file RCEV/FXJ - výškový spínač

Více
06. říj 2010 18:15 #2715 od Tomas Hruby
K té elektronice - v brzké době budu mít ten "oficiální" raketomodelářský výškoměr užívaný na letošním MS v Srbsku. Důvod koupě není jen o raketách, ač s nimi teď blbnu, hlavně jsem potřeboval "mrňavý" výškoměr do různých házedel atd. a tento je nejmenší na trhu, ale kupodivu ne moc drahý. Je na tom ale krásně vidět, jak se pravidla neberou tak docela vážně ani na úrovni oficiálního MS pod hlavičkou FAI - výškoměr sice sedí se všemi technickými specifikacemi, ale data se čtou přes USB (má záznam), od toho požadavku na čtení "bez externího zařízení" se v tichosti upustilo.
Naopak ale raketýři mohou být vzorem v řešení tlakových věcí, před MS byl vydán docela podrobný manuál k instalaci, včetně průměru otvorů kolem výškoměru atd. Jiná věc je, že nad výsledky výškové soutěže visí i tak velké otazníky, ale zavání to spíš podvody kolem motorů, resp. použití "většího než malého množství" zážehové slože v přetlakové trubce, což mohlo velmi podstatně zvednout celkový impuls motorů, to sem ale nepatří, naopak výškoměry podle všeho docela obstály.

Co se týče limiterů, tak bych Petra Duška trochu "zchladil" - jednak původní návrh byl jen 200W/min, o absolutním výkonu 500W se mluvilo až později a s tím souvisí i druhý problém - v F5B/D/F jsou plně otestované limitery W/min, ale limitaci absolutního výkonu zatím nic na trhu reálně neumí a osobně se toho trochu děsím - přechod reglu do omezování dramaticky zvedá jeho zátěž a v některých případech ho může i slušně pocuchat. Každopádně ale zatímco W/min je ověřené a řekněme spolehlivé, tak naproti tomu ten limit absolutního výkonu je zatím jen teorie a na reálné zařízení se teprve čeká - může to být v pohodě, ale taky nemusí.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
06. říj 2010 18:36 #2716 od Petr Dušek

Jan Kubica napsal: Je to jednoduchý, je to geniální, "udělátko" bez paměti, bez nastavování, bez problémů s kompatibilou s reglem, bez problémů se stahováním dat. Mně se to líbí moc.

Honzo, takový idealista jsem byl taky, ale vzpomenu si na debatu po Holíči. Představ si, že "někdo" bude po přistání tvrdit, že mu to bliká 185m, zatímco přece všichni viděli, že vypínal v 80 metrech !!!

Tomas Hruby napsal: ...ale limitaci absolutního výkonu zatím nic na trhu reálně neumí a osobně se toho trochu děsím - přechod reglu do omezování dramaticky zvedá jeho zátěž a v některých případech ho může i slušně pocuchat...

Tomáši, zde jsem se domníval, že limiter bude hodnotu maximálního příkonu pouze měřit (kontrolovat) a ne omezovat. Ale to už jsem tam psal, s limiterem žádnou zkušenost nemám.

Ještě jsem si vzpomněl na další variantu:
5. S velkou elektrikou se dá krásně zalítat na soutěži typu Autonomy, zkusil jsem to (dvakrát) a je to super. A což teprve, až Honzu zlomím k tomu, abychom lítali podle italských pravidel na kapacitu baterky...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
06. říj 2010 20:57 #2720 od Palo Lišhák

Petr Dušek napsal: ...takový idealista jsem byl taky, ale vzpomenu si na debatu po Holíči. Představ si, že "někdo" bude po přistání tvrdit, že mu to bliká 185m, zatímco přece všichni viděli, že vypínal v 80 metrech !!!


Ale to už nehrozí ... ! "Někdo" predsa verejne prehlásil, že sa žiadnej súťaže s posr...mi spínačmi nezúčastní. ;)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2010 08:27 #2721 od Ivan Horejsi
Ludku, diky za duveru ale pro F5 nemam mandat (trenerem je J.Nezhyba) a ani dost znalosti, znamosti, respektu. A ani chut - dotycneho urcite stihne spravedlivy hnev pracujiciho lidu nebo jeho casti.
Jen jsem se snazil vysvetlit, jak to funguje na FAI. Urcite tam neni zadna uzavrena natlakova skupina se zaludnymi zamery ale vsichni delaji co mohou.
Jako zaklad pro HL se mi libi pravidla raketyru, ktera sem dokonce v paragrafovem zneni vlozil Honza. Pokud bude HL kalibrovatelny a kontrolovatelny, zbytek je sranda.
Bez toho se porad tocime v kruhu.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2010 15:28 #2724 od Jiří Veselovský

Ivan Horejsi napsal: Pokud bude HL kalibrovatelny a kontrolovatelny, zbytek je sranda.

Přesně. O tom jsem psal už dřív a byl jsem poučen, že kontrola, popř. kalibrace je brnkačka. Stále si myslím, že v "masovém" měřítku na veřejných soutěžích ani náhodou.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2010 16:59 #2725 od Petr Dušek
Mám obavu, že problém není v technice (spínači), ale v lidech, a proto mě v souvislosti s touhle kategorií přepadl takový pesimismus.
Všichni denně používáme spoustu zařízení, u kterých předpokládáme, že je výrobce (převážně asijský...) vyrobil a nastavil tak, že fungují správně. A najednou u spínače, vyrobeného malosériově s modelářskou pečlivostí, předpokládáme, že fungovat nebude, nebo že si ho každý druhý "pošteluje" k obrazu svému, a nikdo to nepozná... To bychom museli taky před každou soutěží kalibrovat stopky a přistávací pásky.

Navrhuji do pravidel HL kategorie zařadit větu:
Soutěže se smí zúčastnit pouze soutěžící, který má k výškovému spínači kladný vztah a plně důvěřuje jeho funkci... :D

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2010 17:11 #2726 od Tomas Hruby

Petr Dušek napsal: Mám obavu, že problém není v technice (spínači), ale v lidech, a proto mě v souvislosti s touhle kategorií přepadl takový pesimismus.
Všichni denně používáme spoustu zařízení, u kterých předpokládáme, že je výrobce (převážně asijský...) vyrobil a nastavil tak, že fungují správně. A najednou u spínače, vyrobeného malosériově s modelářskou pečlivostí, předpokládáme, že fungovat nebude, nebo že si ho každý druhý "pošteluje" k obrazu svému, a nikdo to nepozná... To bychom museli taky před každou soutěží kalibrovat stopky a přistávací pásky


Petře problém je v tom, že v debatovaném Holíči prostě některé lety podivné byly - jak loni, kdy jsem létal i já, tak letos. Takže se není třeba divit těmto požadavkům, to zaprvé. Zadruhé, máš pravdu, že lidé berou automaticky asijskou techniku, jenže tak nějak to chápou jako plusmínus 10%, což jim stačí. Jenže při použití v FXJ i odchylka pouhých 5% dělá rozptyl od 190 do 210m - a to je děsně moc, při opadání F3J i někde pod 0,3m/s je to přes minutu kluzu v klidu. A to teď beru jen přesnost řekněme statickou, jakmile do toho začneš vkládat všemožné "antizoomy", tak se to ještě dále zkomplikuje :(

A mimochodem, ta poslední věta, kterou jsi teď přidal si vůbec smajlíka nezasluhuje, mě to naopak přijde jako dokonalé shrnutí podstaty problému :roll:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2010 17:17 #2727 od ludek novotny
Nechci vám brát iluze, ale reakce širokých mas je jasná.....spínače většina soutěžících NECHCE.....to je prostě fakt...proč se nezaměřit na to, co se lidem líbí a rozvíjet to na mezinárodním poli?Palo, teď odpověď na Tvůj příspěvek....kdysi jsem vlastně jen citoval názor širokého pole soutěžících.....polož si otázku, proč se spínače létají JEN v Holíči?Já Ti odpovím:protože je prostě nikdo v současné podobě nechce pořádat ani létat....jen pár nadšenců co věří v nemožné......asi už to tady bylo, ale z jakého důvodu máme soutěžícím zakazovat, do jaké výšky mají létat?Ne každý zvládá termiku a i úroveň modelů je různá....podle finančních možností ....těch pár vteřin motoru se dá dohnat na přistání, ale když z předem dané výšky naletím kolem sedmi minut, jsem v tu ránu na konci startovního pole....a výsledek?Na další soutěž se prostě vykašlu, neboť nechci být za pitomce....jestli budoucnost TERMICKÉHO létání tkví v omezování výšky, tak je lepší se dát na lodičky, tam snad něco takového nehrozí.... ;)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2010 18:22 #2728 od Aleš Krátký
a to ma zase ludek pravdu,
s omezovanim vysky se kladou neumerne pozadavky na model (to predevsim) a taky na pilota( a tam nedostanou prumerni a horsi piloti,protoze vi ze nemaji sanci)

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. říj 2010 18:32 #2729 od Petr Dušek

ludek novotny napsal: ...ale z jakého důvodu máme soutěžícím zakazovat, do jaké výšky mají létat?Ne každý zvládá termiku a i úroveň modelů je různá....podle finančních možností ....těch pár vteřin motoru se dá dohnat na přistání, ale když z předem dané výšky naletím kolem sedmi minut, jsem v tu ránu na konci startovního pole....a výsledek?Na další soutěž se prostě vykašlu, neboť nechci být za pitomce....jestli budoucnost TERMICKÉHO létání tkví v omezování výšky, tak je lepší se dát na lodičky, tam snad něco takového nehrozí....

Naprostá většina kategorií v termickém létání je založena na principu omezení počáteční výšky délkou vlečné šňůry, zde je pouze ta šňůra nahrazena motorem. Vedle toho má každý možnost létat soutěže (FAI i ČR), kde výška omezená není, takže nikdo té většině spínače nenutí!

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.461 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám