file FAI - F5J

Více
19. říj 2012 06:53 #8419 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma FAI - F5J
K tomu to se bohužel musím přidat. Koncept F5J je vyborný, ale znění pravidel je ušito na míru mezinárodní události. Je to tak správně, protože je to FAI kategorie, ale uspořádání soutěže "místního významu" to dost komplikuje. V Hořicích jsem o tom mluvil s jedním pilotem a ten mi řekl, že pokud chci uspořádat soutěž "jako F5J", nemá to cenu, protože se nebude moci počítat do žebříčku a proto nikdo nepřijede. Moc se mi to v první chvíli nezdálo, ale asi měl pravdu.

Jednoduše řečeno, pokud nepůjde soutěž uspořádat v jednom nebo dvou lidech, na každém plácku a bez nutnosti počítačů, cedulí s časomírou, apod., zůstane to na pár klubech v republice (ostatně, ani pořadatelů RCEK moc není, a mimochodem, Roudnice nahlásila RCEN, ne RCEK).

Osobně bych stávající pravidla F5J osekal na dřeň a nechal v nich jen to nejnutnější a tak vyšel vstříc i pořadatelům menších klubů. Viz třeba americká pravidla ALES (což jsou výškové limitery - http://www.ales-league.org/amaelec2012.pdf ) - stručná, jednoznačná a ponechávající značnou volnost při volbě letové plochy i organizaci soutěže. Potom už by se to ale nemohlo jmenovat F5J, to je pravda. H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
19. říj 2012 07:01 #8420 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma FAI - F5J
tak ono porad je tu moznost udelat jen "ceske vyskomery". a to A) velke, B)male

a je to. pro me jako "laika" je F5J= potrbeuju vyskomer.
nic vic.

ostatni detaily pravidel vubec neznam a ani je nepotrebuji znat abych usporadal soutez. zkratka potrebuju to same co na RCEK (coz mam,protoze ty souteze delam) a NAVIC musi mit soutezici sam od sebe svuj vyskomer. basta.
v tomto duchu budu delat soutez,pokud teda budu :)

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
19. říj 2012 07:28 #8421 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma FAI - F5J

Jan Kubica napsal: V Hořicích jsem o tom mluvil s jedním pilotem a ten mi řekl, že pokud chci uspořádat soutěž "jako F5J", nemá to cenu, protože se nebude moci počítat do žebříčku a proto nikdo nepřijede. Moc se mi to v první chvíli nezdálo, ale asi měl pravdu.


Jde o to, co myslíš pojmem "jako F5J"... Například reálně nikdo nebude rozporovat F5J v Plzni, kde nejde vytyčit startoviště předepsaným způsobem. Protože kdyby to někdo zpochybnil, tak obratem například pozbyde platnost minimálně polovina letošních akcí RCEK atd. Zrovna tak nebude reálný problém se samoměřením či počtem lidí ve finále. Opravdu bych ty problémy s mezinárodními pravidly tolik nedramatizoval, v praxi je odlišnost od RCEK minimální (tedy pokud by měl pořadatel opravdu dodržet RCEK pravidla, což je asi lépe nerozebírat, velmi výmluvné bylo dění na MČR v Chomutově, kde dodržování pravidel u některých soutěžících budilo reakce hraničící s hysterií :? ).

Na druhé straně ale kdyby si někdo chtěl měnit bodování výšky, přistání atd., tak to už patrně někdo zpochybní.

Co se týče malé kategorie, to jsem probíral např. s Petrem Cejnarem a je to poměrně prosté.
Buď se bude létat dohromady podle pravidel F5J, není naprosto nic nelegálního, když se pouze samostatně vyhlásí "malé pořadí", jako naposledy v Hořicích. Žebříček bude jediný pro F5J a budou v něm i "malé modely".
Anebo se to vyhlásí samostatně - to není žádný problém, v kalendáři SMČR se to zařadí do rubriky "ostatní akce", nejde ani v nejmenším o nějaké porušení pravidel svazu. Pouze nelze pro podobnou "pokusnou kategorii" vyhlásit žebříček.

Samostatnou kapitolou je restart motoru. Můj názor po zkušenostech z letoška je takový, že povolení restartu je dobrý nápad, ale je nezbytné to podchytit v pravidlech proto, aby se mohlo jasně definovat, s jakými výškoměry je restart přípustný. Když to neprojde do mezinárodních pravidel, tak pořád jde ještě diskutovat o využití kapitoly sportovního řádu "povolené odchylky od pravidel FAI".

Tady bych docela uvítal určitou odezvu - lze nějak konkretizovat, kde například nechtějí pořádat soutěže F5J a mimo jiné zmiňují i problém s restartem (třeba kvůli stísněnějšímu prostoru, kde nechtějí riskovat pády větších letadel atd.)? Pokud by existovaly reálné příklady, tak by to byl docela silný argument k formulaci návrhu. Upřímně se ale obávám, že bez podobných podkladů mi v SMČR podobný návrh neprojde a moc se mi nechce s tím trávit čas...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
19. říj 2012 07:40 #8422 od Petr Dušek
Odpověděl Petr Dušek pro téma FAI - F5J
Z těch Alešových důvodů beru pouze vhodnost plochy, létat s velkými někde na plácku za městem mezi stromy nebo na kopci opravdu není moc vhodné a možné.
Ale upřímně řešeno, moje postesknutí nad počtem pořadatelů směřovalo spíš na druhou stranu - doufal jsem že F5J přiláká někoho z védvojkařské (resp. F3J) obce. Na druhou stranu, buďme rádi, že se zatím tak nestalo, až to přijde, budeme mít po ptákách :lol: .

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
19. říj 2012 09:19 #8423 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma FAI - F5J
ono jak jsem napsal, je problem i zajistit dalsi akci k RCEK v plne polni vybave. proste nedonutim lidi at prijdou casomerit 4x do roka. stezi je sezenu na jednu akci.

proto radeji udelam velke F5J se samomerenim, restartem a jinymi vyskomery. a podruhe treba zase F5J 100'' s temi stejnymi pravidly.

letat oboji dohromady neni fer vudci malym, protoze nemaji sanci dostat tisicovku (tedy maji,ale to musi byt specificke pocasi)

stejne tak, jako ze nejde mit zebricek. JDE . pokud jste si nevsimli,tak zebricky se vedou tady na stoupaku. a neoficialni nemusi mit se svazem nic spolecneho (a ani nemuzou,pac svaz zadne neoficialni zebricky a akce nevede)

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
19. říj 2012 09:47 #8424 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma FAI - F5J
Aleši, zabránit ti v tom nikdo nemůže, jenže právě v tomto přístupu je jedna příčin toho, proč to s elektrolety v ČR vypadá tak svérázně a proč se nám pak Slováci smějí, že máme stovky kategorií (záměrná nadsázka).

Já třeba malým F5J fandím, ale pořádat samostatné soutěže má smysl až v momentu, kdy bude rozumná základna. Pokud tu ale máme zatím řádově maximálně 50 lidí ochotných aspoň koupit výškoměr, tak pak je štěpení kategorie "polibek smrti", kolikpak se asi sejde z této skupiny lidí na běžné domácí soutěži, když se ještě rozdělí na dvě části?
Mimochodem vůbec nechápu, co myslíš "jinými výškoměry", ale to už je detail.

Kategorie F5J prostě potřebuje, aby po celkem vydařené "pokusné sezóně" proběhla rozumně a bez velkých vymyšleností první sezóna řekněme zcela standardní, s větší možností létat i pro "běžné zájemce", kteří nejsou ochotni jezdit po okolních státech.. Tím se má šanci koncept výškoměrového létání dostat do povědomí, usadit a pak může případně krystalizovat nějaká samostatná domácí kategorie. Jenže jak to tak sleduji, tak bude realita o poznání méně idylická :-(

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
19. říj 2012 09:52 #8425 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma FAI - F5J
ano tome,nicmene kdyz uz nekdo ma vyskomer, (investice cca 1000kč) tak už nechce investovat 20 000 do letadla.
a litat s malym mezi velkyma neni uplne vyhra.

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
19. říj 2012 10:02 #8426 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma FAI - F5J
Jen tak naokraj, Honza Kubica je s Castorem třetí v žebříčku, jednou na bedně, tuším dvakrát ve finále a potřetí jen těsně pod...

Ano, handicap to je, ale situací, kdy prostě menší model nemá na velké modely šanci, letos zas tak moc nebylo. Skoro bych řekl, že jsem letos viděl více soutěží, kdy by perfektně zvládlý menší model měl i své výhody...
Je mi jasné, že tak za další 1-2 roky šance "malých" dále poklesnou a pokud o to stále bude zájem, tak bude posléze vznik malé kategorie na místě. Ovšem nevěřím, že by toto byla již záležitost roku 2013, příští sezóna prostě ještě tak vyhrocená nebude a klidně se vsadím, že případů, kdy někdo s RCEK či jiným modelem do 2,5m vezme "velkým ptákům" tisícovku, bude nemálo.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
19. říj 2012 11:01 #8427 od Aleš Krátký
Odpověděl Aleš Krátký pro téma FAI - F5J
ok, nicmene je to trosku offtipic.
resi se tu jako posledni : proc je tak malo soutezi F5J :)

Je to rebel ! při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... jednoho zesměšnil, navrhuji zavřít ho nadoživotí! To jako do konce života?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
19. říj 2012 11:14 #8428 od Jan Kubica
Odpověděl Jan Kubica pro téma FAI - F5J

Tomas Hruby napsal: Jde o to, co myslíš pojmem "jako F5J"... Například reálně nikdo nebude rozporovat F5J v Plzni, kde nejde vytyčit startoviště předepsaným způsobem. Protože kdyby to někdo zpochybnil, tak obratem například pozbyde platnost minimálně polovina letošních akcí RCEK atd. Zrovna tak nebude reálný problém se samoměřením či počtem lidí ve finále. Opravdu bych ty problémy s mezinárodními pravidly tolik nedramatizoval, v praxi je odlišnost od RCEK minimální (tedy pokud by měl pořadatel opravdu dodržet RCEK pravidla, což je asi lépe nerozebírat, velmi výmluvné bylo dění na MČR v Chomutově, kde dodržování pravidel u některých soutěžících budilo reakce hraničící s hysterií :? ).

Na druhé straně ale kdyby si někdo chtěl měnit bodování výšky, přistání atd., tak to už patrně někdo zpochybní.


Tomáši, z principu nesouhlasím s tím, že si z pravidel mohu vybrat jen to, co se mi líbí, a na ostatní se vykašlat. Pravidla jsou od toho, aby každý věděl, na co se má připravit a podle čeho bude soutěž organizována. Jinak stačí jeden "protestant" a soutěž můžeš ze žebříčku škrtnout. Pokud se některá ustanovení pravidel nedodržují, ať už proto, že jsou blbá nebo prostě nesplnitelná, tak navrhuji je z pravidel vyškrtnout. Možná je to extrémní výklad, ale podle mě jediný možný.

Jo, dovedu si představit, že vyhlásím soutěž "jako F5J" a dopředu napíšu, která pravidla nehodlám dodržet, třeba co se uspořádání plochy, počtu kol a finále týká. A teď - lze takovou soutěž prohlásit za oficiální a počítat do žebříčku? Podle mě ne a to už vůbec nemluvím o případu, kdy by pořadatel povolil např. opakování pokusu, zkrátil letové maximum (když jde upravit startoviště, proč ne maximum podle místních podmínek a počasí - navíc když hraje roli vypínací výška), dovolil za pokutu přelétání pracovního času, nehodnotil přistávání, atd. Toto vše lze schovat pod "jako F5J".

Takže, mě malý počet plánovaných soutěží F5J nepřekvapuje, nároky na pořadatele jsou opravdu vysoké. Mně jde o zábavu, ne o body, takže nevylučuji, že nějakou soutěž "jako F5J", podle zjednodušených pravidel, uspořádám, ale vím, že na dodržení všech ustanovení prostě nemám, takže to F5J být nemůže.

Zde bych si dovolil ještě poznámku, že mi přijde rozdíl mezi případem, v němž se "místní úpravou" z pravidel něco vypustí (třeba to uspořádání startoviště), a případem, kdy se pravidla doplní nebo zcela změní (viz příklady ve druhé části před předchozího odstavce). Podle mě první případ pod "jako F5J" schoval lze, druhý ale už ne. H.

"Stoupáme?"
"Ne! Naopak! Klesáme!"
"Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!"
(Jules Verne, Tajuplný ostrov)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.459 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám