file FAI - F5J

Více
05. lis 2011 16:32 #5945 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma FAI - F5J
Já bych s teoriemi počkal na to, jaké finální znění vypadne teď v Lausanne, už to nebude dlouho trvat. Klidně je možné, že se dodefinice výškoměru dostane něco, co tohle striktně zakáže, ale taky to může být jinak.
Osobně si myslím, že to je otázka výkladu, různá automatická řízení jsou definována i v obecných paragrafech FAI a podle mého názoru pod žádnou z těchto definic prosté vypnutí motoru nespadá a že by případný protest spíš byl zamítnut. Ale opakuji - počkal bych s tou diskusí, zatím je to poměrně bezpředmětné.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
05. lis 2011 17:23 #5946 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma FAI - F5J

Palo Lišhák napsal: Honzo, je to trochu inak... ;) Vypínacia výška sa nehodnotí, hodnotí sa FAI-altitude (alebo tiež Start Height) , teda maximálna výška modelu v čase medzi motor ON a motor OFF+10 s.
Okrem toho v najnovšom návrhu z prostredia FAI-WG sa píše nasledovné:
Start Height is defined as the recorded maximum difference in pressure altitude from initialization until 10 seconds after the motor is stopped manually by the competitor or automatically


Jasně Palo, chytej mě za slovíčka, to Ti jde ;)

Tak mě při sobotě napadá, co by z následujících bodů bylo ještě přijatelné:
- vypnutí motoru ve stanovené výšce
- vario, které při nalétnutí stoupáku uvede model do zatáčky (viz Thermal Scout - http://www.wingedshadow.com/thermalscout.html , tam by stačilo změnit program)
- autopilot, který model povede po vytýčené trati
- gyroskopy, které usnadní vedení modelu při přistání (kam spadají i různé ostatní kouzelné krabičky ( http://www.horejsi.cz/Pages/ListProdukt ... 170&fraze= )
- autopilot, který model dovede až na bod
- atd.

Elektronika je mnohem rychlejší než pilot, zvláště pokud musí zůstat na zemi, ale mně přijde podstatné právě to, že soutěžíme jako lidské bytosti. Už jsem to psal mockrát, podstatný je "duch" kategorie, proto si myslím, že jakýkoliv automatizovaný zásah do řízení je špatně. Bez ohledu na interpretace.

Ještě dvě poznámky - to, že v některých kategoriích je vyžadován automatický zásah do řízení (třeba vypnutí motoru podle výšky v FXJ nebo po 30 s chodu v F5J) je součást pravidel, nikoliv pomůcka pro usnadnění pilotáže.

Elektronika jde hrozně rychle dopředu a ani si moc nedovedu představit, jak by se její nasazení dalo kontrolovat. Je to ale obdobné přenosu dat z modelu k pilotovi (včetně obtíží s kontrolou), takže si myslím, že by postačilo do obecné části pravidel doplnit obecný zákaz řídicích zásahů jiných než z vysílače soutěžícího se seznamem povolených výjimek (což je třeba i zásah fail-safe). H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
05. lis 2011 17:33 #5947 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma FAI - F5J
Honzo, gyroskopy a další tebou zmíněné věci jsou ale zmíněny v obecných částech pravidel, pokud se někde "můžou", tak to právě musí být výslovně uvedeno. Příklad třeba makety F4C, tam teď nedávno gyra povolili a je to také v pravidlech.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
06. lis 2011 14:49 #5948 od Palo Lišhák
Odpověděl Palo Lišhák pro téma FAI - F5J
Honzo, máš pravdu v tom, že pri voľnejšej interpretácii pravidiel niečo možné je, pri striktnejšej to možné nebude... prípad od prípadu to zrejme bude nejaký čas riešiť dohoda pred súťažou alebo výklad v jej propozíciách. WG zatiaľ urobila hodne vecí "od stola". Nasledujúci rok sa veľa vecí vo vzduchu môže ukázať v jasnejšom svetle.
Zatiaľ mám z vývoja pravidiel celkom dobrý pocit. Aj keď si myslím, že MENEJ by bolo niekedy LEPŠIE ;)
Takže - keby sme mali nájsť vhodný český výraz - dalo by sa povedať: ONO SE TO NĚJAK VYSTŘÍBŘÍ ;)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
06. lis 2011 16:37 #5951 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma FAI - F5J
Jinak poznámka z jiného soudku k F5J FAI. Opravdu to asi chce trochu víc propagace a vysvětlování. Já dneska poletoval na Písnici a ukazoval jsem v praxi výškoměry - dovolím si říct, že i někteří přítomní extra zkušení "RCEK matadoři" pochopili jak to funguje teprve po mé ukázce, kde jsem po letu ukazoval, jak to odblikává atd. Přitom se o tom na soutěžích letos mluvilo běžně, ale ukázka je názorností úplně jinde...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
06. lis 2011 17:06 #5952 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma FAI - F5J
kluci jinak : chce nekdo objednat vyskomer ?

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. lis 2011 08:18 #5972 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma FAI - F5J
Jedna informace k výškoměrům - mám od Stefana Merze oficiálně potvrzeno, že jakmile bude k dispozice výstup pravidel F5J na 2012, tak obratem udělají firmware F5J FAI výškoměr pro svůj Unilog 2, takže bude k dispozici další zařízení a to od výrobce, který je v rámci FAI akci velmi renomovaný.
Ohledně podobné možnosti pro starší Unilog to vypadá, že spíše nebude - jako důvod udává, že si myslí, že jeho výškový senzor není dost přesný.

Unilog 2 není až tak zajímavý cenou (i když zase není ani nijak předražený), ovšem na druhé straně jde o mimořádně komplexní "analytický systém" s velkou přidanou hodnotou, kde bude funkce FAI-F5J jen takovou pěknou třešničkou na dortu. Viz http://www.sm-modellbau.de/shop/index.php?cPath=11 .

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
05. pro 2011 12:55 #6149 od Milan Chalupník
Odpověděl Milan Chalupník pro téma FAI - F5J
Altis V3 je už i na českém trhu ( viz poslední zpravodaj): http://www.horejsi.cz/Pages/ListZpravodaj.aspx :P . Jsou už na světě nějaké podložené informace o tom updatu Unilog2 ? Zřejmě je ještě brzy, jinak by to už bylo na SM-Modellbau: http://www.sm-modellbau.de/shop/product ... 09c80ffd62

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
05. pro 2011 15:45 #6150 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma FAI - F5J

Milan Chalupník napsal: Altis V3 je už i na českém trhu ( viz poslední zpravodaj): http://www.horejsi.cz/Pages/ListZpravodaj.aspx :P . Jsou už na světě nějaké podložené informace o tom updatu Unilog2 ? Zřejmě je ještě brzy, jinak by to už bylo na SM-Modellbau: http://www.sm-modellbau.de/shop/product ... 09c80ffd62


Stefan Merz mi do mailu jasně napsal, že to udělá poté, co bude finální verze pravidel - zasedání bylo tuším minulý víkend, tak bych čekal publikaci schváleného znění někdy v tomto týdnu a Unilog 2 firmware tak do 14ti dnů potom.

Pokud bude Ivan Hořejší schopen zajistit Altis, tak zaslouží pochvalu - ne že by to bylo tak složité sehnat ze Slovenska, ale určitě se najde pár lidí, kteří mají proti jakýmkoli zahraničním nákupům blok a těm by Ivan vyřešil problém.

Mimochodem v návrhu pravidel, který se měl schvalovat, byl požadavek externího displeje - patrně v souvislosti s tím je připraven pro Altis V3 také displej - http://www.aerobtec.com/products.html na konci stránky. Nejde ani tak o čtení výšky, to by LED diodou asi stačilo a na národních soutěžích bych určitě externí displej nevyžadoval, spíš jde o požadavek na kontrolu verze firmware a ID zařízení, který se v návrhu pravidel objevil. Cena mi zatím není známa, ale asi to nebude nějak horentní - běžný dvojřádkový displej, jednočip a pár tlačítek, navíc určitě nebude nutný ke každému výškoměru, tohle je nákup typu "jeden do klubu"...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
05. pro 2011 21:06 #6151 od Milan Chalupník
Odpověděl Milan Chalupník pro téma FAI - F5J
Unilog2 je oproti svému předchůdci přesnější v měření. Předpokládám správně, že Altis i Unilog2 jsou dnes na stejném technologickém "vrcholu", který nabízí dnešní trh čidel tlaku, včetně té "součástkové drtě" kolem nich a umu vývojářů ? A zkusil někdo vyletět s několika mnoho výškoměry (určitě ano) v jednom éru, a zveřejnit rozdíly mezi těmito kusy od jednoho výrobce, nebo ještě lépe, od několika výrobců ? Nejsem odpůrce, právě naopak.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.497 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám