file Daidalos - dotazy ke stavbě

Více
06. říj 2013 18:32 #11096 od Jiří Veselovský
Jo Tome, souhlas. On je hlavní problém v psané komunikaci, protože srozumitelně něco popsat zabere habaděj místa. No a když to zkrátím, tak z toho vyjde třeba to co včera. Proto jsem raději přidal odkazy, kde třeba Klington je 100%.
Daleko efektivnější by bylo to opravdu někomu dát na páčky a vidělo by se hned. Stále totiž vycházím z toho, že kolega má zkušenost z F3F, tudíž nezačíná na zelené louce.
Jinak tvoje poznámka byla na místě. Zdravím tě i Martina.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. říj 2013 08:44 #11130 od Miroslav Kopecký
Tak Daisalos byl včera poprvé ve vzduchu. Jedním slovem-paráda :) !!!!

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. říj 2013 09:55 #11297 od Jiří Michálek
Hlásím dalšího Daidala ve vzduchu, očekávání naplněna, ALE:
Mám velké vůle na klapkách, chci to předělat. Náhony mám ze závitového drátu M2 a plastových mikrovidliček MP-JET, které mám na obou stranách, takže 2 ks na táhlo. Když jsem pátral, kde ta vůle je, zjistil jsem, že čep v páce na klapce i na servu má nulovou vůli, ale vůle je ve vidličce na straně s hlavičkou čepu, kde je otvor ve vidličce větší, než průměr čepu. Na dvou vidličkách už to dělá docela dost, a když k tomu přičtu vůli serva Dymond D 60, tak má klapka na odtokovce vůli 3 mm.
Máte nějaké lepší řešení, než mikro vidličky MP-Jet ? Rád bych, aby se dala délka táhla lehce "doladit".
Děkuji.
PS. U křidélek, kde nepotřebuji tak velké výchylky a kde není problém mírnou nepřesnost délky táhla doladit subtrimem mám pevná táhla ze struny a tam je vůle nulová (pouze vůle serva).

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. úno 2014 16:54 #11712 od Miroslav

Jiří Veselovský napsal: Pokud máš zkušenost s klapkama ze svaháků, tak tady to pro tebe bude brnkačka. Myslím si, že je téměř zbytečné, aby ti to někdo takhle dopodrobna oměřoval, protože to má každý udělaný jinak. Tím mám na mysli třeba provedení "spodní", popř. "vrchní". No a jak ses už zmínil, tak u svaháku jsi to měl na devadesát a tak to tady udělej taky a hotovka. Ve finále můžeš pomocí subtrimu nebo mechanicky trochu ubrat, protože opravdu stačí vyklápět klapky na míň než devadesát. Ale pozor, důvodem není to, že by se to při zavření vylilo a někam upadlo, to ani náhodou. Zajedno máš možnost si na vysílači klapky zpomalit a za druhé, a to hlavně, musíš je mít na plynovém knyplu (společně s křidýlky) a tím máš k dispozici celou jeho dráhu, abys klapky ovládal tak jak potřebuješ. Tohle určitě víš.
Rekapitulace. Pokud si představíš geometrii požadovaného pohybu (dráhy) klapky, tak se zkušeností z F3F nemůžeš udělat chybu, ať už se rozhodneš, že povedeš táhlo vrchem nebo spodem.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. úno 2014 08:08 #11715 od Ivan Horejsi
My delame do pacek na servech zavit M2, na L-duralovem tahle je také zavit. Tahlo se otaci v zavitu. Takze tady je vule nulova.
Na druhem konci mikro MP-JET, ale cep je 1,1 a když není vrtak 1,1 tak se snadno udelaji vule.

Velke výchylky u motyla (to asi není ten pripad) mohou způsobit zanik eroplanu. Ocas proste prestane fungovat. Vlastní experiment :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. úno 2014 09:07 #11716 od Milan Chalupník
MP Jet mikrovidlička bílá stávala polovic co černá a měla vůli čepu, nevím ale jaké jsi použil. Závitové uchycení na páce serva co popisuje Ivan, také používám všude s radostí, levné a nulovůlové, ve švadlence je potřeba vybrat kvalitní tvrdé duralové jehlice 2mm, závit řezat s pomocí lihu (myslím tím mazat řez, sebe mazat něčím kvalitnějším).

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. úno 2014 10:08 - 10. úno 2014 10:37 #11717 od Petr Koláska
Minimalizace vůlí u čepů 1,1 se dá na straně páky serva vyřešit předvrtáním 1 vrtákem, přiměřeným nahřátím čepu (ne doruda) a jeho vtlačením do páky (pokud je tedy plastová).... vytáhnout, začistit.... vůle 0 0 nic....

Na straně páky v kormidle buď volit mosaz (ta má obvykle díry přesně dle čepů) a v případě sklotextitu opět předvrtat 1 vrtákem a pak opatrná mravenčí práce jehlovým pilníkem.

Jinak vidličky používám černé MP JET a ještě se mi nestalo, že by chodil čep ve vidličce. vždycky je (když je) ta vůle obvykle jinde (čep/páka, vidlička/táhlo). ovšem vůle 3 mm na klapkách už je u Daidala fakt dost - to je pomalu rozsah trimu odtokovky od přeskoku až po termiku, nehledě na možnosti flutteru.

No a nejlepší řešení je vybodnout se na vidličky (protože sklotextit tu vůli časem stejně vytvoří, působí na mosazný čep jako výborný brusný papír) a raději použít variantu popsanou výše (eLko + závit jako jištění proti vypadnutí na straně páky serva) a na druhou stranu kulák... dá se sehnat i dost malý na to, aby se bez problémů mohl použít na Daidalovi. Kulička mezi dvě páky, napevno stáhnout šroubkem. Schematicky naznačeno to vypadá asi takhle:


Neklame-li mě má sklerotická mysl, tak naživo to takhle má na klapkách Daidala Petr Kurjan a ve spojení s křížovým náhonem vnitřkem křídla jsou ty klapky jak beton ;)
Přílohy:
Poslední změna: 10. úno 2014 10:37 uživatelem Petr Koláska.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. úno 2014 10:17 #11718 od Aleš Krátký

Ivan Horejsi napsal: Vlastní experiment :-)


tak to pobavilo :)

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
10. úno 2014 19:06 - 10. úno 2014 19:07 #11721 od Milan Chalupník
Jelikož písemná forma není dostatečná, tak na četná přání čtenářů stoupáku připojuji tato foto:
milanchalupnik.rajce.idnes.cz/tahlo_M2/
Poslední změna: 10. úno 2014 19:07 uživatelem Milan Chalupník.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
11. úno 2014 14:54 #11735 od Ivan Horejsi
OT, z Norimberku: Aeronaut ma konecne listy 10x5. Jestli jsem poslední kdo to vi, tak se omlouvam.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.536 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám