question-circle Motor + vrtule + baterky pro F5J

Více
18. led 2017 13:20 #17855 od Tomas Hruby
Dovolím si poznamenat, že ten postup kolem zjištěný reálných C není nic až tak objevného, co by se aktuálně publikovalo v Aufwindu. Postup změření reálného Ri je už přes tři roky například na rcmodely.cevaro.sk/index.php?showme=clanky&idc=124 , pokud získanou hodnotu hodíme do vzorečku C = 0,37 / (Ri x Kapacita) , tak se dobereme podobnému výsledku, jako popisuje Ivan ve zpravodaji.
Závěr také v podstatě stejný jako píše Ivan, tedy záleží opravdu primárně na tom, jaká je skutečná hodnota Ri, tím je daný maximální proud jak v absolutní hodnotě, tak ale i ten "reálně použitelný" - v tomto se zpravodajem plně souhlasím.
Bohužel také plně potvrzuji to o mechanickém poškození (to bohužel k FPV racecopteru patří) - pozor na to, pomačkaná baterka celkem často ještě nějakou dobu po poškození dává zdánlivě plný výkon, ale například s odstupem 14dní se začne poškozený článek horšit. V takové situaci nelaborujte a článek či celou sadu zlikvidujte!


S čím moc nesouhlasím je to doporučení o nabíjení 1C - to je v praxi nereálné, ale hlavně dost zbytečné, dnešní sady s nabíjením 2-3C problém nemají. Jde spíš o to, jak je kvalitní nabíječ a jeho balancer - při použití vyššího nabíjecího proudu a zároveň trochu rozjetějších článků múže horší nabíječ mít problém při přechodu mezi CC a CV fází nabíjení, to je ale chyba nabíječe, který nestačí balancovat, ale přitom jeho program "nepochopí", že když nestíhá, tak taky může ubrat proud... Slušný nabíječ by ale toto měl zvládat a pak se není třeba rozumně rychlého nabíjení bát, nicméně přes 4-5C bych určitě nešel ani tak, pokud je na baterce udáno dokonce 10C, tak to už bych vůbec nebral vážně..
Jinak co se týče vybití pod 20% kapacity, tak to je obecně vzato pravda, ale trochu zjednodušená. Pro LiPOL je smrtelné, pokud je nějaký trouba vybije někam pod 2,5V na článek pomalým vybíjením (třeba jako přijímačová baterie). Na druhé straně u pohonu s velkým proudem je likvidace baterky docela problém - u racecopteru se mi už mockrát stalo, že jsem s copterem už nedoletěl až k sobě pro totální vysátí baterky "do nuly", o hodnotách napětí se lépe nešířit :-) Jenže to se bavíme o situaci, kdy "neletí" znamená, že to nedá proud něco přes 10C, tedy pořád docela velký a výsledkem tedy je okamžitý nárůst napětí nahoru po vypnutí motoru. Nikomu to sice nedoporučuji k následování, nicméně nezdá se, že by to bateriím příliš vadilo. Co se týče teploty, tak taky je v racecopteru taky pořádná rasovina, ale je to spíš o tom točit více sad a nechat akupack po letu vychladnout a teprve pak nabíjet. Radší 70stupňů po letu a nabíjet až v klidu po vychladnutí než "jen" 50 stupňů, ale připojení k nabíječi okamžitě po letu při této vyšší teplotě...

A jinak pro pobavení a ilustraci, že opravdu jen neteoretizuju přikládám fotku toho, s čím chodím na plac, pro některé návštěvníky Stoupáku to bude ztělesněná noční můra :-) :-)

Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
18. led 2017 13:36 #17856 od Martin Beseda

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
18. led 2017 15:20 #17857 od Aleš Krátký

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. led 2017 00:49 - 23. led 2017 01:05 #17886 od juraj.jurej
Aký je váš názor na môj pohon v ELEMENT 100" letovka je 850g.
Motor: Turnigy 2836 1000kv
hobbyking.com/en_us/turnigy2836-brushless-outrunner-1000kv.html
(podľa príspevkov na fórach mal mať v skutočnosti cca 1200kv aj viac, ale mne sa to podľa merania nezdá)
10x4" cca. 180W/18,5A

ESC: YEP40A (Stačil by aj 30A, ale bol doma a má slušný SBEC 5A - predsa len 6x dig. servo)

Aku.: Hyperion HV G6 3S 1400mAh 30/60C (100g)

Prop.: Aeronaut 10x5" ,kužeľ: PL FAI- 32mm

Mám to len na športové lietanie a nechcel som to čo najľahšie, aby to zvládlo aj nieaký vetrík. Je to môj prvý celolaminátový model tak ma moc nekarhajte. Model mám už osadený a čaká na zálet. Ešte som rozmýšlal nad motorom EMAX 2215/09
www.banggood.com/EMAX-GT2215-09-1180KV-O...odels-p-1052362.html

ELEMENT - 2540 mm

FrSkyTaranis X9D Plus, Siesta, Vitesse V2, Element 100", F5J 3700mm
Přílohy:
Poslední změna: 23. led 2017 01:05 uživatelem juraj.jurej.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. led 2017 06:00 #17887 od Martin Beseda
YEP 30 zvládne napájet bez problémů 8 digi serv. Takto jsem lítal celou loňskou sezonu a budu lítat dál.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. led 2017 16:07 #17896 od Pavel Hloušek
Ahoj Martine,
když už zmiňuješ ten YEP 30, mám doma tohle
www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/eshop/2-...30A-SBEC-4A-AIR-HELI
předpokládám, že je to to samé. Mám problém s tím, že motor začne nabíhat do otáček a po pár vteřinách se jakoby kousne, ztratí otáčky a začne znovu nabíhat. Potom už běží, ale odezva na pohyb pl. páky mě připadá líná. Myslím že je tam něco blbě nastavený, nevíš co? Zkoušel sem měnit časování, ale bylo to horší. Motor leopard 2835-1350, s jiným reglem běhá normálně.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. led 2017 16:38 - 23. led 2017 16:49 #17897 od juraj.jurej
Máš prog. kartu? Ak áno máš vypnuté Heli nastavenia Act. Freew. - OFF a Gov. Mode - OFF
Special Function - Stop (skalibrovať plyn) a - Auto Timing (označiť)

Manual YEP prg. card:

Soubor přílohy:

Název souboru: YEPProgCard.docx
Velikost souboru:22 kB

FrSkyTaranis X9D Plus, Siesta, Vitesse V2, Element 100", F5J 3700mm
Přílohy:
Poslední změna: 23. led 2017 16:49 uživatelem juraj.jurej.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. led 2017 16:42 - 24. led 2017 00:05 #17898 od juraj.jurej
"YEP 30 zvládne napájet bez problémů 8 digi serv. "

S tým súhlasím, len bol doma 40A. Keď to budem chcieť odľahčiť tak ho vymením. Mám aj YEP-30A v druhom modely. (Siesta)

FrSkyTaranis X9D Plus, Siesta, Vitesse V2, Element 100", F5J 3700mm
Poslední změna: 24. led 2017 00:05 uživatelem juraj.jurej.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. led 2017 16:54 #17899 od Martin Horák
Ahoj Pavle mám stejný problém se 100 palcovkou mám tam regl www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/eshop/2-...-40A-Speed-Controlle a motor www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/eshop/6-...urnigy-D28-26-2200kv a občas při startu se motor jednou i vícekrát kousne a znovu rozběhne a pak už běží normálně . Neudělá to vždycky ,tak jsem to zatím neřešil ,ale podívám se na to nastavení reglu . Kartu mám,a nastavil jsem to stejně jako u RCEK kde mám ten samí regl a axi 2208/20 a problém není,tak nevím?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. led 2017 16:57 #17900 od Martin Horák
Ještě zapínám motor 3 polohovým přepínačem a ne pákou plynu. :oops:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.600 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám