file Stavba F5j větroně

Více
13. led 2016 16:28 #16002 od Petr Maňásek
Odpověděl Petr Maňásek pro téma Stavba F5j větroně
Zdravím,
s jakou pevností v tlaku/tahu se dá u uvedených pásnic počítat při návrhu ?
400 MPa ?

Dík Petr

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
13. led 2016 20:56 #16006 od Tomáš Hlavinka
Odpověděl Tomáš Hlavinka pro téma Stavba F5j větroně
Na to nedovedu přesně odpovědět a už vůbec to nedovedu zaručit. Bude to však řádové více v tahu možná 2000MPa.
Vycházel bych z katalogových listů Tenax IMS 65. Pro představu dvě pásnice o šířce 11mm a tlušťce 1,5mm snesou třeba toto:


je to však také dost o potahu křídla, né jenom o nosníku a jeho pásnicích

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
31. led 2016 20:07 #16059 od Martin Beseda
Odpověděl Martin Beseda pro téma Stavba F5j větroně
Mám potaženo, klapky nalepeny. Zatím bez táhel a serv. Nechám na později. Ale už se to blíží... :)



Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. úno 2016 21:57 #16064 od Martin Beseda
Odpověděl Martin Beseda pro téma Stavba F5j větroně
Prosím Vás o pomoc se zapojením Přímače, serv, baterky a regulátoru. Už několik dnů se tím zabývám a nejsem spokojený. Funguje to dobře, ale nelíbí se mi napájení přijímače a všech serv přez výškoměr. Dotaz směřuji spíš na ty, co mají Graupnera. Jde o Vysílač MC,20 s přijímačem GR-24, regulátor Graupner 45A, baterie 3x Life 1100mAh, výškoměr altis V4. Křidélka mám v přímači na pozicích 2, 5, 11, 12, vztlaky na 6, 7. Vop a Sop je na 3 a 4. Motor, teda regulátor napojený přes výškoměr je na pozici 1.
Zvažoval jsem už i externí zdroj pro RC, nezávisle na regulátoru. To mi ale nefunguje. Nelze napájet přímač ve zbylých vstupech. Nevím, co dělám blbě.
Teď mám napájení přes výškoměr, ale i kolem něj jsem protáhl kabel napájení. Pokud by výškoměr z jakéhokoli důvodu selhal (už se mi to párkrát stalo), RC by mělo fungovat dál, ale je to stále napájené z regulátoru. Zatím teda to funguje tak, jak jsem popisoval výše, ale chtěl bych pocitově jistější provedení. Pokud to vůbec jde. Po loňské havárii nechci nic podcenit.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
03. úno 2016 06:58 - 03. úno 2016 07:16 #16067 od Petr Koláska
Odpověděl Petr Koláska pro téma Stavba F5j větroně
A co ti brání dát na + a - póly pozice 1 jakýkoliv externí zdroj pro RC a z regulátoru přes výškoměr zapojit pouze signál? :) Ale takový soukromý tip je, že pravděpodobnost, že zapomeneš nabít onen externí zdroj je mnohem vyšší, než že selže regl. Když už, tak nějaký spolehlivý externí BEC napojený přímo na pohonnou baterii ... A napájení přes výškoměr je opravdu zvýšené riziko, které opět snížíš prostým vedení napájení přímo z reglu do přijímače. Stačí si trochu pohrát s kablíkama, jen tak "z fabriky" to takhle zapojit nepůjde...

(a pak stejně spadneš na kouslé servo... takže to máš fuk) :whistle:

EDIT: Já zase pro změnu neznám onen přijímač, ale nemají obvykle přijímače tak náhodou + a - větve všech pozic propojené? Takže napájet by měl jít z kterékoliv pozice :ohmy: Samozřejmostí je napájet jej pouze z jednoho zdroje.
Poslední změna: 03. úno 2016 07:16 uživatelem Petr Koláska.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
03. úno 2016 07:00 #16068 od David Hromka
Odpověděl David Hromka pro téma Stavba F5j větroně
Zvažoval jsem už i externí zdroj pro RC, nezávisle na regulátoru. To mi ale nefunguje. Nelze napájet přímač ve zbylých vstupech. Nevím, co dělám blbě.


Můžeš prosím postnout fotku zapojení, kdy ti to nefunguje? Altise nemám, ale nejde jednoduše onen altis elektricky přemostit?

Myslím tím, vyndat + v konektoru od regulátoru do altise, a dát toto vyndané + z regulátoru do libovolného + ve zbývajících volných zdířek přijímače..


Ha našel sem manuál - Prostě něco ve smyslu manuálu strana 6 - všimni si vyndaného + na straně regulátoru
www.aerobtec.com/download/AltisMicroManual_en.pdf

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
03. úno 2016 08:06 #16070 od Ivan Horejsi
Odpověděl Ivan Horejsi pro téma Stavba F5j větroně
Dve schemata zapojeni Altisu jsou v navodu pro V4 na nasich strankach.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
04. úno 2016 08:25 #16079 od Martin Beseda
Odpověděl Martin Beseda pro téma Stavba F5j větroně
Zatím je to zapojené přez výškoměr a pro jistotu i kolem něj. Na stole to funguje. Jenom se mi nezdá občasný pokles napětí na přímači. Není to způsobeno menším napájecím proudem z regulátoru? Je fakt, že se to děje jenom při rychém pohybu všech serv najednou.
A nakonec mi hmotnost celého letadla vyšla na 1685g. Může se to nepatrně změnit, pokud budu jinak vyvažovat něž předtím.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
04. úno 2016 10:49 - 04. úno 2016 10:53 #16080 od Petr Koláska
Odpověděl Petr Koláska pro téma Stavba F5j větroně

Martin Beseda napsal: Jenom se mi nezdá občasný pokles napětí na přímači. Není to způsobeno menším napájecím proudem z regulátoru?


Je. O kolik je ten pokles a kolik A je schopen dát BEC z reglu? Koukni se na odběry jednotlivých serv, přidej rozumnou rezervu a uvidíš, kolik potřebuješ. Pokud má BEC v regulátoru méně, tak externí BEC. Pro šestiservové křídlo + 2 serva S+V bych to viděl na rozumné minimum okolo 5A... Já mám na 8servové Alegrii BEC 5,5V/6A
Poslední změna: 04. úno 2016 10:53 uživatelem Petr Koláska.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
04. úno 2016 11:22 - 04. úno 2016 11:28 #16081 od Martin Beseda
Odpověděl Martin Beseda pro téma Stavba F5j větroně
Je to tento regulátor:
Graupner - Brushless control + Telemetrie 45 G3,5 HoTT
Střídavý telemetrický mikroprocesorový letecký/heli regulátor otáček 45 A s SBEC (5-8,0V/3A a krátkodobě až 10A)

Myslel jsem si, že když zvládá krátkodobě 10A tak to je OK.
Kolik odebírají serva nevím. Nikde jsem to nenašel. Jenom data na stránkách pana Hořejšího a Jina, ale tam je jenom napětí.
Jak jsem psal, když nastavím alarm na npětí přímače nad 4,5V, tak se občas ozve. Jinak žádný výpadek. Nebo přenastavit ten alarm?
Ještě jsem našel v návodu k regulátoru, že trvalý proud je 3A a max. je 10A.
Poslední změna: 04. úno 2016 11:28 uživatelem Martin Beseda.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.520 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám