file RCEP a nebo něco podobného

Více
24. úno 2016 18:51 #16170 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma Reakce na článek IH
To já si 4) nemyslím. Vemte si to, že se kdekoliv objevíte s letadlem, máte tolik diváků a zájemců o "letadla" že je to až s podivem. A ti, co od hraček přejdou k opravdovým modelům je dost. A pokud mají v okolí kolegy, co lítají závodně, tak je to snadná a rychlá cesta.

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. úno 2016 20:34 #16171 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma Reakce na článek IH
Aleši, mám dva syny. Oba létají. Musím připravit model, nabít baterky, oni tak maximálně vezmou vysílač do ruky. Starší možná i to servo do připraveného rámečku zalepí (když mu seženu rámeček, servo a lepidlo), mladší tak maximálně připlácne obtisk (trošku přeháním, ale jen trošku). Možná jsem někde udělal chybu, nevím, možná to ostatní otcové (Radek N., Malčíkovi, je jich víc???) mají jinak - potom závidím :-(. Na druhou stranu, já kluky chápu, těch lákadel je spousta. H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. úno 2016 06:26 #16172 od Jiří Veselý
Odpověděl Jiří Veselý pro téma Reakce na článek IH
Zdravím.

Jen modeláři, mají možnost v pozdním životním cyklu, zaměstnat celý systém svého bytí. Ostatní budou jen nevrlí dědkové a nebudou mít z ničeho radost, tak jako modelář u svého modelu. A proto hlavy vzhůru a brzy na soutěžích. 300 km teď bude lacinější, tak máme možnost toho využít. Létat se dá všechno a to je nejdůležitější. JIVE.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. úno 2016 07:46 #16173 od Rudolf Rada
Odpověděl Rudolf Rada pro téma Reakce na článek IH
Ahoj všem,
dovolím si malou osobní myšlenku na téma nových modelářů / pilotů, tak jak se o něm zmínili Ivan, Honza a Aleš.

Zcela vyjímečně tak musím NEsouhlasit (naštěstí) s Honzou a jeho názorem č.4. V tomhle jsem naopak velký optimista a utvrzují mě v tom osobní zkušenosti ve smyslu toho co napsal Aleš.
A to mě přivedlo na myšlenku (možná zcestnou), že chyba není v těch co ještě nemodelaří / nelétají ale naopak v nás. Řekl bych, že velká skupina lidí (možná většina) potřebuje nějaký impuls - lidově řečeno "nakopnout" aby se rozhodli něco (cokoli) začít dělat. Je tedy otázkou jaký ten podnět by měl být aby je přivedl k modelařině - k nám.
Ze zkušeností z posledních cca. 2 let z Modelparku říkám: propagace, propagace a znovu propagace. Vždy, všude a na všechno. Už nějakou dobu u nás zveme diváky (tedy potenciální nové modeláře) na téměř všechny akce které klub pořádá. Včetně soutěží. Využíváme plakáty, otiskujeme v místních novinách, píšeme na weby, jsme aktivní na FB. Troufnu si tvrdit že to nese své ovoce. Přibylo dost nových lidí, kteří si přijdou zalétat, klub má nové členy a myslím že je jen otázkou času než někdo z nich zkusí létat soutěžně.
Tohle je jedna z možných cest.
Na organizovanou výchovu dětí / mládeže se nemůžeme spoléhat. Mnoho modelářských kroužků na školách a DDM zaniklo a ruku na srdce, kdo z nás by měl ještě čas a chuť něco takového dělat.

"létat je tak snadné....ale padat je snažší"

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. úno 2016 09:57 #16175 od Pavel Hloušek
Odpověděl Pavel Hloušek pro téma Reakce na článek IH
Předem všechny zdravím. Diskuze se nám již od jednotlivých bodů v mém návrhu odklonila do všeobecné roviny. Vidím to teda tak, že už sem svoje myšlenkové pochody při skládání pravidel dostatečně vysvětlil.

Ohledně nových, nebo chcete li zbytečných kategorií. Něco málo už pamatuju a domnívám se že to není nic nového pod sluncem. Zavzpomínám na krásnou kat. F3J. Když to začalo, scházelo se nás v Chotěboři přes sto soutěžících. MČR bylo myslím limitováno na 150 a bylo plno. Lítalo se převážně s vlastníma érama, soutěžící byli povětšinou V2-kaři. Postupem času se začali objevovat výrobci velmi kvalitních speciálů a v poměrně krátké době to vypadalo tak, že kdo si nekoupil takové éro, neměl šanci. Takže startovní pole začalo řídnout.
Nastala éra elektromotorů. S ní kategorie F5J a levnější RCEV. Bezesporu skvělé kategorie. Jak je tedy možné, že F5J loni létalo 57 pilotů, kdežto tu nehodnotnou, důchodcovskou a já nevím jakou ještě, 64 pilotů ? ( RCEV 68 pilotů, údaje z žebříčku) Jeden důvod bude myslím počet soutěžních lokalit a další, neméně významná, bude její finanční náročnost.
K tomu že jsme extrémisti co pořád něco vymýšlí a nechtějí létat hodnotně ;) Domnívám se, že tato moje kategorie by mohla oslovit modeláře kterým je tak trochu putna jestli jim někdo povolí MČR. To aby sme tu teda náhodou vedle sebe neměli méněcené a plnohodnotnější mistry. Budou to klidně lítat třeba jako společné polétání dle nějakých pravidel, zařazené v ostatních akcích. Sou prostě lidi, kteří si chtějí společně polítat a tak trochu porovnat výkony převážně svých výtvorů, a je jim při tom jedno že nepostoupí do nominace. RCEO je toho myslím právě důkazem. Je to ale kategorie pouze o přistávání a stejná sorta lidí by si ráda zalítala i nějakou tu termiku. Tím se dostávám k tomu, proč lidi jako Ondra nebo já a další vymýšlí něco jako RCEP. Ono totiž když je něco překonané, tak to ještě neznamená, že je to určené k vyhynutí. Teď mě zrovna napadla gramofonová deska :)
Ještě poznámku k bodu 6 v Ivanově článku. Všude píšu, že nechci rozvrtat RCEO, na tom se shodneme. Že by to ale byla vstupní brána pro mladé do světa vrcholového létání, v to bych moc nedoufal. Né že by nemohla, že by to nebylo možné, soutěžních lokalit i soutěží je ve východní části republiky rozprostřeno dost. Loni sem ale pár soutěží objel,byly fajn, věkový průměr soutěžících ale ze zdvořilosti radši neuvedu. :)
Co teda s tím? Já bych nechal každého ať si lítá to co ho baví, z čeho má radost, u čeho si odpočine. Pokud nějaká kategorie opakovaně živoří, tzn. že ji lítá pár lidí pouze v jednom místě, tak bych ji přesunul mezi ostatní akce. To aby těch soutěžních teda nebylo moc.
No ale třeba se pletu :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. úno 2016 09:59 #16176 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma Reakce na článek IH
Kluci, ani nevíte, jak jsem rád, že se mnou nesouhlasíte. Ale zůstávám nepřesvědčeným.

Jo, pěnových poletuch je na každém rohu plno, stejně tak "ohavností" s vrtulemi a bez křídel. A to je to, co kluky baví, blbnout, programovat let po určené trase, natáčet videa.

Na soutěžích vídám pořád stejné "ksichty". Z toho vyplývá, že se náš věkový průměr každým rokem o rok zvětšuje. Jedinou novinkou z poslední doby je zavedení kategorie nad 60 let ;-).

Souhlasím s Rudou, že si za to můžeme sami. Pamatuji si sranda soutěž v Modelparku, která byla určená pouze pro začátečníky, přišli na ni. Pamatuji si, že Vojta (syn) ji odlétal s polomaketou Piper Cherokee. A podle mě nám přesně takovéto akce chybí. S jednoduchými pravidly, pro příchozí (tj. bez licence apod.), odlétatelné s čímkoliv. Myslím, že už jsme to diskutovali tenkrát na stránkách Michala Michny, dokonce, pokud si to pamatuji dobře, zazněl návrh, že by součástí každé soutěže (nebylo jich tolik, tenkrát), měla být nějaká náborová akce, aby mohli příchozí "ochutnat atmosféru".

Nechci tu plakat nad zkažeností světa, nemyslím, že je to pravda, ale jediní mládežníci na soutěžích jsou synkové/dcery dlouholetých modelářů. Ve výčtu nahoře jsem zapoměl na Tomáše H., fakt bych rád slyšel zkušenosti jiných modelářských otců.

Ale i tak, ten bod (4) je mimo hlavní proud, resp. je to úplně jiné téma k diskusi. Já bych byl rád, kdyby se někdo vyjádřil k (1) až (3). Kdybych byl osvícený absolutistický panovník KLeM, tak bych z pravidel spoustu kategorií vyškrtal a zároveň podporoval vznik nových, třeba tím, že bych nezdůrazňoval, nebo řešil jinak, pojištění, licence atd. Alespoň k tomu mě dovedla Ivanova úvaha, i když on to myslel nejspíše úplně jinak.
H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. úno 2016 12:10 #16177 od Rudolf Rada
Odpověděl Rudolf Rada pro téma Reakce na článek IH
Honza také určitě trefil hřebíček na hlavičku. Účast všech, včetně dětí a mládeže je podmíněna členstvím v SMČR - což je s prominutím zvěrstvo.
Tuším loni jsem četl článek jak velký je to problém u lodičkářů, kde značná část dětí je z kroužků v DDM, nemají licenci a tudíž se nesmějí zúčastnit oficiálních závodů.

Ale dost bylo breku (to umí každý).

Navrhuji vytvořit volný koncept jednoduché "náborové" soutěže pro všechny nečleny SMČR, kteří si budou chtít zasoutěžit.
Pravidla velmi jednoduchá (papírotužkovitá), něco málo na způsob RCEx, samozřejmě bez měření pohonu.
Když dáme dohromady něco kloudného jsem ochoten si to hodit na hrb a dejme tomu někdy v období prázdnit takovou "sranda soutěž pro příchozí" uspořádat.

Tož včíl mudrujte.

"létat je tak snadné....ale padat je snažší"

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. úno 2016 13:14 - 25. úno 2016 13:14 #16178 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma Reakce na článek IH
Něco takového jsme párkrát dělali a jmenovalo se to LAMACUP. Vyletělo se s čímkoliv (já to létal s EPP stihačkou) a mělo se nalétat 5 minut a přistát do čtverce cca 40*40m. Samé nové tváře, ale i tak. Jak rozšířit informaci o takového soutěži ? vždy se to šíří jen mezi modeláři hmmm ...¨


ad kategorie. Já bych zrušil klidně RCEJ, to lítá asi 5 lidí. a nemusí mít ofiko, když to lítaj jen pro radost...

A nová kat ? na co pod SMČR ?? prostě to udělejte, pokud to budou lidi lítat, tak se uvidí a může se uvažovat o další kategorii no ne ?

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?
Poslední změna: 25. úno 2016 13:14 uživatelem Aleš Krátký.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. úno 2016 13:26 #16180 od Miroslav Kopecký
Jo taky jsme něco podobného lítali - jmenovalo se to Depron CUP a mělo to i dokonce několikaletou historii. Ale bohužel, lidi začali postupně odpadat a noví nepřicházeli i když jsme měli vlákno na RCMánii, takže se o té aktivitě vědělo.Takže cca 2 roky zpátky zašla celá věc na úbytě. :( . Pravidla byla v něčem jednodušší, v něčem zase složitější-jednodušší v tom, že se vůbec nebodovalo přistání-bylo to opravdu o nalétání času v termice. Složitější v té "technické" části-byl omezený motor (hmotností) a baterka (2S). Co ale bylo nejpodstatnější, model musel být vlastní stavba a převládající materiál křídla musela být jakákoli pěna (proto Depron CUP).

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. úno 2016 13:30 #16181 od Rudolf Rada
Odpověděl Rudolf Rada pro téma Reakce na článek IH
Díky za první náměty.
Já už sám sebe ukecal že do toho jdu (já blbec).

Aleši nějaké další podrobnosti k LAMA, nebo to byla celá pravidla?
Případně prosím o přesun do nového vlákna od mého předchozího příspěvku. Dej tomu nějakej pěknej název :-)
Díky

"létat je tak snadné....ale padat je snažší"

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.518 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám