file Co byste si koupili za letadlo na nové F5J FAI?

Více
29. čec 2011 10:15 #4746 od Tomas Hruby
Zatím ryze teoretická otázka, nicméně ryze předběžně jsem začal uvažovat o doplnění výbavy o nějak model nad 3m.

Předběžná kritéria jsem si dal tato jako nezbytná:
1) Jen jeden model, tedy jistá univerzálnost, na to, abych si koupil jeden speciál do větru a druhý do klidu nemám prostor
2) Cenový limit cca 20000 - samozřejmě čím méně, tím lépe, nicméně 20k za to dám (výbavu asi dám dohromady gratis).
3) Krátká dodací lhůta - sice s nákupem nespěchám, ale až se rozhodnu, tak to chci mít brzy, čekání dva měsíce neakceptuji
4) Model musí být konkurenceschopný i na vyšší úrovni - netrvám na úplné špičce, ale nesmí to být ani náhražka.
K tomu doplňková kritéria:
5) Neuškodila by slušná pevnost, aby to sneslo aspoň 25m/s stoupavost pro alternativní použití v F5J Euro
6) Musí se mi líbit :-)

Když jsem zkoumal nabídku, tak nalézám toto:

Mírný favorit je Pulsar 3600 http://www.hyperflight.co.uk/products.a ... -6-esoarer . Do cenového limitu se vejde, líbí se mi, na diskusi je pouze univerzálnost (v klidu budu určitě lepší než za větru) a i bod 5 bude dost na hraně.

Ekonomicky dobře vychází polský High-Aspect , viz http://www.arthobby.pl/arthobby1/shop.html , tam už se k tomu musíte doklikat. Cena pod 10k, ale mám jisté pochybnosti v bodech 4 a 5, nehledě k doplňkovému bodu 6.

Dobře dostupný je i Shadow (třeba http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=71939 ), cena je na limitu, ale je v něm. Nicméně je to trochu opak Pulsaru - posunuto spíš směrem k trochu silnějšímu větru. Nicméně pořád je to reálná varianta.

Co vás napadá dále? Elektro F3J mě sice napadá víc, ale cena už je obvykle znatelně nad limit, který jsem si dal, navíc až příliš často se výrobci dostávají do rozporu s bodem 3. Naopak z ekonomické třídy dělá nějaké nové třímetrovky Topmodel, ale údaje o hmotnosti mě moc nepřesvědčují. Ale uvítám další nápady...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

vpmodel

Více
29. čec 2011 12:15 #4747 od Petr Šrámek
Ahoj,
právě jsem zalétal tento model http://lmk-chotebor.rajce.idnes.cz/stavba_Dragonfly/
video ze záletu: http://rc-plachtak.rajce.idnes.cz/Dobko ... strong.jpg
odkaz: http://www.valentamodel.cz/35.htm
zatím nemohu víc říct, až bude mít více letů za sebou.
Ale musíš se zeptat na dodací lhůtu.

:-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
29. čec 2011 14:25 #4748 od Petr Dušek
Tomáši, jistě to víš, ale jen pro jistotu malé upozornění. Levnější "F3J", jako je třeba odkazovaný Shadow, bývají pouze v GFK (sklo) provedení, nižší cena pak znamená vyšší hmotnost. Prázdná hmotnost přes 1500g už je moc. Lepší a lehčí varianty s uhlíkem už jdou přes 1000E...
V porovnání cena-kvalita-hmotnost asi nejlépe vychází Koudelkův Superstarlight , ale krátká dodací lhůta tam jistě nehrozí.
Já osobně, kdybych nečekaně zbohatl, tak volím Pike Perfect. Jinak po úspěchu s novým káčkem chystám stavbu vakuové třímetrovky (3,3m/67dm2), to se mi zdá jako rozumná varianta. Ne že bych (přepočteno na prac. hodiny) moc ušetřil, ale ten pocit že mám originál... :lol:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
30. čec 2011 10:22 #4749 od Tomas Hruby
Ahoj Petře, co se týče Shadow a podobných modelů, tak jsem právě kvůli hmotnosti psal, že to je na rozdíl od Pulsaru víc do větru. Na druhé straně bych to ale zas tak nedramatizoval - pro F5J FAI ti stačí tak 500W příkon a to je dneska celkem lehoučké. Jestliře váží Shadow prázdný asi 1600g, tak se musíš vejít do cca 2200g, možná i 2100g a to není na letadlo o rozpětí 3650mm zas tak moc. Problém je to spíš pro F5J Euro, kde nějaký 2kW pohon bude minimálně o 200g těžší a ještě navíc ta vyšší hmotnost bude vadit i při letu nahoru, nejen při kluzu.
Pro F5J FAI to ale asi nebude tak zlé, i když bych jistě uvítal tak 200-400g dolů...

Jinak mě se asi nejvíc líbí Supra od Vladimir model (je z formy, ne vakuovaná), ale cena už je nad limit. Pokud mě to popadně a budu chtít "vyhodit peníze", tak to asi bude favorit ;)

Co se týče domácí stavby, tak na to nemám prostě čas. Laminování navíc neumím, nicméně třeba variaci na Bubble Dancera od Drely bych dokázal určitě, ale není čas a nejsou lidi, tudy pro mě cesta nevede :-(

K tomu druhému příspěvku o Dragonfly - kolik to prosím váží? Na fotkách je jeden snímek na váze, která ukazuje 2458g, což je docela dost, navíc mi ale není jasné, jestli je to i s výbavou - pokud je to 2458g třeba bez aku, tak to je děsně moc a beru to jako definitivní škrtnutí tohoto modelu z úvah.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
30. čec 2011 11:06 #4750 od Petr Dušek
V katalogu FVK se vedle Supry objevil nový model Dynamic F3J , nevypadá špatně, ale váhově je na tom asi jako Shadow. Je fakt, že s lehkým pohonem by se asi dalo dostat na 2200g.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
30. čec 2011 11:26 #4751 od Jan Kubica
Tomáši,

Test Dragonfly je na http://f5j.es :
http://f5j.es/2010/08/09/dragonfly-de-v ... hernandez/
http://f5j.es/2010/09/20/dragonfly-de-v ... hernandez/
(google překlad do češtiny je ale za hranicí srozumitelnosti, do angličtiny v pohodě).
Letovka 2200 g a několik kombinací pohonů. Uvažoval jsem o něm také.

Jinak za mě to rozhodování vyřešila náhoda a modelářský kolega - dostal jsem staré F3J. Doma ho ještě nemám, když jsem se na něj byl podívat, tak jsem se "pos... z vlastní odvahy", a vzal si čas na rozmyšlenou. Ale už jsem se rozmyslel, zkusím to. Pohon ale uvažuji jen na Autonomy a F5J. Mimochodem, ona ústecká parta připravuje F5J/Autonomy speciál (proto si dělají v hangáru místo :-) ), ale to bude až na jaře. Ostatně součástí darovací smlouvy je doložka, že je s tím starým "křápem" nepobiju :lol: .

Další možností je zapojit Leoše Svobodu, už jsme se s ním o tom bavili několikrát. To ale jen v případě, že by se Ti chtělo navrhovat a vyvíjet.
H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
30. čec 2011 13:00 #4752 od Tomas Hruby
Honzo k tomu pohonu - podle mě i F5J FAI chce tak aspoň 500W. Na první pohled nepotřebuješ sice až tak moc výkonu na rychlé stoupání, na druhé stranu ale může být žádoucí stoupat po větru a případně letět docela rychle na motor v horizontu. Pořád na to stačí docela levný pohon, nic extra složitého, ale přece jen nepočítej s nějakým "Autonomy slowflyerem".

Jinak z těch konstrukčních s Dboxem je tu ještě nová Super AVA PRO 3,7m (Hyperflight to má jako Avalon), což je hodně předělaná AVA a vypadá to velmi zajímavě, bohužel ale dost poskočila nahoru i cena. Stát to podobné peníze jako Pulsar 3,6, tak to asi koupím a dál nevybírám, bohužel to ale dělá minimálně 200, spíš ale 300EUR nahoru.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
30. čec 2011 13:53 #4753 od Jan Kubica

Tomas Hruby napsal: Honzo k tomu pohonu - podle mě i F5J FAI chce tak aspoň 500W. Na první pohled nepotřebuješ sice až tak moc výkonu na rychlé stoupání, na druhé stranu ale může být žádoucí stoupat po větru a případně letět docela rychle na motor v horizontu. Pořád na to stačí docela levný pohon, nic extra složitého, ale přece jen nepočítej s nějakým "Autonomy slowflyerem".


Tomáši, většinou létají (v Itálii) Autonomy se 2čl., F5J se 3čl. a "toskánskou formuli" (což je zhruba Eurocup) se 4čl. Lipol. Myslím, že Petr to s Nyxem má taky tak nějak.

Já předběžně uvažuji se 600 W (bůhví, kolik to bude nakonec vážit, řekl bych, že letovka bude blíže ke 3 než ke 2 kg), tj. 4článek a 40 A. Přemýšlím buď nad oběžkou 2826/3548 napřímo, ale taky se chodím "mlsně oblizovat" nad Reisenauerem ( něco jako http://www.reisenauer.de/artikeldetails.php5?aid=1117 ), ta "mrňavost" je lákavá. Omlouvám se, že je to trochu OT.

Není Pulsar i AVA od stejného výrobce? Nebo jsou na Ukrajině 2? Jinak všichni pějí chválu na Supru, ale mě osobně by zabilo dát takové prachy za eroplán. Další možností je nechat si ji postavit, vakuování už zvládlo dost lidí (v Praze Petr Jeremiáš, Honza Micka s Rudou, ...), teď jsem viděl v RC Revue, že s "jako Suprou" létají RCVS házedláři. I když nevím, fakt je, že vakuovaných 2M je dost, větších modelů moc ne, i na Slovensku létají většinou s profi modely z forem. Jestli je to poptávkou na trhu nebo proto, že technologie vakuování má nějaké meze, které je obtížné překonat, se snad záhy ukáže.

V každém případě mě moc zajímá, jak se nakonec rozhodneš, už jen proto, že jsem před podobnou otázkou stál před týdnem také. H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
30. čec 2011 15:57 #4754 od Tomas Hruby
AVA i Pulsar asi opravdu jsou všechny od Vladimir model. Pokud to ale chápu, tak Pulsar (je ve velikostech od 2m do 4m) je tak nějak primární návrh, zatímco na AVA se nějak podíleli angličani. A mezi námi je AVA v RES verzi dost nedomyšlené letadlo, postupně právě začali zpětně na AVA vracet křidélka a klapky a vlastně ji tak trochu vracet zpátky k Pulsaru. Ten úplně nový Avalon (či Super AVA Pro) dovršil změnu a vypadá opravdu výtečně, jen bohužel narostla cena...

Ad vakuování kontra formy - ptal jsem se na to pár výrobců a prý jde o to, že u větších modelů je vakuování ve výsledku dražší než forma - daleko pracnější a nakonec ta práce je největší náklad. Takže je to spíš pro individuální pokusy anebo nějaké malosériové variabilní výroby, kde se formy nezaplatí.

Jinak s mým výběrem je to tak, že nejbližší možný termín nákupu je září, takže minimálně měsíc čas, určitě toho projdu ještě moc. Obecně co zatím vidím, tak není žádný problém sehnat výborné letadlo (místy i prakticky na počkání) v relaci od cca 1000 EUR, nicméně přeci jen bych se raději držel v relaci do nějakých 800 EUR, což to přirozeně komplikuje.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
30. čec 2011 19:14 #4757 od Aleš Krátký
mno vcera jsem tu snad ani jedno jmenovane nevidel.
samy Pike, Aspire , Superstarlight (ano ten tu je jmenovany) a hlavne Stork.

ty era z F3J jsou jina liga , jak hmotnostne tak vykonove (ale nemyslim si ze se hodi na FAI F5J)

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.557 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám