tomu u modelů bylo výrazně jinak. Jo třeba vzniknou nové kategorie...

H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2014 12:56 - 20. srp 2014 12:56 #13031 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma Pravidla F5J na rok 2014

Ivan Horejsi napsal: Na rozdil od Honzy (vyse) jsem presvedcen, ze filozofie volnych se nezmenila od jejich praveku ani o milimetr. Nikdo se ve volnych nepokousi svindlovat a pouzit RC.


Tak například v magnetem řízených větroních už pokud vím nějaké debaty a spory na téma programované dráhy letu byly... V podstatě se programované kroužení objevilo už pěkně dávno, řešené zcela mechanicky, ovšem moderní technologie to hodně posunuly a nějaké změny byly.

A i s tím RC je to zajímavé - dnes je legální ve volných jen RC determalizátor, ale pokud vím, tak i tam se spekulovalo například s RC časovačem, kdy by posloupnost kroků předávala řídící jednotka na zemi a došlo postupně na upřesnění v pravidlech.
Jestli je to změna filozofie je otázka, to asi ne, jenže to samé se dá říct i o Guardianu v F5J. Ona ta hranice, kdy jde jen o "drobné vylepšení" a kdy už se z toho stane něco zásadně jiného, je někdy dost tenká :(
Poslední změna: 20. srp 2014 12:56 uživatelem Tomas Hruby.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2014 14:03 #13033 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma Pravidla F5J na rok 2014
No jo, teď mě to napadlo - je F1E vůbec ještě "volňásek"? Mně se čím dál tím víc zmocňuje pocit, že veškeré snahy o definici jsou marné :-). Létají tu u nás kluci s drony, kde model je jen prostředek k tomu, aby si dokázali, jak jsou dobří programátoři. A já marně hledám argument, proč by to mělo být špatně, když je to baví.

Pokusy i výpočty se tu dokazuje, že při termickém létání je potřeba především najít a využít termiku. Když uvažuji klesavost RCEV 0.5 m/s, potom z 200 m model poletí tak 7 minut (včetně motorování). Když stabilizace pomůže k 10% výkonu navíc, poletí o půl minuty víc. Jo, je to rozdíl, ale pořád to na maxe ani na Malčíky nestačí.

Navrhuji vrátit se k podmínce pilot = stavitel modelu, koupit si hotový model je přeci stejně zbabělé, jako použít stabilizaci. Protože co když si někdo koupí model už se stabilizací a bude říkat, že neví, co v eroplánu má? Nepřipadá vám to neřešitelné? Mně jo :-D. Jdu lítat, H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.507 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám