file Eurocup pravidla 2013 - ČR RCEK Pravidla 2013

Více
08. srp 2012 12:45 #7906 od Tomas Hruby
Poznámka spíše pro pobavení a odlehčení... Běží mi tu televize, kde byl z OH jezdecký parkur. No a asi pět minut po mém přechozím příspěvku slyším od komentátora zhruba toto: "Na OH je finále mimořádně zajímavé, protože se začína od nuly. To vede k daleko většímu nasazení včech jezdců ve srovnání s závody, které takto pojaté nejsou, všichni mají o co bojovat".
Tak takovouhle shodu okolností by si člověk fakt nevymyslel, opravdu pár minut po předchozím příspěvku slyším toto, dost mě to pobavilo :D

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
08. srp 2012 12:52 #7907 od Aleš Krátký
jo to zni docela "haluzově" :-D
imho u nas je napinavy i zaklad, ale budit no... nezapomen na to,ze pricteni bonifikace za finale muze uplne totozne obratit poradi jako nynejsi stav ! jen umoznuje si udelat mensi rezervu pro pripad nouze.

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
08. srp 2012 20:45 #7908 od Radek Novotny
Já tvrdím, že největší problém pro některé kusy není to, že se finále jede od nuly, ale to, že se létá ne na 10, ale na 15 minut, a to už jsou nároky trošku inde... ;)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
08. srp 2012 21:07 #7909 od Aleš Krátký
nono :-D

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. srp 2012 13:56 #7910 od Tomas Hruby
Nějak se tu dlouze kecá, ale v podstatě prd z toho.
Tak já zkusím napsat konkrétní návrh pro RCEK (opakuji - tohle je úprava naší RCEK, žádné výškoměry, "výškoměry" nebo jakákoli jiná kategorie). Obracím se s tím primárně na Jirku V. jakožto aktuálního trenéra k posouzení a případnému předhození k diskusi na MČR a dalších příležitostech…

Navrhuji provést dvě oblasti změn.
První je v bodování letu - 9.6.7.11. Bodování
Odstavec 9.6.7.11.1. by zněl: Doba letu se začíná měřit od vypuštění modelu z ruky. Vypnutí motoru soutěžící oznácí časoměřiči povelem "vypínám motor - stop". Časoměřič změří čas do vypnutí motoru (například s použitím funkce mezičasu stopek) a tento čas zapíše do karty jako doba chodu motoru.
Následuje měření letového času, které trvá až do: (a teď už je to stejné jako dosud).
V odstavci 9.6.7.11.2. se všude vyhodí slovo "klouzavého", půjde prostě jen o dobu letu.
Následně se přidá nový odstavec 9.6.7.11.něco, který bude znít: od bodové hodnoty za dobu letu se odečte penalizace za dobu chodu motoru ve výši 5 bodů za každou dokončenou sekundu chodu motoru.

Druhá změna se týká specifikace motoru - 9.6.7.1.3. Charakteristika rádiem řízeného modelu
Odstavec b) se zásadně proškrtá - vypadne celý seznam ověřených motorů, vyškrtne se formulace "bez dodatečných elektrických a mechanických úprav" a "dostupný v běžné obchodní síti".
Vrtule zůstává beze změny, 2sLiPOL také.

Zdůvodnění návrhu
Bod 1 asi není nutno příliš rozebírat, jde o motivaci k omezení výšek a zvýraznění významu plachtění a hledání termiky. Proto se zvyšuje penalizace za dobu chodu motoru a zvýhodňuje se pilot, který vypne motor dříve a tedy níže. Navržené řešení s měřením celkové doby letu a pak odečtením chodu motoru má zásadní výhodu v tom, že pro časoměřiče stačí jediné stopky (navíc to obvykle lze kontrolovat i na vysílači). Jako téma k diskusi vidím to, jaký bude použit koeficient pro penalizaci - za reálné minimum pokládám 3b/s, za maximum 6b/s, do prvotního návrhu jsem napsal 5b/s jako "vyšší střední" hodnotu.

Bod 2 se asi leckomu nebude líbit, ale jde o odbourání možných sporů s rádoby továrními motory s vyšším výkonem - při popsané úpravě je prostě podstatný pouze rozměr. Osobně jsem přesvědčen, že myšlenka tabulky přesných typů je dlouhodobě neudržitelná, zejména s ohledem na faktickou nekontrolovatelnost na soutěži. Problémy navíc reálně hrozí i s pojmy "běžná obchodní síť" atd. Proto navrhuji pravidla v tomto bodu uvolnit.

Tolik ode mne - připadá mi, že má smysl diskutovat nad konkrétním návrhem, ze kterého by případně mohl už vylézt konkrétní návrh pro SMČR.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. srp 2012 15:21 #7911 od Petr Kurjan
Zní to rozumně až na odstavec o motorech. Omezením pouze na rozměr začnou zase "závody ve zbrojení" a za rok bude jediný konkurence schopný motor asi jen MIHO, Scorpion a jemu podobné... Kdo na to má, ten si ho pořídí a bude mít výhodu. Někteří zase budou pálit slabší motory v honbě za vysokým výkonem za málo peněz. A protože můj návrh ve smyslu "spálíš-neletíš" asi neprojde, budou klidně lítat každý start s novým motorem. Ti ostatní budou potrestáni bodovou ztrátou z delšího motorového letu... V takovém případě se tedy nevyhneme dalším výdajům za brutální pohon. Proto se mi jeví jako lepší kompromis pořídit si výškoměr a udělat z toho malé F5J-100". Výškoměr totiž koupím jediný a mohu ho používat ve více modelech po několik let. Navíc mohu ušetřit na bateriích a nemusím ani pořizovat nový regl...

Že se F5J dá lítat i s Daidalem si Aleš vyzkoušel v Holíči a v celku úspěšně. Potíže měl až ve větrném počasí, tam měly jasně navrch velké a těžké modely. Pokud ale budou opět všechny modely +/- stejné, možnosti se vyrovnají. Proto nechápu proč se pořád bráníte výškoměrům v malé kategorii?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. srp 2012 16:24 #7912 od Tomas Hruby
Já bych měl jednu zcela obecnou poznámku k filozofii pravidel... Podle mě koncept každé elektrokategorie bez výškoměru a s nějakým významem stoupavosti prostě musí mít za následek i význam té "technické části", tedy hledání cestiček k maximálnímu výkonu v daném limitu atd. Tvářit se, že tomu tak není je strkání hlavy do písku a lhaní sám sobě - jasně že to je o motorech a baterkách. Že se RCEK na čas stabilizovaly na konceptu AXI 2208/20 je spíš "optický klam", ono se pod povrchem ladění pořád dělo. MiHo vidíme spíš zvenku na EC, ale leccos se dělo v ČR. Známá věc je moravské laborování s KEDA (mimochodem motor je na 100% v souladu s pravidly), v ČR jsem například já dokázal použitím Mega F5J (také na 100% legální) rozhýbat Scorpiona i přes jeho hmotnost 630g na stoupavost víceméně srovnatelnou s Daidalosy s klasickými AXI. Docela se vsadím, že těchto experimentů bude přibývat a pokud neklesne zájem o RCEK jako takovou, tak bych příští rok počítal s běžnými stoupavostmi 500g letadel minimálně 15m/s i při zachování současných pravidel a zákazu MiHo. Právě proto si myslím, že se dopad toho uvolnění pravidel velmi výrazně nadsazuje, v praxi se k nárůstu výkonů dostaneme i při tom hraní na motory "z běžné sítě", akorát to v reálu bude stát ještě více a v pozadí se budou šířit pomluvy, že ten či onen modelář udělal něco nad rámec pravidel...

Podle mě je tento technický rozměr RCEK naprosto v pořádku, tohle prostě k elektropohonu patří. Pokud by ovšem někomu tohle vadilo a požadavek na srovnání výkonnosti byl masový, tak pak opravdu nemá smysl vymýšlet nic jiného než výškoměry - v dnešní době už snahy o jednotné motory k dosažení jednotné stoupavosti fakt nemají smysl, výškoměr to řeší propastně lépe než nějaké "geniální" seznamy. Je ale tento požadavek opravdu tak masový, jak se může zdát s diskuse? Nejsem o tom přesvědčen, podle mě lidí, které baví i technický rozměr kategorie vůbec není málo. Sám sice výškoměrové F5J létám a výškoměry chválím, ale i přes to si myslím, že by "technické" kategorie RCEK byla škoda. F5J100 ať vznikne paralelně - kategorií v reálu nepřibyde, protože jednak asi odpadne RCEJ a navíc by se F5J100 létala nejspíš spolu s F5J.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. srp 2012 18:22 #7913 od Jan Kubica
Tomáši, podle mě to násobení doby chodu motoru nepřinese vůbec nic, kdysi se o tom debatovalo na RCG v souvislosti s F5J (kdo si ještě vzpomene: původním návrhem byly limitery ala F5B/termika). Dojde k ještě většímu tlaku na pohony, bude víc hádek, protože 1 s motoru je pořád ještě v rámci reakční doby časoměřičů, přičemž bodový rozdíl bude (v intencích RCEK) znatelný, ale hlavně nejde o žádné omezení výšky. Já mám prostě pocit, že VMR je slepá ulička.

Mně přijde smysluplnější omezit dobu chodu motoru, jak je navrhováno výše, nebo, v intencích Tvého návrhu a F5J, dávat 5 bodů za sekundu chodu motoru do 20 sekund a třeba 30 bodů za sekundu chodu motoru nad 20 sekund (všechna čísla příkladná). Tím by vznikly "F5J bez výškoměru" (Aleš se raduje :) a já se omlouvám Petrovi za matení pojmů), ale marně hledám nějakou výhodu proti čistým "F5J s výškoměrem".

S Tvým hodnocením technické stránky modelařiny vřele souhlasím, ale jestli to bude stačit proti výškoměrům, nevím a pochybuji o tom. H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. srp 2012 19:50 #7917 od Aleš Krátký
Souhlasím s tím, že měření po vteřinách * násobek bodů za vteřinu vzbudí spoustu hádek o korektním motorovém čase. už jen zaoukrouhlovat ? nezaokrouhlovat ? a co odchylky typu ja mam 14,49 vterin a starší časoměřič 15,13 ?

To už bych spíše volil variantu striktní doby chodu motoru (cca 15-20 vteřin +- dle aktualního vývoje počasí nebo letiště [svah/atd]) a hotovo. volným pádem se to nedá nalétat a tak by šlo o termiku (defacto jako v RCEJ kde se létalo zhruba stejně)
Samozřejmně mluvím o paralelní kategorii F5J 100'' (čili nechat RCEK na živu)

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. srp 2012 20:47 #7919 od Tomas Hruby
Aleši, mě už prostě hlava nebere tvoje příspěvky... Co to tu pořád vymýšlíš s paralelní F5J100 s nějakými limity 15-20s? Vždyť je to naprosto absurdní, pokud by se zaváděla nová kategorie s limitem rozpětí, tak prostě musí mít fyzické výškoměry, nic jiného už dnes nedává smysl.

A naopak je s ohledem na počty a kapacity soutěžících absurdní, aby vedle RCEK vznikla nějaká paralelní kategorie s podobnými modely bez výškoměrů jen s jiným hodnocením letu - pokud se nějaká úprava prosadí, tak prostě musí jít do pravidel RCEK, zapomeň na to, že by tu byl prostor pro další 2208 kategorii. Legitimní je názor v RCEK nic neměnit a nechat být s tím, že se uvidí - tohle naprosto respektuji a mám takový pocit, že to nakonec takto skončí.
Ale pokud nějaké změny, tak si myslím, že je prostor poměrně jasně narýsovaný.
Na jedné straně určitě zůstane RCEK založená na 2208 ve VMR principu, kde lze asi debatovat o bodování/penalizaci motorového letu a případně ladit drobnosti ve specifikaci.
Na druhé straně pak můžeme zkusit nějakou formou doplnit F5J FAI o nějakou kategorii s v podstatě stejnými pravidly a výškoměry, pouze s limitem rozpětí. Osobně si myslím, že pro rok 2013 je asi reálné spíš společné létání s velkými s tím, že budou pořadatelé vedeni k tomu, aby pak pro "malé" vyhlásili samostatně výsledky (možná by to šlo i oficializovat ve sportovním řádu ČR jako odchylka od pravidel FAI), s nějakou jednoznačně samostatnou kategorií bych ale počkal aspoň rok podle zájmu.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.449 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám