file FAI - F5J

Více
20. srp 2012 08:24 #8015 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma FAI - F5J
Je jasné, že všechno chce čas - lidi se to postupně učí, těm "opravdovým důchodcům" to do výškoměru nahraje někdo mladší. Situace se postupně lepší a v tomto ohledu se určitě nebude horšit, naopak.
Blbé je ale to, že se najdou lidi, kteří na to kašlou tak nějak cíleně a ještě pak klidně tvrdí, že pravidla nic konkrétního nepředpisují, tak co by se namáhali, což docela brzdí to zlepšování. Tohle holt bude potřebovat nějaký "bič", ať už ve formě přímého seznamu anebo alespoň oprávnění pořadatele k vyhlášení seznamu z jeho strany.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2012 08:52 #8017 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma FAI - F5J
Tomáši, Petře,

pravidla teď velmi konkrétně předepisují, co má a nemá výškoměr umět. Dokonce je tam i zmínka o tom, co se stane, když model/výškoměr pravidlům neodpovídá. Takže podle mě úplně stačí, když se tím bude pořadatel řídit. Podle mě stačí pár DQ a lidi si začnou dávat pozor.

A taky považuji dost za nešťastnou tu atmosféru, kterou se některým lidem podařilo vyvolat okolo "prozatímnosti" pravidel, a toho vyplývajících "práv" nedodržovat některá jejich ustanovení. Podle mě i to přispívá k různým "pokusům".

Jinak za sebe jsem pro zařízení, které žádné čachry s FW neumožňuje, případně jen aktualizaci u výrobce. H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2012 09:30 #8018 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma FAI - F5J
ja osobne mam treba problem nejen s fai pravidly ale i temi ceskymy a to s jejich neuveritelnou prkennosti az zkamenelosti.
copak je problem napsat do pravidel napr :

seznam prave povolenych motoru (vyskomeru , FW atd) najdene na strance www.FAI.com/firmwares nebo svazmodelaru.cz/rcek/povolene_motory ?? neprijde mi na tom nic sloziteho, a je to neuverilne pruzna vec.

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2012 09:33 #8020 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma FAI - F5J
Problém je Honzo v tom, že třeba ty "drobné nesrovnalosti" u starých fw Altis V3 v režimu FAI nemáš moc šanci nějak jednoduše odhalit... Jsme zase u firmwaru - víme, že když je Altis opatřen firmwarem verze 5.x a zapojen v sérii, tak je při létání podle FAI vše OK. Ale není páka, jak tento fw vynutit - pokud vezmu 1.x, tak na pohled spuštění motoru nepovolí, některé ty problémy ve vyhodnocení výšky mám šanci poznat jen v grafu, ale není žádná povinnost mít záznam a tudíž soutěžící mi nic ukazovat nemusí. Jasně teoreticky mohu porovnávat s jinými výškoměry atd., ale v praxi se pak fakt může pořadatel na akci vykašlat. Opravdu to chce tu oporu pro stanovení "legálního" firmwaru, bez toho to nepůjde. Mimochodem v původních pravidlech to bylo a ta tvoje oblíbená formulace o externím displeji se do pravidel nedostala proto, že by někomu vadilo "blikání výšky" pro její indikaci, tam šlo o to, že původně měl externí displej ukazovat i verzi firmwaru, právě pro potřebu její snadné kontroly. Tohle fakt má smysl. Všimni si, že jsem v tomto příspěvku zatím psal VÝHRADNĚ o variantě, kdy se létá podle FAI - už tam to není až tak jednoznačné. Létání s restartem tento problém jen prohloubí, ale není to tak, že by nastal teprve při něm!

Mimochodem - základní funkci podle FAI jsme před finále v Dubnici ověřili, opravdu Juraj jako ředitel spolu se mnou a M. Proctorem jako členy jury obešel všechny finalisty, kteří zapli motor, pak jsem počítal do 12ti (10s FAI plus malá rezerva) a pak musel soutěžící zkusit motor znovu zapnout. Všichni prošli, nikomu se neroztočil :-)
Podotýkám, že průběh finálového letu v extramalé výšce fakticky podvody vyloučil sám o sobě, tam by zapnutí motoru opravdu přehlédnout nešlo, takže zrovna v Dubnici snad žádné drby o finále nehrozí :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2012 09:43 #8022 od Juraj Dudáš
Odpověděl Juraj Dudáš pro téma FAI - F5J
Ako jeden zo spoluorganizátorov F5J súťaži si dovolím vyzvať ctených výrobcov a dodavaťelov F5J výškomerov k naledovným požiadavkam:

1.Výškomer bude mať originálne, nemené továrenské nastavenia podľa pravidiel F5J FAI pre daný rok.

2. Výškomer bude mať integrovanú zobrazovaciu jednotku požadovaných parametrov(max.výšky)

3.Parametre z výškomera bude možno odčitať pomocou PC.

4: Pripojne konektory budú štanadadizovane a vyrobené podľa príncípu POKA YOKE (voľny preklad-blbuvzdorné).

5.Výškomer bude jasne oznnačený, pre ktorý rok bol vyrobený.


Prosím všetkých dealerov tychto zariadení ako aj kolegov, ktorý maju spojenie z výrobcami aby im predali mnou formulované požiadavky.
Nám organizátorom ušterite veľa času a stresov.

Ďakujem za pochopenie a rýchle splnenie mojich požiadaviek..
J.Dudáš st.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2012 09:56 #8023 od Radek Novotny
Odpověděl Radek Novotny pro téma FAI - F5J
... rozumím tomu dobře, že chcete pro každý rok nový výškoměr...? Když SW je neměnný.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2012 10:06 #8025 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma FAI - F5J
Juraji, dovolím si to trochu rozporovat:

Ad 1 - jak se ptá i Radek, tak tohle by v extrému znamenalo při změně pravidel výškoměr vyhodit, v umírněné verzi poslat k výrobci. Oboje si dovolím označit pro soutěžící na národní úrovni za zcela nepřijatelné, naopak pokládám za prakticky nutný požadavek na to, aby se dal firmware aktualizovat a soutěžící tím měl garantovánu jistou "ochranu investic".

Ad 2 - klasický dotaz "co to je zobrazovací jednotka"? Je to blikání? A pokud chceš interní displej opravdu s čísly , jaké asi bude nadšení těch, kteří budou vyhazovat nakoupené výškoměry?

Ad 3 - souhlas, ale zatím to není v pravidlech FAI, takže nelze vyžadovat.

Ad 4 - už je v pravidlech dáno pro zapojení výškoměru. Standardizace konektoru pro čtečku je podle mě nereálná a navíc by zase znamenala vyhazování existující techniky.

Ad 5 viz 1 - tohle je konec této kategorie na "lowend úrovni". Pro lidi ochotné objíždět mezinárodní akce je obnova výškoměrů maličkost, ale ostatní se na to vykašlou.

Celkově tedy převážně nesouhlas. Podle mě by pro pořadatele stačilo, aby výrobce vyhlásil pro daný rok požadovaný firmware a vedle toho by se dejme tomu mohla do pravidel vrátit ta původní podoba externí čtečky, která bude ukazovat i nainstalovaný firmware bez počítače. Tohle již současné výškoměry splňují, jen si lidé dokoupí čtečky, ovšem to nebude moc drahé, fakticky stačí jedna čtečka k danému výškoměru pro celý klub atd.

Pro méně zběhlé připojuji screenshot z manuálu čtečky Altis V3 - prostě ať to ukáže výšku a vedle toho i firmware...
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2012 10:25 #8026 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma FAI - F5J
Tomáši, Juraji,

já vím, že jsem s tím asi otravný, ale v pravidlech je napsáno, že:
- výškoměr musí měřit barometrický tlak
- výška musí být založena na standardní atmosféře
- výškoměr zaznamená max. výšku (vč. definice)
- výškoměr si musí výšku pamatovat do vymazání
- výškoměr musí výšku vizuálně indikovat pomocí interního nebo externího zařízení
- výška se zaokrouhluje na celé metry dolu
- výškoměr musí motor zastavit po max. 30 s
- výškoměr nesmí dovoli spuštění motoru
- výškoměr musí pracovat se všemi regulátory
- výškoměr musí jít napájet jak z přijímače, tak regulátoru
- výškoměr musí mít JR konektory

A teď mi prosím vysvětlete, proč je potřeba předepisovat FW (nebo v širším smyslu i výrobce zařízení), pokud toto vše výškoměr splňuje. Například, proč je špatně 0.01 a je dobře 0.06 (RC Electronics), když byl FW změněn pouze kvůli vykreslování grafů, které ovšem pravidla nijak neřeší (vůbec se tam nepíše o stahování dat, apod.) Podle mě je nemožnost přečíst výškoměr na startovišti nula za let, resp. výslovně to napsané není, takže to asi organizátor připustit může, stejně jako může říci, že to bude nula.

Mně to s tím předpisem výškoměrů a FW přijde stejně nesmyslné jako s motory RCEK. Pokud jsou jasně dány technické požadavky, proč ještě předepisovat výrobce nebo provedení? H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2012 10:34 #8027 od Juraj Dudáš
Odpověděl Juraj Dudáš pro téma FAI - F5J
Moje návrhy platia pre novopredávané výškomery.
Pre stávajúce by som ponechal prechodné obdobie.

Označenien - nie výškomer na každý rok ale na zmenu pravidiel. Napr. 2012 ďalšia zmena v roku 2015. pre suťaže v roku 2015 a neskoršie musí mať 2015.

Zobrazovacia jednotka- ano digitalný displej z alfa-numerickým zobrazenim

Zmeny na výškomery -len autorizované osoby ktoré nesu zodpovednosť za svoje činy inak to bude chaotické ako doteraz.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. srp 2012 10:37 #8028 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma FAI - F5J
Pro Honzu - já třeba netuším, jak chceš zaznamenat "maximální výšku včetně definice", aniž bys to pak připojil k PC - tu "definici" vidíš jen v grafu... A zrovna u toho mnou zmíněného starého Altisu byly problémy s tou definicí, počítal si to nějak divně :(

No tak se to opravilo novým firmwarem a je to - jenže teď je třeba ten firmware dostat mezi lidi... Nemyslím si, že by někdo vytvářel firmwary jen tak pro legraci, do roka prostě musí nastat "uklidnění", kdy bude tak maximálně jeden firmware za rok a závažnost oprav bude spíš klesat, ale i pak budu potřebovat vědět, zda jde o ověřený výškoměr anebo zda dotyčný někde vyhrabal kus z první série, na který nikdo nesáhl (klidně bez zlého úmyslu).

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.762 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám