file Stopalcovka

Více
11. zář 2013 12:54 #10713 od Aleš Krátký

Radek Novotny napsal: Aleši, zkus taky jednou něco postavit, ať se nebavíme jen v teoretické rovině... :lol: hihihihihihi...
Já v zimě stavět 100% budu... :evil:


Nemám důvod, když matroš výjde více než nové éro ve špičkové kvalitě.

Blba ale ze mně nedělej. Postavit 2M nebo 2,5M je stejný opruz a né že to nejde.

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. zář 2013 13:01 #10715 od Tomas Hruby

Radek Novotny napsal: Aleši, zkus taky jednou něco postavit, ať se nebavíme jen v teoretické rovině... :lol: hihihihihihi...

Já v zimě stavět 100% budu... :evil:


No, já mám Radku teď rozdělané vlastně tři modely (ne přímo na 100 palců i když jeden by použít šel), tak o tom snad něco vím. A můj názor je v tomto celkem jednoznačný - velmi dobrou "stopalcovku" udělám ve variantě PS-balza (či dýha), případně i konstrukční rozhodně snáze, než RCEK třeba 220cm, kde se musím dostat na danou hmotnost, ale přitom má být tuhé a pronikavé. Na volbu koncepce by bylo skoro lépe otevřít samostatný thread, může to být zajímavější než hádky o pravidlech. Obecně ale s tvrzením tvého bráchy moc nesouhlasím, ony právě "káčka" na vrcholu svého vývoje jsou pro domácí stavbu dost ožehavé téma a konstrukční provedení je omezovalo možná víc, než to bude u stopalců. Pak se to zase zkomplikuje, když se jde nad tři metry, ale stavba něčeho v třídě 2,5m/700g mi přijde dost v pohodě.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. zář 2013 13:05 #10716 od Tomas Hruby

Aleš Krátký napsal: Nemám důvod, když matroš výjde více než nové éro ve špičkové kvalitě.


No, zrovna tohle ale hodně přeháníš... Materiál sice zadarmo není, ale postavit třeba konstrukční model za poměrně málo peněz jde. Spíš je to o ochotě a možnosti tomu věnovat čas, s tím sám hodně zápasím, vlastní stavba ale vychází docela dobře.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. zář 2013 13:13 #10717 od Aleš Krátký
ok upravuju :
mně vyjde dráž materiál než nové letadlo. Kvalitou a výkony se ani nepříblížím továrnímu kusu a to nemluvím o čase.

To zní lépe.

dobře?

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. zář 2013 13:49 #10718 od Aleš Krátký
Takže dneska upravuju, a posilam na dalsi kolecko.
po mnoha telefonatech mame snad jasno a až bude další upravená verze tak ji zde hodím.

do té doby nemáme co řešit a nad čím diskutovat.

hawk.

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. zář 2013 13:55 #10719 od Petr Dušek
Jenom se zeptám, v pravidlech jsem to nějak nenašel - může se v RCEV (1) zapnout motor před signálem?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
12. zář 2013 05:41 - 12. zář 2013 05:58 #10722 od Petr Koláska
Může, ale letadlo samozřejmě nesmí opustit ruku pilota/pomocníka dříve než po startovním signálu.

Dřívějším spuštěním motoru soutežící ale nic moc nezíská, takže nevím, proč by si někdo huntoval pohon staticky na zemi.

Krom toho - výškoměry mají nastaven limit běhu motoru 30 vteřin, takže se závodník spuštěním ještě před startem sám okrádá o motorový čas ve vzduchu - což opravdu není zrovna taktické.

A navíc je tam nebezpečí, že pokud jej zapne opravdu brzo a zjistí, že to tzv. přepálil, už jej až do startu nemůže vypnout - protože když to udělá, musí znovu restartovat výškoměr, jinak má za následný let 0 - a na to už obvykle není čas (výškoměr totiž vezme i krátké vypnutí a následný opětovný start motoru jako opakované spuštění motoru a vypíše nuly).

V souvislosti s tímhle je potřeba si dávat pozor i na tzv. předletové zkoušky stroje - Zapnu letadlo, vyzkouším K, S, V, K, ale už nemůžu zkusit motor! Resp. můžu, ale pak musím opět resetovat výškoměr, abych neměl za let 0... Takže bacha zvyk z RCEK "zapnu, zahýbu, roztočím na vteřinu motor a jdu na start".

Suma sumárum - nikdo dobrovolně motor před signálem nezapne, pokud není magor, proto to není potřeba v pravidlech ošetřovat.
Spíše se tam musel vyřešit opačný problém - aby nedocházelo k tomu, že závodník letadlo odhodí BEZ motoru a ten zapne třeba až po několika vteřinách bezmotorového kluzu..... Proto je definice vzletu tak jak je.
Poslední změna: 12. zář 2013 05:58 uživatelem Petr Koláska.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
12. zář 2013 06:25 #10723 od Petr Dušek

Petr Koláska napsal: Suma sumárum - nikdo dobrovolně motor před signálem nezapne, pokud není magor, proto to není potřeba v pravidlech ošetřovat.

Dík za odpověď, ale právě proto, že v současnosti asi létá F5J dost "magorů", kteří motor zapínají již před signálem, tak od 1.1.2014 je to v pravidlech zakázané, dokonce pod pokutou -100 bodů.
Snad by bylo dobré to u obou kategorií sjednotit, aby se to nepletlo?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
12. zář 2013 07:03 #10724 od Tomas Hruby
Co já vím, tak se to zapnutí předem řeší výhradně kvůli možnému riziku, že při běžícím motoru nebude slyšet signál a třeba by byl někdo na sousedním stanovišti poškozen. Popravdě mi to přijde jako zbytečné, motory F5J jsou celkem tiché (v době "svářeček" to smysl mělo), ale asi to někomu vadilo, tak to cpal do pravidel.

Osobně bych to u stopalcovek klidně ignoroval a nekomplikoval soutěžícím ani pořadatelům život dalším možným zdrojem sporů...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
12. zář 2013 07:28 #10725 od Petr Dušek
Zákaz předčasného spuštění motoru platí i v RCEK, piloti to znají a zdrojem sporů to podle mne na soutěžích není. Stačí našpicovat uši a do sirény prostě musíš slyšet jenom ticho.

Jestli se v nové kategorii má zavádět změna, to nechť posoudí ti co pravidla připomínkují a schvalují, svůj názor jsem napsal.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.413 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám