file Daidalos - dotazy ke stavbě

Více
04. zář 2013 09:29 #10578 od Vladimír Čermák
D47S jsou třeba vhodné pro vrtulník, vem určitě ty D47 !!!

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. zář 2013 18:52 - 09. zář 2013 18:53 #10619 od Miroslav Kopecký
Tak jsem se pustil do stavby, podle návodu od ypsi to docela jde, jen před každým říznutím do čehokoli se mi orosí čelo :) . Teď se chystám seříznout gondolu a nikde jsem nenašel údaj o tom, jak má být vyosený motor - cca 2st doprava, 2 st dolů? (tak to mám u většiny modelů, které jsou podobné Daidalovi). A ještě - není nějaký trik, jak to na té gondolce co nejpřesněji vyznačit? Dělám to teď tak, že mám šablonu s kruhovými otvory o různém průměru, takže když jí dám kolmo k pracovní desce, zasunu gondolu, kterou srovnám tak, aby nasazená oc. trubka byla "ve váze" a ve vodorovném směru srovnám gondolu podle švu do kolmice se šablonou, tak předpokládám, že bych měl mít rovinu řezu kolmou na osu trupu ve všech směrech. Ale jak odměřím na tomhle dva stupně? Nebo to moc řeším a stačí to fiknout kolmo s tím, že to pak dobrousím +- do vyosení? :)
Poslední změna: 09. zář 2013 18:53 uživatelem Miroslav Kopecký.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
13. zář 2013 14:26 #10765 od Jiří Michálek
Dobrý den, jsem nový v této kategorii, a začínám taky stavět Daidala tak se přidám do tohoto tématu. Mám fungl nového 250 cm Daidala a potřebuji ověřit místa vrtání pro spojení děleného křídla s trupem. V návodu je psáno 30 a 130 mm od náběžky. 130 mm ale vychází asi 10 mm za ten zadní krátký rovingový nosník. Tak se raději ptám, jestli ty zadní šrouby nemají být v ose toho rovingu. Mám pocit, že na fotkách Daidalů, které na tomto fóru jsou k vidění to mají všichni právě v ose těch zadních krátkých rovingů. Taky nevím, jestli je od výrobce toto místo pod páskem z uhlíkové tkaniny už nějak vyztuženo, aby se nepromačkávalo pod šroubem, nebo jestli je třeba udělat pouzdro ze zálivky pryskyřicí ? Jen připomínám, že jde o dělené křídlo. Vím, že jsou to dotazy na výrobce, ale dnes mi nebere telefon a už bych do toho rád říznul. Díky

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
13. zář 2013 14:44 - 13. zář 2013 14:59 #10766 od Petr Koláska
Vyztužení pro šrouby, které už je provedeno výrobcem, je vždy 30 a 130 mm od náběžky, se zadním uhlíkovým páskem to nemá spojitost - ten je tam proto, aby křídlo při ostřejších přistáních nepraskalo v místech, kde to mělo u předchozích modelů (200 a 230) ve zvyku - tedy ve vnitřních rozích klapek.

To, že to u jiných strojů vychází právě do osy toho pásku, je spíše náhoda - prostě ti je u tvého kusu posunuli o 10 mm dopředu, což nemá na funkci živočicháře vliv. Nehledě na to, že zdání z fotek klame - já koukám na svou fotku tady na fóru, kde to vypadá, že je to taky v ose, a přitom jsou šrouby dobrých 5 mm za osou... U nás lítá jeden model, kam je zapoměli dát úplně :) Aplikuje je tam jiný člověk, než který dělá kompletaci křídel a prostě tehdy zapoměl (byl to jeden z prvních kusů, zakázkově barvený) - budoucí majitel letadla (Petr Kurjan) dostal slevu a vyřešil to uhlíkovou trubičkou zalepenou do křídla.
Poslední změna: 13. zář 2013 14:59 uživatelem Petr Koláska.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
13. zář 2013 15:00 #10767 od Jiří Michálek
Děkuji za rychlou odpověď. Ještě bych se chtěl zeptat, jestli máte nějaký fígl, jak prořezáváte trubku trupu v místě osazení směrovky, když ta směrovka touto trubkou prochází ?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
13. zář 2013 15:09 - 13. zář 2013 15:12 #10768 od Petr Koláska
Ideální nástroj na tohle je Dremel a tenký rozbrušovací kotouček, za 5 minut není co řešit.... Pokud není, tak lupenková pilka s listem na kov (nebo při nejhorším i obyčejná pilka na kov) a následně opatrně dobrousit (tenký pilník, výborně funguje ten manželčin na nehty, ale pššššt :) ). Drážka musí být tak široká, aby se do ní směrovka dala bez násilí zasunout.
Poslední změna: 13. zář 2013 15:12 uživatelem Petr Koláska.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
13. zář 2013 15:17 #10769 od Jiří Michálek
Dremela a lupínku mám, jde mi spíš o to, jestli postupně zvětšujete škvíru, až tam směrovka pasuje, nebo jestli nejde profil směrovky nějak na tu trubku přenést. (Abych zkrátka nakonec tu díru neudělal moc velkou).

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
13. zář 2013 19:26 - 13. zář 2013 19:30 #10780 od Petr Koláska
Tak na tohle neexistuje univerzální návod - pokud se s tím chce někomu babrat, vybrousí si díru přesně podle profilu směrovky. A někdo prostě vyřízne obdélníkovou drážku širokou stejně jako je síla směrovky a prostor "do profilu" vyplní po zalepení hustým epoxidem s mikrobalony. A co se přesnosti týče, tak pokud nemám zaručeno, že to udělám fakt přesně, je vždycky lépe je vždycky říznout méně a dobrousit než to pak tmelit, dodělávat, nastavovat....
Poslední změna: 13. zář 2013 19:30 uživatelem Petr Koláska.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
13. zář 2013 19:37 #10781 od Aleš Krátký
jakou smerovku mas ? klasickou "malou" co se dava ze zhora na trubku nebo hazedlovou,co je nad i pod trubkou ?

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
13. zář 2013 22:20 #10783 od Petr Dušek

Petr Koláska napsal: V... což nemá na funkci živočicháře vliv...

...rostlináře!... ;)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.450 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám